Web Sitesi Önbelleğe Alma Nedir ve Neden Bu Kadar Önemli?

0 1.603

Web sitesi önbelleği mevcut en faydalı teknolojilerden biridir. Kısacası, web sitelerini son derece hızlı kılar, bu da daha iyi SEO puanlarına ve kullanıcı memnuniyetinin artmasına neden olur – çevrimiçi olarak ürün veya hizmet satıyorsanız, daha iyi dönüşümlerden ve bu nedenle gelirinizin artmasından söz etmez.

Bu makalede, web sitenizin önbelleğe alınması ile ilgili tüm bilgileri anlatacağım – bunun ne olduğunu, neden bu kadar önemli olduğunu ve WordPress ile nasıl uygulanacağını.

Önbellekleme Nedir?

Önbelleğe alma teknolojisi ve kesin ayrıntıları oldukça karmaşık olsa da, temel fikir gerçekten çok basit. Bir örnek vereyim.

5 x 3’ün sonucunun ne olduğunu sorarsam, cevabın 15 olduğunu bileceksiniz. Bunu hesaplamanıza gerek yoktu, hayatınızda artık gerekmediğiniz kadar bu çarpımı yaptınız – zihinsel işlem yapmak zorunda kalmadan sadece sonucu hatırlıyorsunuz . Önbellekleme böyle çalışır.

Web siteleri genellikle ayda yüzlerce, binlerce, hatta bazen milyonlarca kez görüntülenmektedir. Normal olarak, bir tarayıcı bir web sayfası istediğinde, sunucunun bir sürü karmaşık (ve zaman alıcı) hesaplama yapması gerekir. En son gönderileri alır, üstbilgi ve altbilgiyi oluşturur, sitenizin kenar çubuğu araç gereçlerini vb. Bulur. Ancak, çoğu durumda, tüm bu hesaplamaların sonucu tamamen aynı olacaktır. Her isteği ayrı ayrı işleme koymak yerine, sunucunun nihai sonucu hatırlamasını sağlayabilirsek, harika olmaz mıydı? Bu, önbelleklemenin yaptığı şeydir!

Önbelleğe Alınmış Sayfalar Nasıl Sunulur?

Bir sayfanın nasıl sunulduğuna bakarak önbellekleme işlemini anlamak en kolay yoldur. Önbelleğe alma etkin olan bir blog sahibi olduğunuzu varsayalım. Birisi ana sayfanızı ilk kez ziyaret ettiğinde, sayfayı normal şekilde alır: İsteği alınır, sunucuda işlenir ve gösterilecek sonuçtaki web sayfası bir HTML dosyasına dönüştürülür ve ziyaretçinin web tarayıcısına gönderilir.

Önbellekleme açık olduğundan, sunucu bu HTML dosyasını – genellikle son derece hızlı olan “rasgele erişim belleği” (veya RAM) içinde saklar. Siz veya bir başkası ana sayfayı bir sonraki görüşte, sunucunun HTML’ye işleme ve dönüştürme işlemini yapması gerekmez. Bunun yerine, önceden hazırlanmış olan HTML dosyasını tarayıcıya gönderir.

FAKAT İÇERIĞIM DEĞIŞIKLIK YAPSA?

Ne düşündüğünü biliyorum: Bu kulağa çok hoş geliyor, ama eğer önbelleğe alma açıksa ve ardından yeni bir yayın yayınladıysanız? Yeni gönderi önbelleğin dışında kalmayacak ve bu nedenle site ziyaretçileri tarafından görünmez mi? Doğru şekilde ayarlanmış tüm önbellekleme sistemleri bu tür senaryolarla başa çıkabilir. Bir önbellekleme sistemi yalnızca hazırlanan HTML dosyalarını saklama mekanizmasından ibaret değildir, ayrıca belirli koşullar (yeni içeriğin yayınlanması gibi) karşılandığında önbelleği boşaltmanın (ve ardından yeniden oluşturmanın) da bir yoludur.

WordPress için yapılandırılmış bir önbellek, tek bir yayın yayınlandığında, ana sayfanın önbelleğe alınmış sürümünü ve arşiv sayfalarını siler. Değiştirilemeyecekleri için, diğer tüm sayfalara – yaklaşık sayfa ve diğer yazılar gibi – dokunulmaz.

ÖNBELLEKLEME GERÇEKTEN ETKILI MI?

İyi kodlanmış bir web sitesi zaten iki saniye kadar kısa bir sürede yüklenebilir. (Not: Bir web sitesinin yük hızı, GTMetrix gibi ücretsiz bir servis kullanarak kendiniz için kolayca test edebileceğiniz bir şeydir .) Yeterince hızlı değil mi? Önbelleğe alma gerçekten buna değer mi? Cevap yankılanan bir evet. Hem tarayıcıyı hem de sunucu önbelleğini kullanarak – her birine bir dakika içinde ayrıntılı olarak bakacağız – hala yükleme sürelerinden çok daha fazla zaman ayırabilir ve yükleme hızı söz konusu olduğunda işleri mümkün olan en hızlı şekilde yapmayı öder!

Ayrıca, önbelleğe alma özelliğini uygulayarak yalnızca web sitenizi daha hızlı hale getirmekle kalmayacağınızı, aynı zamanda daha iyi bir performans göstereceğinizi ve herhangi bir ani trafik yükselişinin yükünü daha verimli bir şekilde taşıyacak şekilde donattığınızı unutmayın.

Önbellekleme ne kadar etkili? YUI tarafından yapılan son bir araştırmaya göre , tarayıcı önbellekleme hızı% 300 kadar artırabilir!

Caching nedir? Cache eklentileri ne işe yarar?Önbellek Çeşitleri

Genel olarak konuşursak, iki tür önbellek vardır – sunucu ve tarayıcı. Tarayıcı önbelleği istemci (kullanıcı) tarafında, sunucu önbelleği (şaşırtıcı olmayan bir şekilde) sunucuda yapılır. İkisi arasındaki farklara bakalım.

TARAYICI ÖNBELLEĞE ALMA

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, sadece görmekte olduğunuz sayfanın içeriğini almanız gerekmez; ayrıca tarayıcınızın ek olarak yüklediği Javascript dosyaları, stil sayfaları, fontlar vb. sayfanın içeriği.

Tarayıcı önbelleği, tarayıcınızın bu dosyaları bir süre saklamasına izin verir; bu nedenle, siteyi her ziyaret ettiğinizde onları almasına gerek kalmaz.

Örneğin, bu siteyi ilk ziyaretinizde (WinningWP.com), tarayıcınızın hemen önbelleğe alacağı bir sürü kaynak alacaksınız. Bunun ilk önce tamamen indirilmesi birkaç saniye sürecek, ancak bir sonraki ziyaretinizde yükleme süresinde önemli bir düşüş göreceksiniz (aslında bir veya daha fazla).

SUNUCU ÖNBELLEĞE ALMA

Sunucu önbelleğe almanın arkasındaki mekanizmalar hakkında zaten konuştum: Her isteği işleme koymak yerine, sunucu bu isteklerin sonuçlarını alır ve depolar. Daha sonra bu kaydedilen sonuçlara hizmet eder – her şeyi daha hızlı yapar.

‘Nesne önbelleği’ ve ‘tam sayfa önbelleği’ terimleriyle karşılaşmış olabilirsiniz. Her ikisi de sunucu önbelleğe alma yöntemleridir – tam sayfa önbelleği, şu ana kadar bahsettiğimiz şeydir.

Nesne önbellekleri, tam sayfa yerine sadece bit ve veri parçalarını depolar. Bu, kodunuz dahilinde ve navigasyon menüsünün oluşturulması gibi karmaşık işlemlerin sonuçlarını kaydederken faydalı olabilir.

WordPress’te Önbellekleme

WordPress’te önbelleğe alma hakkında bilmeniz gereken üç şey vardır: Verimli kod yazma, önbellekleme eklentilerini kullanma ve sunucunuzun yerleşik önbelleğini kullanma.

WORDPRESS ÖNBELLEK EKLENTILERINI KULLANMA

Yeterince strese giremediğim en önemli kural şudur: asla, asla, asla (hiç) birden fazla önbellek eklentisi kullanmaz. Bu olacak değil daha hızlı sitenizi yapmak; büyük olasılıkla sitenizi çok daha yavaş hale getirecek ve bu süreci bozacak.

Her zaman tek bir önbellek eklentisi kullanın. Doğru yapılandırıldığında, sitenizi oldukça hızlandırmanıza yardımcı olur. En iyi önbelleğe alma eklentileri olan WP Roket , W3 Toplam Cache  ve WP Super Cache .

ANA BILGISAYARINIZIN ÖNBELLEĞINI KULLANMA

Bu, yönetilen WordPress barındırma ortamlarında çalışan web siteleri için geçerlidir.

Barındırma şirketleri tarafından kullanılan önbellek sistemleri, WordPress eklentilerinden çok daha düşük bir seviyede çalıştırılıyor, bu da çok daha etkili oldukları anlamına geliyor. Dahası, özellikle WordPress ve kullanılan barındırma ortamı ile çalışmak için özel olarak ayarlanmışlardır, bu da onların faydalarını daha da arttırmaktadır.

Yönetilen bir WordPress ana bilgisayarı kullanıyorsanız, hiçbir önbellek eklentisi kullanmamanızı öneririm. Aslında, bu tür pek çok ana bilgisayar, zaten uyguladıkları belirli önbellek sistemlerine müdahale etme ihtimalinden dolayı bazı önbellek eklentilerinin kullanımına bile izin vermeyecektir.

VERIMLI KOD YAZMA

Bu, aranızdaki kodlayıcılar için. Buradaki boşluğa girmeyeceğiz, ama kodlayıcı olarak bilmeniz gereken ilk şey, WordPress’in içeride nasıl çalıştığıdır.

Örneğin, bir gönderinin meta verilerini alıyorsanız ve get_post_meta( $post_id, 'co-author', true );WordPress’i çağırıyorsanız, aslında bu gönderinin tüm meta verilerini alır . Yani 50 ayrı olan get_post_meta()bir yayının verileri almak için çağrıları olduğunu değil savurgan.

Dikkat etmeniz gereken bir sonraki şey, WordPress’te geçici durumların nasıl doğru şekilde kullanılacağıdır. Geçici durumlar, son kullanma tarihi olan bir tür nesne önbellekleme çözümüdür. Bunları altbilginizi veya başlığınızı önbelleğe almak için kullanabilirsiniz; bu, çok özel durumlar haricinde zaman içinde gerçekten değişmeyen – hangi noktada önbelleği boşaltmanız yeterlidir.

Sonuç

Önbelleğe alma işlemi, hiçbir şeyden ödün vermeden web sitenizin hızını artıran bir teknolojidir. Doğru kullanıldığında, yalnızca önemli ölçüde daha hızlı yükleme süreleriyle sonuçlanmayacak, aynı zamanda sunucunuzdaki yükü de azaltacaktır.

Zaten web sayfalarını önbelleğe değilseniz, ona ulaşması !

Daha pratik bir şekilde önbelleklemeye başlamak için yukarıda belirtilen eklentilere bir göz atın ve / veya sunulan belirli önbellek sistemlerinin etkinliği hakkında yönetilen bir WordPress barındırma hizmeti isteyin .

prestashop desteği

WordPress Desteği

WordPress desteği ile çevrimiçi stenizi bir üst seviyeye taşıyın!

SAYFAYI ZİYARET EDİN

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.