Etsy’de Satış Nasıl Yapılır?

Etsy'de Satış Nasıl Yapılır?
0 1.097

Etsy, dünya genelinde el yapımı ürünler, vintage ürünler ve benzeri özel ürünlerin satıldığı bir e-ticaret platformudur. 2005 yılında kurulan Etsy, küçük işletmeler ve girişimcilerin ürünlerini sergilemeleri ve satmaları için bir platform sağlar.

Etsy, sanat eserleri, takılar, kıyafetler, ev dekorasyonu, mobilya, oyuncaklar, doğal kozmetik ürünleri ve daha birçok ürün kategorisinde satış yapmak için kullanılabilir. Satıcılar, kendi mağazalarını açabilir, ürünlerini listeleyebilir ve müşterileriyle doğrudan iletişim kurabilirler. Etsy, satıcıların kendi markalarını oluşturmalarına ve uluslararası bir müşteri kitlesiyle bağlantı kurmalarına olanak tanır.

Etsy, özellikle benzersiz ve özel ürünlere ilgi duyan müşteriler için popüler bir platformdur. Satıcılar, kendi yaratıcılıklarını kullanarak ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler üreterek, Etsy’de başarılı bir satış işi yapabilirler.

Etsy Nasıl Çalışır?

Etsy, el yapımı ürünler, eski ürünler, el işi malzemeleri ve dijital ürünlerin satıldığı bir pazaryeridir. Hem alıcılara hem de satıcılara değer sağlayan bir C2C platformudur.

Etsy’nin çalışma mantığı da tıpkı diğer pazaryerleri gibidir fakat Etsy’yi öne çıkaran detay, satılan ürünlerdir. Diğer pazaryerlerinde küçükten büyüğe pek çok marka ve satıcı varken Etsy’deki en popüler satıcılar genellikle KOBİ’lerdir.

Çünkü Etsy’deki ürünler genellikle el yapımı ya da küçük zanaatkarların ürettiği ürünlerdir. Bu da Etsy’i özellikle biricik ürünler üreten küçük satıcılar için oldukça ideal bir pazaryeri haline getirir.

Etsy'de Satış Nasıl Yapılır?

Bir Etsy Mağazası Nasıl Kurulur?

Bir Etsy mağaza hesabı oluşturmak zor değil. Profesyonel düzenleme veya web sitesi tasarımı becerilerine ihtiyacınız yoktur ve mağazanızı dünyaya açmadan önce süreç genellikle tek bir oturum sürer.

Etsy’de hemen satış yapmak için beş zorunlu adımı ana hatlarıyla açıklayacağız, ancak özelleştirme, abonelik ve mağaza promosyonu için ek adımlar düşünürken Etsy Satıcı El Kitabı’na göz atmanızı öneririz.

1. Adım: Bir Etsy Hesabı Oluşturun

Etsy satıcı sayfasına gidin ve Başlayın ‘ı seçin . E-posta adresinizi kaydedin – yeni bir iş e-postası veya mevcut kişisel adresinizi kullanabilirsiniz. Son olarak, oturum açma bilgilerinizi ekleyin ve kimlik bilgilerinizi doğrulayın.

2. Adım: Mağaza Tercihlerinizi Ayarlayın

Listeleme açıklamaları için tercih ettiğiniz mağaza dilini ayarlayın. İşletmenizin faaliyet gösterdiği mağaza ülkesini seçin . Listelemelerinizi fiyatlandırmak için bir ödeme para birimi seçin , ancak geçerli para birimi dönüştürme ücretlerini unutmayın.

Son olarak, Etsy’de tam zamanlı bir iş olarak mı yoksa yan iş olarak mı satış yapacağınızı ekleyin . Ardından, Kaydet ve devam et’i tıklayın .

3. Adım: Mağazanıza Ad Verin

Etsy mağaza isimleri farklı, açıklayıcı ve akılda kalıcıdır. Genellikle en iyi Etsy mağaza adları, sattığı ürün türleri hakkında bilgi verir veya belirli bir hedef kitleyi cezbeder.

4. Adım: Ürünlerinizi Listeleyin

Ürünlerinizi listelemek, bir başlık yazmak kadar basit değildir. Etsy müşterilerinin satın almaya değer olduğunu düşünmesi için öğenin her yönünü optimize etmeniz gerekir. Hedef kitleniz için heyecan verici bir satış konuşması, tanımlayıcı ürün özelliklerinin yanı sıra ilişkilendirilebilir bir ton ve sesle çok yönlü bir ürün açıklaması oluşturun.

5. Adım: Ödeme Seçeneklerini Ayarlayın

Burada, ödeme seçenekleri, geri ödeme korumaları ve diğer işlemler için belirli Etsy mağaza politikalarına karar vermelisiniz. Bu adım, faaliyet gösterdiğiniz ülkeye bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Etsy, ücret ödemelerini ve fatura bilgilerini yetkilendirmek için genellikle kredi ve banka kartları veya dijital cüzdanlar gerektirir.

Etsy’de Satış Nasıl Elde Edilir?

Etsy uygulamasını kurduktan sonra, satışları artırmaya ve mağazanızı büyütmeye odaklanmanız gerekir. İlk olarak, sürekli olarak yeni ürün fikirleri ve önceden planlanmış listelemelere sahip olduğunuzdan emin olun.

Tamamen stoklanmış bir çevrimiçi mağaza ile ürünlerinizi optimize etmeye ve tanıtmaya devam edebilirsiniz. Etsy’de başarılı bir şekilde satış yapma potansiyelinizi artırmak için denenmiş ve doğrulanmış beş satış fikrini ana hatlarıyla açıklayacağız.

SEO’yu Unutmayın

SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu, Etsy algoritmasının listelerinizi ve mağaza sayfası verilerinizi nasıl sıraladığıdır. Etsy’de görünürlük elde etmek için SEO’yu kullanın ; ürünleriniz daha sık görünecek ve organik kullanıcı trafiğini kolaylaştıracaktır.

Başlıklar, açıklamalar oluşturma ve etiketler ve kategoriler ekleme hakkında konuşurken anahtar sözcükler terimini kullandık . Bu, arama motoru optimizasyonunun temel bir parçasıdır. Anahtar kelimeler, müşterilerin sık sık aradığı ve kelime öbekleriyle eşleştirdiği belirli kelimeler veya kelime öbekleridir. Sonuç üretmek için anahtar kelimelerin tam olarak eşleşmesi gerekir.

Etsy arama çubuğunda farklı kombinasyonları deneyerek kelime öbeklerini manuel olarak test edebilir veya ücretsiz Google anahtar kelime planlayıcı aracılığıyla otomatik anahtar kelime araştırmasına başlayabilirsiniz . Ahrefs gibi ücretli hizmetler daha kapsamlı ve veriye dayalı sonuçlar sağlar.

SEO, ürün fotoğrafları için de geçerlidir. Etsy algoritması, birden fazla ürün resmi ve yüksek kaliteli mağaza afişi içeren mağaza sayfalarına öncelik verir. Resimlerinizi tekdüze ve tematik tutmaya çalışın – mağazanızın markasını görselleriyle birleştirin.

Etsy Reklamlarını Kullanın

Etsy Reklamları özelliği, ürünlerinizi bir kullanıcının Etsy ana sayfasında kendi öne çıkan noktalarıyla tanıtmanıza olanak tanır. Reklamlar, en iyi performans gösteren listelemelerin ek ekran süresi ve görünürlük elde ettiği bir açık artırma sistemi üzerinde çalışır.

Belirlenen tüm Etsy reklamları, Etsy algoritması tarafından dikkatlice derlenir ve düzenlenir. Satış büyümesi için en yüksek potansiyeli sağlamak üzere önceki alıcı satın alımlarını, göz atma geçmişini ve hatta bir reklamın yayınlandığı günün saatini dikkate alır.

Etsy, takdir yetkisini site dışı reklamlar için kullanır ve küçük işletmelere listelerini arama motoru sonuçlarında veya Facebook gibi sosyal medya platformlarında tanıtma seçeneği sunar. Bu reklamlar genellikle daha fazla talep görüyor ve ustalıkla optimize edilmiş listelemeler gerektiriyor.

Mağazanızı Sosyal Medyada Tanıtın

Mağazanızı daha geniş kitlelere tanıtmanın güçlü bir yolu olarak sosyal medyayı kullanın. Çekici fotoğraflar ve değer ifadeleriyle kendi gönderilerinizi oluşturun ve hedef kitleniz için en uygun sosyal medya sitesini seçin.

Etsy, otomatik güncellemeleri paylaşmak, duyuruları satın almak ve etkinliğinizi Facebook, Instagram, Twitter ve Pinterest’te tanıtmak için kendi Sosyal Medya aracını sunar:

  • Listelenen ürün mağazası duyurusu
  • Yeni mağaza kilometre taşları
  • Yaklaşan satışlar ve indirimler
  • 5 yıldızlı müşteri referansları
  • Mağazanızda favorilere eklenen ürünler

Trendleri Takip Et

Sosyal medyada konu açılmışken ilgili trendlere, hashtag’lere ve küresel söylem etkinliklerine katılarak satışlarınızı artırın. Şu anda popüler talep gören veya daha fazla dikkat çeken listeler veya ürün tasarımları oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Yeni bir meydan okuma, mem veya popüler kültür fenomeni, kültürel mihenk taşının bir parçası olmayan diğer müşterileri yabancılaştırmadan memnun edilmesi zor, bölücü bir kitleye sahip olabileceğinden, trendleri takip etmek yanıltıcı olabilir.

Ancak doğru yapıldığında, rakipleriniz fırsat bulamadan yeni bir trende atlamak, viral hale gelmenin ve trafiğinizi katlanarak büyütmenin kesin bir yolu olabilir.

Performansınızı İzleyin

Tüm Etsy mağazaları bir yerden başlar ve ilk satışlarınız gelmeden önce çok fazla ince ayar, geliştirme ve optimizasyon gerektiren çok yavaş bir başlangıç ​​olabilir. Bir ürün için harika bir fikriniz olduğunda, cesaretinizin kırılmasına izin veremezsiniz.

Trafik performansınızı izlemek için Etsy’nin analitik izleyicisini kullanın. SEO anahtar kelimelerine değişiklikler ekleyin ve kullanıcı etkinliğini izleyin. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek için stilinizi aralıklı olarak değiştirin. İlerlemenizi ölçülebilir sonuçlarla izlemek için ürünlerinizi reklamlar veya sosyal medya aracılığıyla tanıtırken belirli hedefler tanımlayın.

Etsy’de satış yapmak, işinize ek bir gelir sağlamak veya tam zamanlı bir iş haline getirmek için harika bir fırsattır. Yaratıcılığınızı kullanarak ve müşterilerinizi memnun ederek başarılı bir Etsy satıcısı olabilirsiniz.

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.