2024’ün En İyi 7 WordPress Önbellek (Cache) Eklentisi

2024'ün En İyi 7 WordPress Önbellek (Cache) Eklentisi
0 569

WordPress Web Sitenizin Performansını Artırın!

WordPress web sitenizin performansını iyileştirmek ve yükleme sürelerini kısaltmak mı istiyorsunuz? Web sitenizin hızını artırmanın en etkili yöntemlerinden biri, önbellek eklentisi kullanmaktır.

İstatistiklere göre, ziyaretçilerin neredeyse yarısı, bir web sitesinin 3 saniye içinde yüklenmesini beklemektedir. Bu beklenti, Google’ın arama algoritmasında web sitesi hızını önemli bir faktör olarak değerlendirmesinin de nedenidir. Sayfa yükleme hızınız ne kadar iyi olursa, arama motoru sıralamanız da o kadar yüksek olur ve böylece daha fazla organik trafik elde edersiniz.

Önbellek eklentileri, statik sayfa kopyalarını saklayarak ve her ziyaretçi için aynı içeriği tekrar tekrar oluşturmak yerine bu kopyaları sunarak sitenizin performansını önemli ölçüde iyileştirebilir. Bu, sunucu kaynaklarınızı daha verimli kullanmanızı ve kullanıcı deneyimini iyileştirmenizi sağlar.

Bu makalede, web siteniz için en iyi WordPress önbellek eklentilerini paylaşacağız.

Neden WordPress Önbellek Eklentisine İhtiyacınız Var?

Önbellek eklentisi web sitenizin statik HTML sayfalarını oluşturur ve sunucunuza kaydeder.

Bir kullanıcı web sitenize her erişmeye çalıştığında, önbellek eklentiniz nispeten daha ağır WordPress PHP komut dosyalarını işlemek yerine daha açık HTML sayfasını sunar. Bu, önbellek eklentisinin sayfa yükleme sürenizi önemli ölçüde artırmasına olanak tanır.

Piyasadaki en iyi WordPress önbellek eklentilerine bir göz atalım.

1. WP Rocket

2024'ün En İyi 7 WordPress Önbellek (Cache) Eklentisi

WP Rocket, WordPress için en popüler premium önbellekleme eklentisidir. Konfigürasyon kolaylığı, WP Rocket’i rakiplerinden ayıran şeydir. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra, sayfa önbelleğe alma hemen etkinleştirilir.

WP Roket kullanmanın birkaç faydası daha:

  • Arama motorlarında web sitenizin dizine eklenmesi geliştirilecektir.
  • Sayfa yükleme süresini iyileştirmek için HTML, JavaScript ve CSS dosyaları simge durumuna küçültülür.
  • Tembel yükleme resimlerinize uygulanır, yani resimleriniz yalnızca ziyaretçileriniz tarayıcılarında göründükleri zaman yüklenir.
  • Geliştiricilerin özelliklerini kolayca genişletmesine yardımcı olan bir sürü kanca ile birlikte gelir.

Fiyatı : Tek bir site lisansı için 49 ABD dolarından başlar.

2. WP Super Cache

2024'ün En İyi 7 WordPress Önbellek (Cache) Eklentisi


WP Super Cache , bir milyondan fazla etkin kurulumla WordPress için başka bir popüler önbellek eklentisidir. Eklenti, WordPress.com’un arkasındaki aynı ekip olan Automattic tarafından çalıştırılıyor.

WP Super Cache, dinamik WordPress blogunuzdan statik html dosyaları oluşturmanıza yardımcı olur. Sitenizde nispeten daha ağır WordPress PHP komut dosyalarını işledikten sonra, WP Super Cache statik HTML dosyasını web sitesi ziyaretçilerinizin büyük çoğunluğuna sunar.

WP Super Cache, önbelleğe alınmış dosyaları 3 şekilde sunar:

  • Basit : PHP dosyalarını düzenlemek zorunda kalmamanız için en çok önerilen dosya önbellekleme yöntemidir, ayrıca .htaccess dosyasının yapılandırılmasına gerek yoktur.
  • Uzman : Bu, süper önbelleğe alınmış HTML dosyalarını kullanıcılara sunmak için en hızlı önbellekleme yöntemidir, ancak .htaccess dosyalarınızın değiştirilmesini gerektirir.
  • WP Süper Önbellekleme : Bu yöntem, bilinen kullanıcılar (sitenize giriş yapan, yorum bırakanlar vb.) İçin sayfaları önbelleğe almak için kullanılır. En esnek önbellekleme yöntemi olmasına rağmen, diğer yöntemlere kıyasla biraz daha yavaştır.

Fiyat : Ücretsiz

3. W3 Total Cache

2024'ün En İyi 7 WordPress Önbellek (Cache) Eklentisi

Bir milyondan fazla etkin yükleme ile W3 Total Cache , WordPress için en popüler önbellek eklentilerinden biridir. Sitenizin her yönünü önbelleğe alarak sunucu performansınızı artırır ve ayrıca içerik dağıtım ağı entegrasyonları sunar.

AT&T, MattCutts.com, Mashable.com ve diğerleri gibi sayısız şirket ve yayın tarafından kullanılmış ve tavsiye edilmiştir. Siteniz paylaşılan bir barındırma ağında veya özel bir sunucuda barındırılıyor olsun , eklentiyi web sunucusu performansınızı artırmak ve sayfa yükleme süresini azaltmak için yararlı bulacaksınız. Şu anda, tüm pratik barındırma ortamlarını optimize etmek için tasarlanmış tek eklenti.

Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) ve Güvenli Yuva Katmanı (SSL) desteği sunar.

Geliştiriciler, eklentinin, olumsuz bir etkiye neden olmadan HTML, CSS, JavaScript ve feed’lerinizin boyutunu küçültme işlemi yoluyla minyatür yoluyla% 80’e kadar bant genişliği tasarrufu sunabileceğini iddia ediyor.

Fiyat : Ücretsiz

4. WP Fastest Cache

2024'ün En İyi 7 WordPress Önbellek (Cache) Eklentisi

WP Fastest Cache, WordPress önbellekleme için daha az yapılandırma ayarıyla birlikte gelir; bu da onu resmi WordPress eklentileri deposunda bulunan en kolay WordPress önbellek eklentilerinden biri haline getirir.

Diğer tüm önbellekleme eklentileri gibi, dinamik WordPress sitenizden statik HTML dosyaları oluşturur.

Dosya boyutunu azaltmak için eklenti HTML ve CSS dosyalarını küçültür. Ayrıca sitenizdeki emojileri devre dışı bırakmanıza da olanak tanır. Tekrarlanan ziyaretçiler için sayfa yükleme süresini azaltmak için etkili bir şekilde tarayıcı önbelleğe alma özelliğini uygular ve HTTP gidiş-dönüş sayısını azaltmak için birçok CSS dosyasını tek bir dosyada birleştirir.

Eklentinin premium sürümü, sayfa hızınızı artırmak için görüntü optimizasyonu, veritabanı temizleme, mobil önbellekleme ve çok daha fazlası gibi birçok benzersiz özellik ile birlikte gelir.

Ücretsiz WP Fastest Cache eklentisini kurduktan sonra, premium sürümü doğrudan WordPress kontrol panelinizden satın alabilirsiniz.

Fiyat : Hem ücretsiz hem de premium sürümler mevcuttur. Fiyat web sitesinden gizlidir ve ücretsiz eklentinizin içine yerleştirilmiş satın al düğmesini tıkladıktan sonra görülebilir.

5. Cache Enabler

2024'ün En İyi 7 WordPress Önbellek (Cache) Eklentisi

Önbellek Etkinleştirici, sitenizin statik bir HTML dosyasını oluşturan ve istek üzerine web sitenizin ziyaretçilerinin büyük çoğunluğuna sunan hafif bir önbellekleme eklentisidir. Minimum yapılandırmaya ihtiyaç duyar ve bir önbellek eklentisinden ihtiyacınız olacak tüm önemli özelliklerle birlikte gelir.

Çoğu WordPress önbellek eklentisinin aksine, Cache Enabler farklı eklenti özelliklerini keşfetmenize yardımcı olan kapsamlı belgeler sunar. Güzel ekran görüntüleri ve videolarla, belgeler WordPress önbelleğe almanın farklı yönlerinde size yol gösterecektir.

Önbellek devre dışı bırakılacağı için mobil ve masaüstü kullanıcıları için Önbellek Etkinleştirici ile birlikte farklı düzenler gösteren mobil cihazlara özgü temaları veya eklentileri kullanmamanız sizin yararınıza olacaktır.

Fiyat : Ücretsiz

6. Hiper Cache

2024'ün En İyi 7 WordPress Önbellek (Cache) Eklentisi

Hyper Cache, tamamen ucuz hosting ortamlarında ve üst düzey sunucularda kullanılabilen tamamen PHP’de yazılmış bir önbellek eklentisidir .

Hiper Önbellek’i etkinleştirmek kolaydır, çünkü bir dizi varsayılan değerle çalışır.

Eklenti, mobil kullanıcılar ve masaüstü bilgisayarlar için farklı düzenler kullanıyor olsanız bile önbelleğe almayı etkinleştirmenizi sağlayan bir mobil tema değiştirme seçeneği ile birlikte gelir. Sitenizde duyarlı bir tema kullanırsanız veya farklı cihazlar için farklı reklam biçimlerine ihtiyacınız varsa bu özellik kullanışlı olur.

Hiper Önbellek’in bir diğer benzersiz yararı da önbelleğe alınmış sayfaları yorum yazarlarına sunma yeteneğidir. Ancak, isterseniz yazarlara yorum yapmak için önbelleğe alınmış sayfaların sunulmasını devre dışı bırakabilirsiniz.

Aynı zamanda bir bbPress hazır eklentisidir, böylece bbPress forum sayfalarınız için önbelleği etkinleştirebilirsiniz.

Fiyat : Ücretsiz

7. WP-Optimize

2024'ün En İyi 7 WordPress Önbellek (Cache) Eklentisi

WP-Optimize , efsanevi yedekleme eklentisi UpdraftPlus’ın arkasında aynı kişiler tarafından oluşturulan ücretsiz bir önbellekleme eklentisidir. Dünya çapında neredeyse bir milyon web sitesinde kullanılmaktadır.

WP-Optimize, veritabanınızı temizleyerek, büyük resimlerinizi sıkıştırarak ve sitenizi önbelleğe alarak WordPress sitenizi hızlandırır.

  • Veritabanını temizleyin: Bu eklenti , veritabanınızdaki tüm gereksiz verileri temizler, tablolarınızı temizler ve sonuçta web sitenizi hızlı ve verimli hale getirir.
  • Görüntü sıkıştırma : Görüntü sıkıştırma aracı, büyük görüntüleri sıkıştırılmış dosyalara dönüştürerek sunucu kaynaklarını önemli ölçüde azaltır ve sayfa yükleme süresini artırır.
  • Önbellekleme : Minimum kurulum yapılandırmasına sahip diğer önbellek eklentilerinin tüm temel özellikleri ile birlikte gelir.

Fiyat : Ücretsiz

İhtiyaçlarınız İçin En İyi WordPress Önbellek Eklentisini Seçme

Siteniz için bir WordPress önbellek eklentisi seçmeye gelince, “tek beden herkese uyar” çözümü yoktur.

İşi yapan en iyi ücretsiz WordPress önbellek eklentisini seçmek istiyorsanız, W3 Total Cache veya WP Super Cache seçin . Her ikisi de sürekli olarak güncelleniyor ve bir milyondan fazla web sitesi tarafından kullanılıyor.

Muazzam destek sunan ve sonunda minimum yapılandırma gerektiren birinci sınıf bir WordPress önbellek çözümüne ihtiyacınız varsa, WP Rocket’i seçin . Ayrıca en iyi WordPress eklentilerimizin bir parçasıdır .

Bu kılavuzun web siteniz için en iyi önbellek eklentisini seçmenize yardımcı olmasını umuyoruz. Sitenizi hızlandırma konusunda iyi şanslar!

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.