macOS Big Sur Beta 4 Safari’de YouTube 4K Video Oynatabilecek

0 1.131

En son macOS Big Sur beta sürümünde Apple, Safari’de 4K YouTube videolarını izlemek için resmi olarak destek ekledi.
Daha önce, bir Mac’te 4K içerik görüntülemek isteyen kullanıcıların Google Chrome gibi üçüncü taraf bir tarayıcı kullanmaları gerekiyordu. Bunun nedeni, Apple’ın Google VP9 video codec bileşenini desteklemeyi reddetmesidir .

Salı günü Apple, macOS Big Sur’ın dördüncü beta sürümünde Safari’nin Mac sürümünde VP9 codec bileşenini destekledi. Apple’ın sürüm notlarına göre, dördüncü betanın “YouTube Videolarının 4K HDR oynatımı için destek” eklediğini belirtiyor .

MacOS’un yanı sıra Apple’ın diğer 2020 yazılım güncellemeleri de codec bileşeni ve 4K YouTube video oynatımı için destek sağlıyor. Bu, kullanıcıların iOS 14 , tvOS 14 ve macOS Big Sur’da Safari’de 4K YouTube kliplerini doğal olarak yayınlayabilecekleri anlamına gelir .

macOS Big Sur Beta 4 Safari'de YouTube 4K Video Oynatabilecek4K videolar uygun ekranlara sahip Mac’lerde ve Apple TV cihazlarında tam çözünürlüklerinde görülebilirken, en yeni iPhone’ların ve iPad’lerin bile çözünürlüğü 4K kalitesinin altındadır.

Safari, macOS Big Sur ve Apple’ın HDR videolar ve WebP görüntüleri için yerel destek de dahil olmak üzere diğer yazılım güncellemelerinde yeni eklentiler alıyor.

VP9 desteğinin olmaması, Google’ın codec bileşenini tanıttığından beri, özellikle Mountain View şirketi diğer Apple dostu codec bileşenlerindeki klipleri kodlamayı reddettiği için kullanıcılar için önemli bir nokta olmuştur. VP9’un piyasaya sürülmesinden bu yana, kullanıcılar YouTube’u 1080p veya 720p’de görüntüleme konusunda sıkıştı.

Tabii ki, Apple’ın 2020  yazılım güncellemeleri hala beta testi aşamasında, bu yüzden sonbaharda halka açıldığında VP9 desteğinin kalıp kalamayacağı belli değil

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.