İyi Web Sitesi Tasarımının 8 İlkesi

0 806

Herhangi bir web sitesinin başarısı tamamen web tasarımının nasıl olduğuna bağlıdır. Tasarımcıların onu geliştirirken azami özen gösterip göstermedikleri.

Kullanılabilirlik ve kullanışlılık içeren güzel tasarlanmış siteniz, görsel tasarımı değil başarıyı belirler.

Siteniz işletmenizin yüzü olduğundan ve çoğu potansiyel müşteri mağazanıza bakmadan sitenizi ziyaret edeceğinden, web sitenizin dikkatli bir şekilde tasarlanması kaçınılmaz hale gelir.

Herhangi bir yönden eksiklik, marka izleniminizi yok edebilir.

Web sayfası tasarımı, dönüşümler için düşündüğünüzden daha önemlidir. Harika bir dönüşüm artırma taktiği kullanmanıza rağmen , kalitesi düşük görünüyorsa fazla bir şey yapamayabilirsiniz.

Aslında, web sitesi tasarımı nasıl göründüğü ve hissettirdiği anlamına gelmez, nasıl çalıştığıdır. Olağanüstü kullanılabilirliğe sahip basit görünümlü ve iyi yapılandırılmış bir web sitesi bile genellikle Google’da harika performans gösterir.

Bu tür web sitelerinin kullanıcı görüşleri de zayıf kullanıcı deneyimi olanlardan daha yüksektir. Performans tamamen web sitesinin etkinliğine bağlıdır.

Peki, İyi Bir Web Sitesi Nasıl Tasarlanır?

İyi bir web sitesi tasarımı, farklı alanlarda uzmanlığa sahip çok sayıda profesyonel gerektirir. Kritik bir karar alınacağı zaman, ortak çabalarının devreye girmesi gerekir. İşte bu makalede, bir web sitesi geliştirirken üzerinde düşünülmesi gereken iyi bir web sitesi tasarımının 8 temel ilkesini özetleyeceğiz. Bu tasarım ilkeleri, web tasarımcılarının hayranlık uyandıran tasarımlar geliştirmelerine ve bir web sitesinin kullanılabilirliğini artırmalarına kesinlikle yardımcı olacaktır.

Web sitenizi estetik, kullanıcı dostu, etkili ve ilgi çekici hale getirecek 8 iyi tasarım ilkelerinin listesi:

1. Basit En İyidir

İyi Web Sitesi Tasarımının 8 İlkesiAşırı tasarlanmış web sitesi çalışmayabilir. Sayfaya çok fazla öğe koymak, ziyaretçilerin dikkatini web sitenizin ana amacından uzaklaştırmasına neden olabilir. Sadelik her zaman etkili bir web sayfası tasarımında çalışır. Web sitenizin temiz ve yeni tasarımı yalnızca web sitesini çekici kılmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcının bir sayfadan diğerine sorunsuz bir şekilde gitmesine yardımcı olur. Amaca hizmet etmeyen tasarım özelliklerine sahip bir web sitesini yüklemek sinir bozucu olabilir. Tasarımınızı olabildiğince basit tutun, böylece ziyaretçiler onu kullanımı kolay hissedebilir ve yollarını kolayca bulabilirler.

2. Tutarlılık

İyi Web Sitesi Tasarımının 8 İlkesiWeb sitesi tasarımında tutarlılık çok önemlidir. Her sayfadaki tasarım öğelerini eşleştirmek için dikkatinizi verin.

Yazı tiplerinin, boyutlarının, başlıklarının, alt başlıklarının ve düğme stillerinizin web sitesi genelinde aynı olması gerektiği anlaşılabilir.

Her şeyi önceden planlayın. Yazı tiplerini ve metinleriniz, düğmeleriniz vb. İçin doğru renkleri tamamlayın ve geliştirme boyunca bunlara bağlı kalın.

CSS (Basamaklı Stil Sayfaları), tasarım stilleri ve öğeleri hakkındaki tüm bilgileri saklamak için kullanışlı olacaktır.

3. Tipografi ve Okunabilirlik

İyi Web Sitesi Tasarımının 8 İlkesiTasarımınız ne kadar iyi olursa olsun, metin, kullanıcılara istenen bilgileri sağladığı için yine de web sitesini yönetir.

Arama motoru tarayıcıları bu verilere çok aşina olduğu için SEO faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçası haline gelir.

Anahtar kelimelerin, meta verilerin ve diğer SEO’ya duyarlı öğelerin zorlu kullanımının yanı sıra, tipografinizi görsel olarak çekici ve ziyaretçiler için okunabilir tutmalısınız.

Okunması daha kolay olan yazı tiplerini kullanmayı düşünün. Gövde metinleri için Arial, Helvetica, vb. Gibi modern sans-serif yazı tipleri kullanılabilir.

Başlıklar, gövde metinleri, düğmeler vb. Gibi her bir tasarım öğesi için uygun yazı tipi kombinasyonları yapın.

4. Mobil Uyumluluk

İyi Web Sitesi Tasarımının 8 İlkesiAkıllı telefonların, tabletlerin ve phablet’lerin sürekli artan kullanımı göz önünde bulundurulduğunda, web tasarımı çeşitli ekranlar için etkili olmalıdır.

Web sitesi tasarımınız tüm ekran boyutlarını desteklemiyorsa, rakiplerinize karşı savaşı kaybetme ihtimaliniz vardır.

Masaüstü tasarımınızı tüm ekran boyutları için duyarlı ve uyarlanabilir bir tasarıma dönüştürebileceğiniz bir dizi web tasarım stüdyosu veya hizmet noktası vardır.

5. Renk Paleti ve Görüntüler

İyi Web Sitesi Tasarımının 8 İlkesiMükemmel bir renk kombinasyonu kullanıcıları çekerken, zayıf bir kombinasyon dikkatin dağılmasına neden olabilir.

Bu, web siteniz için hoş bir atmosfer yaratabilecek ve böylece ziyaretçiler üzerinde iyi bir etki bırakabilecek mükemmel bir renk paleti seçmenizi gerektirir.

Web sitenizin tasarımına dengeli bir görünüm kazandırmak için tamamlayıcı bir renk paleti seçerek kullanıcıların deneyimini geliştirin.

Web sitenizi görsel dağınıklıktan ve karmaşadan uzak tutacakları için beyaz boşluklar kullanmayı unutmayın. Ayrıca, çok fazla renk kullanmaktan kaçının.

Tüm web sitesi için 3 veya 4 ton, çekici ve net bir tasarım sağlamak için yeterlidir.

Aynı şey görüntülerde de geçerlidir. Birden çok canlı görüntü kullanmayın

6. Kolay Yükleme

İyi Web Sitesi Tasarımının 8 İlkesiYüklenmesi çok fazla zaman alan web sitesini kimse sevmez.

Bu nedenle, görüntü boyutlarını optimize ederek, kodu merkezi bir CSS veya JavaScript dosyasına tarayarak HTTP isteklerini azaltarak bununla ilgilenin.

Ayrıca, gelişmiş yükleme hızı için HTML, JavaScript ve CSS’yi sıkıştırın.

7. Kolay Gezinme

Çalışma, ziyaretçilerin kolay gezinme özelliğine sahip web sitelerinde daha fazla zaman geçirdiğini gösteriyor.

Etkili gezinme için, mantıksal bir sayfa hiyerarşisi oluşturmayı, ekmek karmaşalarını kullanmayı ve tıklanabilir düğmeler tasarlamayı düşünebilirsiniz.

Ziyaretçilerin gerekli bilgileri üç tıklama içinde alabilmesi için “üç tıklama kuralı” na uymalısınız.

8. İletişim

İyi Web Sitesi Tasarımının 8 İlkesiZiyaretçilerin nihai amacı bilgi almaktır ve web siteniz ziyaretçilerinizi verimli bir şekilde iletebiliyorsa, büyük olasılıkla web sitenizde daha fazla zaman geçirirler.

Ziyaretçilerle zahmetsiz iletişim kurmaya yarayabilecek püf noktaları, uzun, şiddetli cümleler yerine başlıkları ve alt başlıkları iyi kullanarak, waffle’ı keserek ve madde işaretleri kullanarak bilgileri organize etmektir.

İyi web sitesi tasarımının yukarıda belirtilen ilkelerini koruyarak, estetik ve işlevsel bir web sitesini kolayca geliştirebilirsiniz. Bu üs olmadan uzun bir yoldan gitmek zor olurdu. Yalnızca temiz ve kullanıcı dostu bir tasarımla, başarılı olmayı düşünebilirsiniz.

prestashop desteği

PrestaShop Desteği

PrestaShop desteği ile çevrimiçi mağazanızı bir üst seviyeye taşıyın!

SAYFAYI ZİYARET EDİN

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.