11+ En İyi WordPress Önbelleğe Alma Eklentisi (2022)

11+ En İyi WordPress Önbelleğe Alma Eklentisi (2022)
0 864

WordPress web sitenizin hızını artırmak ister misiniz? Web sitenizde önbelleğe alma eklentisi kullanmak, web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlamanın en iyi yollarından biridir.

İstatistiksel olarak konuşursak, web sitenizin hedef kitlesinin neredeyse yarısı sitenizin 3 saniyeden daha kısa sürede yüklenmesini bekliyor. Bu nedenle, Google’ın arama algoritmasında site hızını vurgulamaya devam etmesi şaşırtıcı değil. Sayfa hızı ne kadar yüksek olursa, arama sıralamanız o kadar iyi olur ve daha fazla organik trafik çekebilirsiniz.

Bu yazıda, site hızınızı artırmak için en iyi WordPress önbellek eklentilerini paylaşacağız.

Ama önce, önbelleğe almanın ne olduğunu ve sitenizde önbelleğe alma eklentisi kullanmanın faydalarını öğrenelim.

Neden Bir WordPress Önbelleğe Alma Eklentisine İhtiyacınız Var?

Önbellek, bilgisayarların, tarayıcıların ve uygulamaların hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamak için geçici olarak depolanan veri topluluğudur.

Bir önbellek eklentisi yardımıyla WordPress sitenizde önbelleği de etkinleştirebilirsiniz. Bu eklenti, web sitenizin statik HTML sayfalarını oluşturur ve bunları sunucunuza kaydeder.

Bu nedenle, bir kullanıcı web sitenize her erişmeye çalıştığında, önbelleğe alma eklentiniz nispeten daha ağır WordPress PHP komut dosyalarını işlemek yerine daha hafif HTML sayfasını sunar. Bu, sayfa yükleme süresini ve sitenizin genel performansını iyileştirir.

Önbelleğe alma eklentilerini şu amaçlarla kullanabilirsiniz:

 • Web sitenizin hızını artırın ve sayfa yükleme süresini azaltın
 • Her şey daha hızlı ve sorunsuz çalıştığı için kullanıcı deneyimini iyileştirin
 • Arama motorları hızlı yüklenen bir siteyi sevdiği için SEO sıralamalarını artırın

Sitenize bir önbelleğe alma eklentisi kurduğunuzda, sitenizi inanılmaz derecede daha hızlı hale getirmek için birkaç düğmeyi tıklamanız yeterliyken tüm teknik işleri halledecektir.

Bununla birlikte, WordPress için en iyi önbelleğe alma eklentileri listemize dalalım.

11 En İyi WordPress Önbelleğe Alma Eklentisi

1. WP Rocket: En Popüler Premium Önbellek Eklentisi

11+ En İyi WordPress Önbelleğe Alma Eklentisi (2022)

WP Rocket , WordPress için en popüler premium önbellek eklentisidir. Yapılandırma kolaylığı, WP Rocket’i rakiplerinden ayıran şeydir. Eklentiyi etkinleştirdiğinizde, sayfa önbelleğe alma hemen etkinleştirilecektir.

Tarayıcısı, önbelleği oluşturmak için WordPress sayfalarınızı otomatik olarak getirir. Ayrıca Gzip sıkıştırması, sayfa önbelleği ve önbellek önyüklemesi gibi önceden ayarlanmış önbellek ayarlarıyla birlikte gelir.

WP Rocket ile ilgili bir başka harika şey de tembel yükleme özelliğidir. Bununla, web sitenizdeki görseller ve medya, yalnızca ziyaretçi üzerlerinde gezindiğinde yüklenecektir. Site hızınızı ve performansınızı daha da artırmanıza yardımcı olur.

Bu eklenti e-Ticaret siteleri için optimize edilmiştir, bu nedenle ödeme ve hesabım gibi önemli sayfaları önbellekten hariç tutar. Bu, mağazanızdaki satın alma sürecinde herhangi bir müdahale olmamasını sağlar.

WP Rocket, özelliklerle yüklüdür ve kullanımı çok basittir. Şüphesiz en iyi WordPress önbellek eklentisidir.

Daha fazlasını öğrenmek için tam WP Rocket Önbellek incelememize göz atabilirsiniz !

Önemli Noktalar:

 • Kurması ve kullanması kolay
 • WordPress veritabanı optimizasyonu
 • Geliştirici dostu araçlar
 • Küçültme ve birleştirme
 • HTML, JavaScript ve CSS dosyalarını küçültün
 • Nesne önbelleğe alma ve ön yükleme
 • Ana temalar ve eklentilerle uyumlu

2. Hummingbird

Hummingbird – Optimize Speed, Enable Cache, Minify CSS & Defer Critical JS

Hummingbird , WordPress için başka bir güçlü önbelleğe alma eklentisidir. Smush görüntü optimizasyon eklentisini yaratan aynı kişiler olan WPMU DEV tarafından geliştirilmiştir.

Eklentiyi kurduktan sonra web sitenizi tarar, neyin yavaşlattığını bulur ve site performansınızı artırmak için tek tıklamayla düzeltmeler sağlar. Bu, Google PageSpeed, GTmetrix ve Pingdom gibi performans testi araçlarındaki puanlarınızı artırır.

Hummingbird ile tam sayfa, tarayıcı ve Gravatar önbelleğe almayı içeren birinci sınıf önbelleğe alma özelliklerine erişebilirsiniz. Size, sayfa yükleme sürenizi azaltmanıza ve ziyaretçilere daha hızlı bir tarama deneyimi sağlamanıza yardımcı olan eksiksiz bir araç seti sunar.

Bunun dışında eklenti size dosya sıkıştırma, CSS ve JS için küçültme ve tembel yükleme seçenekleri sunar.

Önemli Noktalar:

 • Gzip dosya sıkıştırma
 • Performans raporu panosu
 • Yerleşik Cloudflare entegrasyonu
 • Smush eklentisi ile görüntü optimizasyonu

3. WP Süper Önbellek

WP Super Cache

WP Super Cache , bir milyondan fazla aktif kullanıcı tarafından sevilen bir başka popüler WordPress önbellek eklentisidir. WordPress.com, WooCommerce ve daha fazlasının arkasındaki aynı ekip olan Automattic tarafından yönetilir.

Eklenti, dinamik WordPress blogunuzdan statik HTML dosyaları oluşturmanıza yardımcı olur. WP Super Cache, sitenizdeki ağır WordPress PHP komut dosyalarını işledikten sonra, statik HTML dosyasını web sitenizin ziyaretçilerinin büyük çoğunluğuna sunar.

WP Super Cache, 3 önbelleğe alma modu sunar. İlki Basit mod olarak adlandırılır ve en çok önerilen dosya önbelleğe alma yöntemidir. Bununla PHP dosyalarını düzenlemeniz ve .htaccess dosyanızın yapılandırılması gerekmez.

Ayrıca, süper önbelleğe alınmış HTML dosyalarını kullanıcılara sunmak için en hızlı önbelleğe alma yöntemi olan Uzman moduna da sahip olursunuz. Ancak, .htaccess dosyalarınızı değiştirmenizi gerektirir.

Ayrıca, bilinen kullanıcılar (sitenize giriş yapanlar, yorum bırakanlar vb.) için sayfaları önbelleğe almak için kullanılan bir WP Süper Önbellekleme yöntemi vardır. En esnek önbelleğe alma yöntemi olmasına rağmen, diğer yöntemlere göre biraz daha yavaştır.

Önemli Noktalar:

 • Acemi dostu arayüz
 • Önbellek yeniden oluşturma özelliği
 • Eski dosyaları temizlemek ve sitenizi optimize etmek için çöp toplama
 • İçerik Dağıtım Ağı (CDN) hizmetleriyle entegrasyon

4. W3 Toplam Önbellek

11+ En İyi WordPress Önbelleğe Alma Eklentisi (2022)

W3 Total Cache , WordPress için en eski ve en popüler önbellek eklentilerinden biridir. Sitenizin her yönünü önbelleğe alarak sunucu performansınızı artırır ve ayrıca içerik dağıtım ağı entegrasyonları sunar.

Eklenti, AT&T, MattCutts.com, Mashable.com ve diğerleri gibi sayısız şirket ve yayın tarafından kullanılmış ve önerilmiştir. Siteniz ister paylaşılan bir barındırma ağında isterse özel bir sunucuda barındırılıyor olsun , W3 Total Cache’i web sunucunuzun performansını artırmak ve sayfa yükleme süresini azaltmak için yararlı bulacaksınız.

Geliştiriciler, eklentinin, HTML, CSS, JavaScript ve yayınlarınızın boyutunu olumsuz bir etki yaratmadan küçültme süreci olan küçültme yoluyla %80’e kadar bant genişliği tasarrufu sağlayabileceğini iddia ediyor.

W3 Total Cache ayrıca Google Accelerated Mobile Pages (AMP) ve Secure Socket Layer (SSL) için destek sunar.

Önemli Noktalar:

 • Genel site performansında 10 kat iyileştirme
 • İçerik dağıtım ağı (CDN) entegrasyonu
 • Geliştirilmiş web sunucusu performansı
 • Yüksek trafik dönemlerini sürdürün

5. WP Fastest Cache

WP Fastest Cache

WP Fastest Cache , WordPress önbelleğe alma için daha az yapılandırma ayarıyla birlikte gelir, bu da onu resmi WordPress eklentileri deposunda bulunan en kolay WordPress önbelleğe alma eklentilerinden biri yapar.

Diğer tüm önbelleğe alma eklentileri gibi, dinamik WordPress sitenizden statik HTML dosyaları oluşturur. Kullanıcılar web sitenizi her ziyaret ettiğinde, daha hızlı yüklenen web sayfalarının önbelleğe alınmış sürümünü sunar.

Eklenti, dosyaların boyutunu küçültmek için HTML ve CSS dosyalarını küçültür. Ayrıca sitenizdeki emojileri devre dışı bırakmanıza da olanak tanır. Tekrar eden ziyaretçiler için sayfa yükleme süresini azaltmak için WordPress tarayıcı önbelleğini etkin bir şekilde uygular ve HTTP gidiş-dönüşlerinin sayısını azaltmak için birçok CSS dosyasını tek bir dosyada birleştirir.

Eklentinin premium sürümü, görüntü optimizasyonu, veritabanı temizleme, mobil önbelleğe alma ve çok daha fazlası gibi sayfa hızınızı artırmak için birçok benzersiz özellik ile birlikte gelir.

Ücretsiz WP Fastest Cache eklentisini yükledikten sonra, premium sürümü doğrudan WordPress panonuzdan satın alabilirsiniz.

Önemli Noktalar:

 • Önbelleğe alınmış dosyaları silmek için yönetici kontrolü
 • Mobil cihazlar için önbelleği etkinleştir/devre dışı bırak seçeneği
 • SSL ve CDN desteği
 • Önyükleme önbelleği ve WP-CLI önbellek temizleme

6. Comet Cache

Comet Cache

Comet Cache , 50.000’den fazla aktif yüklemeye sahip bir başka popüler önbellek eklentisidir. Diğer önbelleğe alma eklentilerinden farklı olarak Comet Cache, oturum açmış kullanıcıları da önbelleğe alma özelliği ile birlikte gelir. Bu, bir üyelik sitesi , e-ticaret sitesi veya kullanıcıların kaydolmasını gerektiren başka siteler çalıştırıyorsanız, Comet Cache’nin sizin için mutlaka kullanılması gereken bir eklenti olduğu anlamına gelir.

Eklenti, WordPress tarayıcısının Apache sunucusuyla önbelleğe alma özelliğini kullanır; bu, sunucu ile tarayıcı arasında birden fazla gidiş dönüşten kaçınarak sayfa hızını artırabileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca, sitenizdeki tüm önbelleğe alınmış dosyaları, seçtiğiniz içerik dağıtım ağından (CDN) sunabilirsiniz. CloudFront, MaxCDN ve daha fazlası gibi popüler CDN ağlarını destekler.

Sunucunuz meşgulken önbelleğin yeni bir sürümünün oluşturulmasını önlemek için eklenti sunucu yükünü izler ve önbellek süresinin dolmasını geçici olarak devre dışı bırakır.

Eklenti ayrıca site önbelleğinizin durumu hakkında fikir edinmenize yardımcı olacak önbellek istatistiklerini de gösterir.

Önemli Noktalar:

 • Otomatik önbellek temizleme davranışını kontrol edin
 • Geliştirici dostu
 • WP-CLI Uyumluluğu
 • Basit ve iyi belgelenmiş yapılandırma

7. Cache Enabler

Cache Enabler

Cache Enabler , sitenizin statik bir HTML dosyasını oluşturan ve bunları istek üzerine web sitenizin ziyaretçilerinin büyük çoğunluğuna sunan hafif bir önbelleğe alma eklentisidir. Minimum konfigürasyona ihtiyaç duyar ve bir önbellek eklentisinden ihtiyaç duyacağınız tüm önemli özelliklerle birlikte gelir.

Çoğu ücretsiz WordPress önbelleğe alma eklentisinin aksine, Önbellek Etkinleştirici, farklı eklenti özelliklerini keşfetmenize yardımcı olan kapsamlı belgeler ve eğitimler sağlar. Güzel ekran görüntüleri ve videolar içeren belgeler, WordPress önbelleğe almanın farklı yönlerinde size yol gösterecektir.

Önbellek Etkinleştirici ile birlikte mobil ve masaüstü kullanıcıları için farklı düzenler gösteren mobil cihazlara özel herhangi bir tema veya eklenti kullanmamak sizin yararınızadır, çünkü bu durumda önbellek atlanır ve onu işe yaramaz hale getirir.

Önemli Noktalar:

 • Hızlı ve verimli önbellek motoru
 • Otomatik akıllı önbellek temizleme
 • Manuel önbellek temizleme
 • WP-CLI önbellek temizleme
 • Diğer üçüncü taraf eklentilerle mükemmel çalışır

8. Hiper Cache

Hyper Cache

Hyper Cache , hem ucuz barındırma ortamlarında hem de üst düzey sunucularda kullanılabilen, yalnızca PHP ile yazılmış bir önbellekleme eklentisidir. Hyper Cache’i etkinleştirmek kolaydır çünkü bir dizi varsayılan değerle çalışır.

Eklenti, mobil kullanıcılar ve masaüstü bilgisayarlar için farklı düzenler kullanıyor olsanız bile önbelleğe almayı etkinleştirmenizi sağlayan bir mobil tema değiştirme seçeneğiyle birlikte gelir. Bu, sitenizde duyarlı bir tema kullanıyorsanız veya farklı cihazlar için farklı reklam biçimlerine ihtiyacınız varsa kullanışlı olur.

Hyper Cache’nin bir başka benzersiz avantajı, yazarlara yorum yapmak için önbelleğe alınmış sayfalar sunabilmesidir. Ancak, isterseniz yazarlara yorum yapmak için önbelleğe alınmış sayfaların sunulmasını da devre dışı bırakabilirsiniz.

Önemli Noktalar:

 • Masaüstü ve mobil site sürümleri için çift önbellek
 • CDN Desteği ve HTTPS hazır
 • bbPress gibi forum eklentileriyle uyumluluk
 • Algılanan hız puanını artırmak için süresi dolmuş sayfaları botlara sunun

9. LiteSpeed ​​Cache

LiteSpeed Cache

LiteSpeed ​​Cache , özel bir sunucu düzeyinde önbelleğe sahip WordPress siteleri için ücretsiz bir eklentidir. Sayfa yükleme süresini azaltmak için birçok site optimizasyon özelliğine sahiptir.

Ayrıca ayarlarınızı diğer önbelleğe alma eklentilerinden içe/dışa aktarabilirsiniz, böylece LiteSpeed ​​Önbelleğe geçmek çok kolay.

Önbelleğe almanın yanı sıra eklenti, yerleşik görüntü optimizasyonu ve tembel yükleme özellikleri sunar. Bu, daha iyi site hızı ve performansı için sitenizdeki resimleri optimize etmenize olanak tanır.

Önemli Noktalar:

 • Çoklu CDN desteği
 • WebP görüntü formatı desteği
 • Sayfa Hızı puanı optimizasyonu
 • Cloudflare API’sı
 • Tek Site ve Çoklu Site (Ağ) desteği

10. WP-Optimize

WP-Optimize – Cache, Clean, Compress

WP-Optimize , efsanevi yedekleme eklentisi UpdraftPlus’ın arkasındaki aynı kişiler tarafından oluşturulan ücretsiz bir önbellek eklentisidir. 1 milyondan fazla aktif kurulum ile piyasadaki en popüler performans eklentilerinden biridir.

Eklenti, veritabanınızı temizleyerek, resimlerinizi sıkıştırarak ve sayfalarınızı önbelleğe alarak WordPress sitenizi hızlandırmanıza yardımcı olur.

Basit ama güçlü önbellek özelliği ile, bir kullanıcı sitenizdeki herhangi bir sayfayı veya gönderiyi ziyaret ettiğinde otomatik olarak bir önbellek oluşturabilirsiniz. Önbellek önyükleme, cihaza özel önbellek ve tarayıcı önbelleğe alma gibi tonlarca kullanışlı özellik sunar.

WP-Optimize, revizyon sonrası, çöpe atılan/spam yorumları ve daha fazlası gibi tüm gereksiz verileri kaldırarak web sitesi veritabanınızı optimize etmenize yardımcı olur. Ayrıca, büyük görüntüleri sıkıştırılmış dosyalara dönüştürerek sunucu kaynaklarını önemli ölçüde azaltan ve sayfa yükleme süresini iyileştiren bir görüntü sıkıştırma aracıyla birlikte gelir.

Eklentinin premium sürümü, çoklu site desteği, geç yükleme ve öncelikli müşteri desteği gibi daha fazla özelliğe erişmenizi sağlar.

Önemli Noktalar:

 • Kayıplı ve Toplu görüntü sıkıştırma
 • CSS ve JAVASCRIPT’i küçültün ve birleştirin
 • Site yükleme hızını azaltmak için Gzip sıkıştırması
 • Google Yazı Tipleri ve Yazı Tipi Harika optimizasyonu

11. SG Optimizer

SiteGround Optimizer

SiteGround , SG optimizer adlı ücretsiz bir önbelleğe alma eklentisi sunan popüler bir web barındırma hizmetidir. Bu eklenti, WordPress sitenizi SiteGround performans hizmetlerine bağlamak için oluşturulmuştur.

Bu nedenle, eklentinin yalnızca web sitenizi SiteGround ile barındırdıysanız çalışacağını ve başka hiçbir ana bilgisayarla çalışmayacağını belirtmekte fayda var.

SG Optimizer, dinamik önbelleğe alma, dosya tabanlı önbelleğe alma ve Memcached’i yapılandırarak web sitenizin performansını artırmanıza yardımcı olur. Otomatik önbellek temizlemeyi etkinleştirebilir/devre dışı bırakabilir ve URL’leri önbellekten hariç tutabilirsiniz. Ayrıca, web sayfalarınızı düzgün şekilde önbelleğe alınmışlarsa test etme seçeneği de sunar.

Buna ek olarak, SG Optimizer, görüntüleri toplu veya tek tek optimize etmenize olanak tanır. Bu, sitenizin daha hızlı yüklenmesine ve arama motorlarında iyi sıralanmasına yardımcı olur.

Önemli Noktalar:

 • Tarayıcı önbelleğe alma kuralları
 • HTML, JS ve CSS kaynaklarının küçültülmesi
 • Gzip sıkıştırmasını destekler
 • WebP görüntü optimizasyonu
 • Site performansınızı kontrol etmek için hız testi sayfası

İşte buyur! Bu, piyasadaki en iyi WordPress önbellek eklentileri listemizdir. Hala siteniz için doğru WordPress önbellek eklentisinin hangisi olduğunu merak ediyorsanız, size bir sonraki kararımızı veriyoruz.

İhtiyaçlarınız İçin En İyi WordPress Önbelleğe Alma Eklentisini Seçme

Siteniz için bir WordPress önbellek eklentisi seçmeye gelince, “herkese uyan tek bir çözüm” yoktur.

Muazzam destek sunan ve minimum yapılandırma gerektiren en iyi WordPress önbellek eklentisine ihtiyacınız varsa, WP Rocket’i seçin . Aynı zamanda en iyi WordPress eklentilerimizin bir parçasıdır .

İşi yapan en iyi ücretsiz WordPress önbelleğe alma eklentisini seçmek istiyorsanız, W3 Total Cache veya WP Super Cache’i seçin . Her ikisi de sürekli olarak güncellenmekte ve bir milyondan fazla web sitesi tarafından kullanılmaktadır.

Bu kılavuzun web siteniz için en iyi önbelleğe alma eklentisini seçmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Sitenizi hızlandırmakta iyi şanslar!

Ardından, şu faydalı kaynakları kontrol etmek isteyebilirsiniz:

Bu gönderiler, web sitenizin SEO’sunu geliştirmenize ve organik trafiğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır…

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.