VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

0 2.638

VPN Nedir?

VPN (Virtual Private Network) Sanal Özel Ağ anlamına gelen kelimelerin ilk harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Virtual Private Network (VPN) sanal özel ağ ile farklı lokasyonda bulunan ağa bağlanarak, giriş bilgilerinin ve kullanıcı bilgilerini şifreleyerek farklı lokasyondan internete erişmemizi olanak sağlayan ağ alt yapısıdır. Bağlantı kurulan sunucu, IP adresinizi şifreleyerek ya tamamen maskeler ya da sunucunun bulunduğu lokasyondan ziyaret ediyormuşsunuz gibi gözükmesini sağlar.

İlk çıktığı yıllardan bu zamana kadar VPN konsepti çok büyük bir değişim geçirdi. Bundan on yıl kadar önce VPN’ler şirketlerin içerisinde özel olarak kullanılan sunuculardı. Şirket çalışanlarının işlerini yapabilmesi için evden şirketin sunucularına bağlanarak yapmalarına olanak sağlıyordu. Şimdilerde ise VPN’ler, kullanıcıların 3. şahıslar tarafından bilgilerine erişilememesi için yaygın olarak kulanılmaya başlandı.

VPN’ler ayrıca, bir kullanıcının verilen IP adresinin VPN sağlayıcısından birinin yerini alması nedeniyle daha fazla gizlilik sunar. VPN servisinin sağladığı herhangi bir şehirden bir IP adresi almasını sağlar. Örneğin, San Francisco’da yaşıyor olabilirsiniz, ancak bir VPN ile Amsterdam, New York veya herhangi bir şehirde internet ortamında dolaşıyor olabilirsiniz.

Ülkenizde bir akış ağ hizmeti mevcut değilse, VPN’inizi, bulunduğunuz ülkede yaşıyor gibi görünecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Elbette, Netflix ve Hulu gibi servisler, proxy hizmetlerini kullanarak her türlü erişimini kapatmaya çalışıyor ancak yine de izin verdiği bazı VPN’ler mevcuttur.

VPN ne işe yarar?

VPN, en güçlü VPN protokollerini kullanarak güvenli bir tünel oluşturur – kendine özgün şifreleme yazılımıyla orijinal IP’nizi gizler – tüm iletişiminizi şifreler ve güvenli tünelden geçer ve web ortamında özgürce ve anonim olarak sörf yapmanıza olanak tanır.

VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

VPN’lerdeki tüm veri aktarımları, şifreleme protokolleri ve tünel oluşturma yöntemleri kullanılarak kapsüllenir. Günümüzde artan gizlilik kaygısı ve artmakta olan siber suç dünyasında, VPN’lerin, güvenli bir sistemin önemli bir parçası olmasıdır. Onların bütünlüğü, herhangi bir bağlantının yasadışı olarak tehlikeye atıldığından ve dış kaynak tarafından hiçbir veri ele geçirilmediğinden emin olmak için çeşitli kontroller yoluyla sağlanmaktadır.

VPN’e bağlandığınızda, genellikle bilgisayarınızda VPN istemcisi başlatırsınız (veya özel bir web sitesinde bir bağlantıyı tıklarsınız), kimlik bilgilerinizle oturum açarsınız ve bilgisayarınız güvenilen anahtarları uzaktaki bir sunucu ile bilgi alışverişinde bulunur. Her iki bilgisayar da birbirlerini özgün olarak doğruladıktan sonra, tüm internet iletişiminiz gizlice şifrelenir ve güvence altına alınır.

VPN ile Güvenliğizi Arttırın

Şirketlerin VPN’leri yıllardır kullanmasının temel nedeni Bilgi Güvenliğinin sağlanmasıdır. Bir ağa giden veriyi kesmek ve bilgileri almak için çok basit yöntemler vardır. WiFi sızdırma ve Firesheep bilgileri elde etmek için iki kolay yoldur. Güvenlik duvarının verilerinizi bilgisayardayken korurken VPN, verilerinizi web ortamında da korumasıdır. VPN’ler tüm çevrimiçi veri aktarımlarını kapsüllemek için gelişmiş şifreleme protokollerini ve güvenli tünel oluşturma tekniklerini kullanmaktadır. Bilgisayar kullanıcıları bir güvenlik duvarı ve güncel virüsten koruma yazılımı olmadan Internet’e bağlanmak istemezler. Gelişen güvenlik tehditleri ve giderek artan İnternet bağımlılığı, VPN’i kapsamlı güvenlik ortamının önemli bir parçası yapmaktadır. VPN dürüstlük denetimleri, hiçbir verinin kaybolmadığından ve bağlantının kaçırılmadığından emin olur.

Sizlerde web ortamında bilgilerinizin güvenli bir şekilde korunduğundan emin olmanız için VPN programı kullanmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazılarımızda En iyi Ücretsiz VPN Programları veya En İyi Ücretli VPN Programlarına göz atabilirsiniz.

 

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.