WordPress SEO: Gelişmiş Yapılandırma Kılavuzu

0 968

WordPress SEO’nuzu geliştirmek, web sitenize daha fazla trafik çekmek için çok önemlidir. Ne yazık ki çoğu WordPress SEO kılavuzu, yeni kullanıcıların başlaması için çok tekniktir.

Web sitenizin trafiğini artırma konusunda ciddiyseniz, WordPress SEO en iyi uygulamalarına dikkat etmeniz gerekir.

Bu kılavuzda, WordPress SEO’nuzu geliştirmenize ve daha fazla organik trafik elde etmenize yardımcı olacak en iyi WordPress SEO ipuçlarını paylaşacağız.

WordPress’in SEO dostu olduğunu söyleyen uzmanları duymuş olabilirsiniz. Bu aslında birçok insanın bir blog veya web sitesi başlatmak için WordPress’i seçmesinin nedenidir .

WordPress, oluşturduğu kodun SEO’nun en iyi uygulamalarını takip etmesini sağlarken, SEO çabalarınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız yapmanız gereken daha pek çok şey vardır.

WordPress SEO’nuzu uygun şekilde optimize etmek için atmanız gereken bir dizi uygulanabilir adımımız var.

Bunu kolaylaştırmak için, nihai WordPress SEO kılavuzumuzda kolayca gezinmenize yardımcı olacak bir içindekiler tablosu oluşturduk.

Tanım

WordPress SEO optimizasyonu fikrinin, özellikle teknoloji meraklısı değilseniz, yeni başlayanlar için göz korkutucu olabileceğini biliyoruz.

Ama endişelenme – karmaşık olmak zorunda değil. Temel bilgileri öğrenmek için buradan başlayın ve ardından bunları kendi web sitenize uygulamaya başlayabilirsiniz.

SEO nedir?

WordPress SEO: Gellişmiş Yapılandırma KlavuzuSEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen bir kısaltmadır. Web sitesi sahipleri tarafından arama motorlarında daha üst sıralarda yer alarak daha fazla trafik elde etmek için kullanılan bir stratejidir.

Arama motoru optimizasyonu, Google’ı kandırmak veya sistemde oyun oynamakla ilgili değildir. Bu, arama motorlarının web sitenizi bulmasını kolaylaştıran, optimize edilmiş kod ve biçimlendirmeye sahip bir web sitesi oluşturmakla ilgilidir.

İnsanlar hakkında yazdığınız konular için web’de arama yaptığında, arama motoru için optimize edilmiş içeriğiniz arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünecek ve daha fazla kişinin web sitenize tıklamasını sağlayacaksınız.

SEO neden önemlidir

Arama motorları çoğu web sitesi için genellikle en büyük trafik kaynağıdır.

Google ve diğer arama motorları, sayfaları anlamak ve arama sonuçlarında uygun şekilde sıralamak için gelişmiş algoritmalar kullanır. Ancak, bu algoritmalar mükemmel değil – içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamak için yine de yardımınıza ihtiyaçları var.

İçeriğiniz optimize edilmemişse, arama motorları onu nasıl sıralayacağını bilemez. İnsanlar yazdığınız konuları aradığında, web siteniz arama sonuçlarında görünmez ve tüm bu trafiği kaçırırsınız.

Tüm işletme sahiplerinin, arama trafiğini en üst düzeye çıkarabilmeleri için web sitesi arama motorunu dostu hale getirmeleri gerçekten önemlidir.

WordPress SEO’nun Temelleri

SEO teknik olabilir, ancak olması gerekmez. Sitenizi optimize etmek için sadece birkaç temel SEO ipucunu öğrenmek, web sitenizin trafiğinde gözle görülür bir artış sağlayabilir.

Aşağıdaki teknikleri kullanmak için teknoloji dehası olmanıza gerek yok. Zaten WordPress kullanıyorsanız, gereken her şeye sahipsiniz!

Web sitenizi optimize etmeye başlayalım.

Sitenizin Görünürlük Ayarlarını Kontrol Edin

WordPress, web sitenizi arama motorlarından gizlemek için yerleşik bir seçenekle birlikte gelir. Bu seçeneğin amacı, halka açılmaya hazır olmadan önce web siteniz üzerinde çalışmanız için size zaman tanımaktır.

Ancak bazen bu seçenek yanlışlıkla işaretlenebilir ve web sitenizi arama motorları tarafından kullanılamaz hale getirir.

Web siteniz arama sonuçlarında görünmüyorsa, yapmanız gereken ilk şey bu seçeneğin işaretli olmadığından emin olmaktır.

WordPress sitenizin yönetici alanına giriş yapın ve Ayarlar » Okuma sayfasını ziyaret edin .

WordPress SEO: Gelişmiş Yapılandırma Kılavuzu‘Arama Motoru Görünürlüğü’ bölümüne gitmeniz ve ‘Arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesine engel olmaya çalış‘ seçeneğinin yanındaki kutunun işaretli olmadığından emin olmanız gerekir.

Değişikliklerinizi kaydetmek için ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesine tıklamayı unutmayın.

SEO dostu URL’ler, sayfanın içeriğini net bir şekilde açıklayan kelimeler içerir ve hem insanlar hem de arama motorları tarafından okunması kolaydır.

SEO dostu URL’lerin bazı örnekleri şunlardır:

https://incelego.com/jetpopup-elementor-icin-popup-eklentisi/
https://incelego.com/wordpress/tema/

Bu URL’lerin okunabilir olduğuna ve kullanıcının yalnızca URL metnine bakarak sayfada ne göreceğini tahmin edebileceğine dikkat edin.

Peki SEO dostu olmayan bir URL neye benziyor?

https://incelego.com/?p=289
http://example.com/archives/14

Bu URL’lerin içerikle ilgisi olmayan sayılar kullandığına ve kullanıcının URL’ye bakarak sayfada ne bulacağını tahmin edemeyeceğine dikkat edin.

SEO dostu kalıcı bağlantı yapısı kullanmak, arama sonuçlarında daha iyi konumlar alma şansınızı artırır.

WordPress sitenizin kalıcı bağlantı yapısını nasıl kontrol edip güncelleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Ayarlar » Kalıcı Bağlantılar sayfasını ziyaret etmeniz gerekir . Gönderi adı seçeneğini seçin ve ardından ayarlarınızı kaydetmek için ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesini tıklayın.

WordPress SEO: Gelişmiş Yapılandırma KılavuzuDaha ayrıntılı talimatlar için WordPress’te SEO dostu bir URL yapısının ne olduğuyla ilgili kılavuzumuza bakın .

Not: Web siteniz 6 aydan daha uzun süredir çalışıyorsa, sayılar seçeneğini kullanmıyorsanız lütfen kalıcı bağlantı yapınızı değiştirmeyin. Gün ve Ad veya Ay ve Ad kullanıyorsanız, bunu kullanmaya devam edin.

Yerleşik bir sitede kalıcı bağlantı yapınızı değiştirerek, tüm sosyal medya paylaşım sayınızı kaybedersiniz ve mevcut SEO sıralamanızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Kalıcı bağlantı yapınızı değiştirmeniz gerekiyorsa, uygun yönlendirmeleri ayarlayabilmeleri için bir profesyonel kiralayın. Sayfalardaki sosyal paylaşım sayınızı yine de kaybedersiniz.

WWW ve WWW olmayanlar

Web sitenizle yeni başlıyorsanız, sitenizin URL’sinde www (http://www.example.com) veya www olmayan (http://example.com) kullanmak isteyip istemediğinizi seçmeniz gerekir.

Arama motorları bunları iki farklı web sitesi olarak kabul eder, bu nedenle birini seçip ona bağlı kalmanız gerektiği anlamına gelir.

Ayarlar » Genel sayfasını ziyaret ederek tercihinizi belirleyebilirsiniz . Tercih ettiğiniz URL’yi hem ‘WordPress Adresi’ hem de ‘Site Adresi’ alanlarına ekleyin.

WordPress SEO: Gelişmiş Yapılandırma KılavuzuBaşka birinin söyleyebileceğine rağmen, SEO açısından birini veya diğerini kullanmanın hiçbir avantajı yoktur.

En İyi WordPress SEO eklentisi

WordPress’in en iyi yanlarından biri, her şey için bir eklentinin olması ve SEO’nun bir istisna olmamasıdır. Yeni başlayanların en iyi WordPress SEO eklentisini seçmesini zorlaştıran binlerce WordPress SEO eklentisi vardır.

Bireysel SEO görevleri için ayrı eklentiler kurmak yerine, hepsini yapan en iyi WordPress SEO eklentisini seçmenize yardımcı olacağız ve %100 ücretsiz.

En İyi WordPress SEO Eklentisini Seçme

WordPress SEO: Gelişmiş Yapılandırma KılavuzuEn iyi WordPress SEO eklentisini seçmek söz konusu olduğunda, seçimlerinizi büyük olasılıkla en popüler iki çözüme kadar daraltacaksınız : All In One SEO Pack (AIOSEO) veya Yoast SEO .

AIOSEO, 2 milyondan fazla web sitesinde kullanılan orijinal WordPress SEO eklentisidir. Bu eğitimde, ekran görüntüleri ve örnekler için AIOSEO’yu kullanacağız.

Daha fazla ayrıntı için, WordPress için All In One SEO‘nun nasıl kurulacağına ilişkin eksiksiz kılavuzumuza göz atabilirsiniz .

WordPress’te XML Site Haritaları Ekleyin

WordPress SEO: Gelişmiş Yapılandırma KılavuzuBir XML Site Haritası web sitenizde listelenen özel olarak biçimlendirilmiş bir dosya her sayfası. Bu, arama motorlarının tüm içeriğinizi bulmasını kolaylaştırır.

XML site haritası eklemek sitenizin arama sıralamasını yükseltmese de, arama motorlarının sayfaları hızlı bir şekilde bulmasına ve sıralamaya başlamasına yardımcı olur.

AIOSEO eklentisini kullanıyorsanız, sizin için otomatik olarak bir XML site haritası oluşturacaktır. Site haritanızı bulmak için bu URL’ye gidin (example.com’u kendi alan adınızla değiştirmeyi unutmayın):

http://example.com/sitemap_index.xml

Bir sonraki adımda XML site haritanızı Google’a nasıl göndereceğinizi göstereceğiz.

Sitenizi Google Arama Konsoluna Ekleyin

WordPress SEO: Gelişmiş Yapılandırma KılavuzuWeb Yöneticisi Araçları olarak da bilinen Google Arama Konsolu , web sitesi sahiplerine içeriklerinin arama motoru tarafından nasıl görüldüğüne bir göz atmak için Google tarafından sunulan bir dizi araçtır.

Sayfalarınızın arama sonuçlarında nasıl göründüğünü anlamanıza yardımcı olacak raporlar ve veriler sağlar. Ayrıca, insanların web sitenizi bulmak için kullandıkları gerçek arama terimlerini, her sayfanın arama sonuçlarında nasıl göründüğünü ve sayfalarınızın ne sıklıkta tıklandığını da görebilirsiniz.

Tüm bu bilgiler, sitenizde neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamanıza yardımcı olur. Daha sonra içerik stratejinizi buna göre planlayabilirsiniz.

Google Arama Konsolu ayrıca, web sitenizde, arama tarayıcılarının web sitenize erişemediği, yinelenen içerik bulamadığı veya kısıtlanmış kaynaklar bulunamadığı gibi bir sorun olduğunda sizi uyarır.

Web sitenizi Google Arama Konsoluna ekledikten sonra, sol menüden Site Haritasına tıklayın ve ardından site haritası URL’sinin son bölümünü yapıştırın.

WordPress SEO: Gelişmiş Yapılandırma KılavuzuDeğişikliklerinizi kaydetmek için gönder düğmesine tıklayın.

Google Arama Konsolu şimdi site haritanızı kontrol edecek ve web sitenizin taranmasını iyileştirmek için kullanacaktır.

Site haritanızı başarıyla ekledikten sonra, beklemede olarak görünecektir. Google’ın web sitenizi taraması biraz zaman alır. Birkaç saat sonra site haritanızla ilgili bazı istatistikleri görebileceksiniz. Size site haritanızda bulduğu bağlantıların sayısını, kaçının dizine eklendiğini, resim ve web sayfalarının oranını vb. gösterecektir.

Bilgi toplamak ve web sitenizin SEO ilerlemesini görmek için Arama Konsolunuzu en az ayda bir kontrol etmenizi öneririz.

Blog Yazılarınızı SEO İçin Optimize Etme

Yeni başlayanlar genellikle bir WordPress SEO eklentisini kurmanın ve etkinleştirmenin tek gereken şey olduğunu düşünme hatasına düşerler. SEO, maksimum sonuçları görmek istiyorsanız takip etmeniz gereken devam eden bir süreçtir.

Tüm en iyi SEO eklentileri, her blog gönderisine ve sayfasına bir başlık, açıklama ve odak anahtar kelimesi eklemenize izin verir. Ayrıca, kullanıcıların web sitenizi Google’da arattıklarında göreceklerinin bir önizlemesini de gösterir.

Maksimum tıklama almak için başlığınızı ve açıklamanızı optimize etmenizi öneririz.

Blog yayınınızı yazarken, SEO bölümüne gidin ve bundan tam olarak yararlanın.

WordPress SEO: Gelişmiş Yapılandırma Kılavuzu

Web Siteniz İçin Anahtar Kelime Araştırması Yapmak

Yeni başlayanların çoğu, insanların hangi konuları aradığını ve bloglarına ve web sitelerine ne eklemeleri gerektiğini bulmak için en iyi tahminlerini kullanır.

Karanlıkta ok atmak gibidir. İnsanların ne aradığını bulmak için gerçek verileri kullanabildiğiniz zaman bunu yapmanız gerekmez.

Anahtar kelime araştırması, içerik oluşturucular ve SEO uzmanları tarafından kullanılan bir araştırma tekniğidir. Sektörünüzdeki içerik, ürün ve hizmetleri bulmak için kullanıcıların arama motorlarına girdiği kelimeleri keşfetmenize yardımcı olur.

Daha sonra daha fazla arama trafiği elde etmek için bu kelimeleri ve kelime öbeklerini web sitenizde kullanabilirsiniz.

SEMRush’u kullanmanızı öneririz , anahtar kelimeleri keşfetmenize ve hatta rakiplerinizin sıralandığı anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur.

WordPress SEO En İyi Uygulamaları

WordPress SEO’nun temellerini takip ederseniz ve en iyi WordPress SEO eklentisini kullanırsanız, zaten çoğu web sitesinin önünde olacaksınız.

Ancak daha da iyi sonuçlar istiyorsanız, aşağıdaki WordPress SEO en iyi uygulamalarını izlemeniz gerekir.

Bunlar çok teknik değildir ve çoğu herhangi bir koda dokunmanızı bile gerektirmez. Ama onları takip ederseniz büyük bir fark yaratacaklar.

WordPress’te Kategorileri ve Etiketleri Doğru Şekilde Kullanmak

WordPress SEO: Gelişmiş Yapılandırma KılavuzuWordPress, blog yazılarınızı kategorilere ve etiketlere ayırmanıza olanak tanır . Bu, içeriğinizi konulara göre yönetmenizi ve kullanıcılarınızın aradıkları içeriği bulmasını kolaylaştırır.

Kategoriler ve etiketler ayrıca arama motorlarının web sitenizin yapısını ve içeriğini anlamasına yardımcı olur.

Genellikle yeni başlayanlar, kategorilerin ve etiketlerin en iyi nasıl kullanılacağı konusunda kafaları karışır. Bunu binlerce okuyucuya açıkladıktan sonra, kategorilere ve etiketlere şu şekilde yaklaşıyoruz.

Kategoriler, gönderilerinizin geniş bir şekilde gruplandırılması içindir. Blogunuz bir kitapsa, kategoriler içerik tablosu olacaktır.

Örneğin, kişisel bir blogda müzik, yemek, seyahat vb. kategorilere sahip olabilirsiniz. Kategoriler hiyerarşiktir, dolayısıyla onlara alt kategoriler ekleyebilirsiniz.

Öte yandan, etiketler, tek bir gönderinin içeriğini tanımlayan daha spesifik anahtar kelimelerdir. Örneğin, yiyecek kategorisi altında açılan bir blog gönderisinde salata, kahvaltı, krep vb. etiketler olabilir. Bunları bir ders kitabındaki dizinler bölümü olarak düşünün.

Kategorileri ve etiketleri doğru kullanarak, kullanıcılarınızın web sitenize göz atmasını kolaylaştırırsınız. Kullanıcılar için kolay olduğu için arama motorlarının web sitenize göz atmasını da kolaylaştırır.

Dahili Bağlantıyı Alışkanlık Yapın

WordPress SEO: Gelişmiş Yapılandırma KılavuzuArama motorları, web sitenizdeki her sayfaya bir puan (sayfa yetkisi) atar. Bu skorun tarifi gizli tutuluyor, böylece insanlar sonuçlarla oynayamıyor. Bununla birlikte, en yaygın otorite sinyalleri bağlantılardır.

Bu nedenle, diğer blog gönderilerinizden ve sayfalarınızdan kendi içeriğinize bağlantı vermeniz önemlidir.

Mümkün olduğunda kendi gönderilerinizi birbirine bağlamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Birden fazla yazarınız varsa, en az 3 diğer blog gönderisini birbirine bağlamalarını gerektiren bir yayın öncesi blog gönderisi kontrol listesi oluşturun.

Bu, sayfa görüntülemelerinizi artırmanıza, kullanıcıların sitenizde geçirdiği süreyi artırmanıza ve nihayetinde bireysel blog gönderilerinizin ve sayfalarınızın SEO puanını artırmanıza yardımcı olur.

WordPress Yorumlarını Optimize Edin

WordPress SEO: Gelişmiş Yapılandırma KılavuzuYorumlar, web sitenize kullanıcı katılımının güçlü bir göstergesi olabilir. Etkileşimli kullanıcılar, sitenize daha fazla bağlantı, daha fazla trafik ve gelişmiş SEO anlamına gelir.

Ancak, yorumlarınızın gerçek olduğundan ve spam olmadığından emin olmanız gerekir. Spam gönderenler, arama sıralamanızı etkileyebilecek ve hatta bozabilecek kötü bağlantılara sahip yorumlar gönderir.

Bu yüzden herkesin Akismet kullanmaya başlamasını tavsiye ediyoruz. Her WordPress sitesinde önceden yüklenmiş olarak gelen iki eklentiden biridir ve yorum spam’iyle mücadele etmenize yardımcı olur.

Blog gönderileriniz çok sayıda gerçek, spam içermeyen yorum çekiyorsa, böyle ilgi çekici bir web sitesi oluşturmak için kendinizi omzuna koymalısınız!

Bununla birlikte, bir gönderiye çok fazla yorum yapılması, daha yavaş yüklenmesine neden olabilir ve bu da arama motoru sıralamalarınızı da etkiler. (Hızın SEO’yu nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıyı okumaya devam edin.)

Web sitenizi sunucunuza yüklenen yorum yükünü kaldırabilecek ve hızlandıracak şekilde hazırlamak için yorumları birden çok sayfaya bölebilirsiniz.

WordPress’te NoFollow Dış Bağlantıları

Yukarıda belirtildiği gibi, bağlantılar, arama motorlarının hangi sayfaların önemli olduğuna karar vermesine yardımcı olur. Bir web sitesine bağlantı verdiğinizde, sitenizin SEO puanının bir kısmını o bağlantıya aktarmış olursunuz. Bu SEO puanına “bağlantı suyu” denir.

İyi arama sıralamaları için, diğer web sitelerinden verdiğinizden daha fazla bağlantı suyu aldığınızdan emin olmanız gerekir.

Harici bağlantılara (sahibi olmadığınız web sitelerine bağlantılar) “nofollow” özelliği eklemek, arama motorlarına bu bağlantıları izlememeleri talimatını verir. Bu, bağlantı suyunu kaydetmenize yardımcı olur.

Normal bir harici bağlantı HTML’de şöyle görünür:

<a href="http://example.com">Örnek Web Sitesi</a>

nofollow özniteliğine sahip harici bir bağlantı şöyle görünür:

<a href="http://example.com" rel="nofollow" >Örnek Web Sitesi</a>

Varsayılan olarak, WordPress bağlantıları nofollow yapma seçeneği ile birlikte gelmez. Ancak, AIOSEO eklentisini kullanıyorsanız, sizin için kolaylaştırır.

Bir bağlantı eklerken, bağlantıya “nofollow” ekle seçeneğini tıklamanız yeterlidir .

WordPress SEO: Gelişmiş Yapılandırma Kılavuzu

Tam Gönderiler ve Özetler veya Alıntılar

WordPress SEO: Gelişmiş Yapılandırma KılavuzuWordPress, ana sayfa, kategori arşivi, etiket arşivi, tarih arşivi, yazar sayfaları vb. gibi bir dizi sayfadaki gönderilerinizi görüntüler ve bağlantılara sahiptir.

Varsayılan olarak, tüm bu sayfalarda tam makale içeriğini gösterir. Arama motorları onu yinelenen içerik olarak bulabileceğinden, bu sitenizin SEO’sunu etkiler. Tam makaleler ayrıca arşiv sayfalarınızın daha yavaş yüklenmesini sağlar.

Her yerde tam makalelerin gösterilmesi, sayfa görünümlerinizi de etkiler. Örneğin, RSS beslemenize abone olan kullanıcılar, web sitenizi hiç ziyaret etmeden makalenin tamamını özet akışı okuyucularında okuyabilirler.

Bunu çözmenin en kolay yolu, tam makaleler yerine özetler veya alıntılar göstermektir.

Bunu Ayarlar » Okuma’ya giderek ve özeti seçerek yapabilirsiniz.

WordPress SEO: Gelişmiş Yapılandırma Kılavuzu

WordPress SEO için Hız ve Güvenlik

Yukarıdaki tüm WordPress SEO ipuçlarını ve en iyi uygulamalarını izleseniz bile, siteniz yavaşsa veya bir bilgisayar korsanı tarafından ele geçirilirse, arama motoru sıralamanız büyük bir darbe alacaktır.

Yavaş performans veya gevşek güvenlik nedeniyle sitenizin arama motoru trafiğini kaybetmesini nasıl önleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Sitenizin Hızını ve Performansını Optimize Edin

WordPress SEO: Gelişmiş Yapılandırma KılavuzuAraştırmalar, internet çağında, ortalama insan dikkat süresinin bir akvaryum balığından daha kısa olduğunu gösteriyor.

Web kullanılabilirliği uzmanları, kullanıcıların bir web sitesini ziyaret ettikten sonra birkaç saniye içinde kalmaya veya ayrılmaya karar verdiğine inanır.

Bu, bir web sitesi sahibi olarak içeriğinizi sunmak ve kullanıcılarla etkileşim kurmak için yalnızca birkaç saniyeniz olduğu anlamına gelir. Ziyaretçilerinizi web sitenizin yüklenmesini bekleterek bu değerli zamanı boşa harcamak istemezsiniz.

Kullanıcı deneyimi çok önemli olduğu için Google gibi arama motorları sonuçlarında daha hızlı web sitelerine öncelik verir. Başka bir deyişle, daha hızlı web siteleri Google’da daha üst sıralarda yer alır.

Bundan sonra, bir önbellek eklentisi yüklemeniz gereklidir. WordPress Hız Optimizasyon Eklentilerine göz atın.

SEO için WordPress’te Görselleri Optimize Etme

Resimler metinden daha ilgi çekicidir, ancak yüklenmesi daha fazla zaman alır. Görüntü boyutlarına ve kalitesine dikkat etmezseniz, web sitenizi yavaşlatabilirler.

Daha hızlı yüklenecek şekilde optimize edilmiş görseller kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Web için görüntüleri optimize ederek WordPress’i nasıl hızlandıracağınıza ilişkin kılavuzumuza bakın .

Resimlerinizi arama motorları için optimize etmek için kullanabileceğiniz başka bir numara da açıklayıcı bir başlık ve alt etiketler kullanmaktır. Bu etiketler, arama motorlarının resminizin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olur. Ayrıca, ekran okuyucuları alternatif metni onlara okuyabildiğinden görme bozukluğu olan kullanıcılara da yardımcı olur.

WordPress, bir resim yüklediğinizde kolayca başlık ve alt etiketler eklemenize olanak tanır.

WordPress SEO: Gelişmiş Yapılandırma KılavuzuBir fotoğrafçıysanız veya WordPress sitenize çok fazla resim ekliyorsanız, bir galeri eklentisi kullanmanız gerekir.

Envira Galerisi’ni kullanmanızı öneririz . Hız testlerimizde en hızlı WordPress galeri eklentisi olduğunu gördük . Ayrıca kutudan çıktığı gibi tamamen duyarlı ve SEO dostudur. İncelemeye aldığımız en iyi WordPress Resim Galeri eklentilerine göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

WordPress Sitenizin Güvenliği ve Güvenliği

WordPress SEO: Gelişmiş Yapılandırma KılavuzuGoogle, her hafta yaklaşık 20.000 web sitesini kötü amaçlı yazılımlar için ve yaklaşık 50.000 web sitesini kimlik avı için kara listeye alır. Bir site kara listeye alındığında, hiçbir arama sonuçlarında görünmez.

Bu, WordPress sitenizin güvenliğinin iyi sıralamalar için çok önemli olduğu anlamına gelir. Siteniz bir bilgisayar korsanı tarafından ele geçirilirse, SEO üzerindeki tüm sıkı çalışmanızın boşa gitmesini istemezsiniz.

İyi haber şu ki, WordPress sitenizi güvende tutmak o kadar da zor değil – nihai WordPress güvenlik kılavuzumuzdaki adım adım talimatlara bakın .

SSL/HTTPS Kullanmaya Başlayın

WordPress SEO: Gelişmiş Yapılandırma KılavuzuSSL (Güvenli Yuva Katmanı), bir kullanıcının tarayıcısı ile bağlandığı sunucu arasındaki bağlantıyı şifreleyen bir teknolojidir. Bu, WordPress sitenize ek bir güvenlik katmanı ekler.

SSL ile korunan web siteleri, tarayıcının adres çubuğunda bir asma kilit işaretiyle belirtilir. Bu, web sitenizi daha güvenilir hale getirir ve WordPress ile bir çevrimiçi mağaza işletiyorsanız ve hassas ödeme bilgilerini işliyorsanız gereklidir .

Tüm en iyi WordPress barındırma şirketleri, Let’s Encrypt ile ücretsiz SSL sertifikaları sunar.

Diğer SEO Araçları ve Kaynakları

WordPress SEO en iyi uygulamalarına alıştıktan sonra, rekabette öne geçmek için becerilerinizi daha da ileri götürmek isteyeceksiniz.

SEO’nuzu artırmak için kullanmanız gereken en iyi WordPress SEO eklentilerinin ve araçlarının bir listesini derledik . Daha gelişmiş teknikleri denemeye hazırsanız, WordPress SEO makaleleri arşivimize de göz atabilirsiniz .

Bu makalenin, WordPress sitenizi SEO için nasıl düzgün bir şekilde optimize edeceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Devam edin ve bu WordPress SEO ipuçlarından birkaçını uygulayın; arama motorları değişikliklerinizi işlerken birkaç ay içinde trafiğinizde bir artış gözlemleyeceksiniz.

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.