Twitter, TikTok’u Satın Almak İçin ‘Ön Görüşmeler’ Yaptı

0 711

The Wall Street Journal’ın yeni bir raporuna göre, TikTok’un ABD kapatma operasyonlarına yönelik yaklaşan yasağın ortasında Twitter, hizmeti almakla ilgilendiğini belirtti .

Twitter, TikTok'u Satın Almak İçin 'Ön Görüşmeler' Yaptı

Rapor, satın alma maliyeti ve önemli ölçüde yeniden yapılanma ihtiyacı göz önüne alındığında, Twitter’ın neden TikTok’u satın almakla ilgilendiğinin hemen belli olmadığını açıklıyor. Twitter’ın nispeten küçük boyutu, antitröst müfettişlerini muhtemelen memnun edecektir.

Twitter, yaklaşık 30 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahiptir, bu neredeyse TikTok’un mevcut varlıklarının değerlemesi kadar fazladır ve önemli miktarda ek sermaye yaratması gerekir. Bu nedenle Twitter’ın, özellikle Başkan Trump tarafından belirlenen bir satışı tamamlamak için belirlenen son tarihten önce, Microsoft’u ön sıradaki yerini alacak kadar büyük bir teklifi finanse edemediği düşünülüyor.

Önemli bir Twitter hissedarı olan özel sermaye şirketi Silver Lake’in bir anlaşmanın finanse edilmesine yardım etmekle ilgilendiği söyleniyor. Twitter, The Wall Street Journal’a yorum yapmayı reddetti .

Görüşmelere rağmen, Microsoft’un hala TikTok’u satın alma görüşmelerinde ön sıralarda yer aldığına inanılıyor. Görünüşe göre Twitter, Microsoft’tan farklı olarak o ülkede mevcut bir işi olmadığı için Çin’den herhangi bir baskı görmeyeceği için teklifinin Microsoft’a tercih edilebilir olacağını öne sürdü.

TikTok’un Çinli ana şirketi ByteDance ile Microsoft arasındaki görüşmelerin 15 Eylül’e kadar tamamlanması bekleniyor ve müzakereler hala başlangıç ​​aşamasında. Microsoft, kesin bir sonuç olana kadar başka bir güncelleme sağlamayacağını söyledi.

Twitter daha önce kısa biçimli video paylaşım uygulaması “Vine” ı 2012’de satın almıştı, ancak sonunda hizmeti dört yıl sonra kapatmıştı . TikTok, Vine’a benzer şekilde çalışır ve genellikle hizmetler arasında karşılaştırmalar yapılır.

Başkan Donald Trump, Cuma günü Çin teknoloji şirketleriyle herhangi bir ABD işleminin yasaklanmasını öngören iki yönetici emri imzaladı ve bir ABD şirketi tarafından satın alınmadıysa TikTok’u yasaklama iradesini ifade etti. TikTok’un, cumhurbaşkanının yürütme düzenine doğrudan bir meydan okuma olarak, Salı günü en kısa sürede Trump yönetimine dava açmayı planladığı bildiriliyor.

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.