iPhone iOS 14 Genel Bakış

0 741

Haziran 2020’de Apple, bu sonbaharda piyasaya sürülecek olan iOS işletim sistemi iOS 14’ün en son sürümünü tanıttı.

iOS 14, Ana ekran tasarımı değişiklikleri, önemli yeni özellikler, mevcut uygulamalar için güncellemeler, Siri geliştirmeleri ve iOS arayüzünü kolaylaştıran diğer birçok ince ayarı sunan Apple’ın bugüne kadarki en büyük iOS güncellemelerinden biridir.

Her şeyden önce, iOS 14 , ilk kez widget desteği içeren yeniden tasarlanmış bir Ana Ekran getiriyor . Widget’lar Bugün görünümünden doğrudan Ana Ekrana sürüklenebilir ve farklı boyutlarda sabitlenebilir.

Bir ile Akıllı Stack özelliği, iPhone zaman, yer ve etkinliğine dayalı doğru widget’ı yüzey istihbarat cihaz üzerinde kullanabilirsiniz.

Her Ana Ekran sayfası iş, seyahat, spor ve daha fazlası için özelleştirilmiş widget’ları görüntüleyebilir. Widget’ların bulunduğu Bugün bölümü de yeniden tasarlandı ve kullanıcıların uygulamalardan yeni widget seçebileceği ve bu widget’ları özelleştirebileceği bir widget galerisi var .

Bir iPhone’daki uygulama sayfalarının sonuna kadar hızlıca kaydırdığınızda , her şeyi bir bakışta görmek için iPhone’unuzdaki tüm uygulamaları gösteren bir arayüz olan yeni Uygulama Kitaplığı açılır .

Uygulamalar klasör sisteminizde düzenlenir, ancak uygulamaları akıllıca ortaya çıkaran Öneriler ve Apple Arcade gibi Apple tarafından oluşturulan klasörler de vardır . Ana Ekranınızı daha temiz tutmak için yeni uygulama yüklemeleri Ana Ekranınıza eklenebilir veya Uygulama Kitaplığında saklanabilir.

Yer tasarrufu sağlayan yeni önlemler, gelen telefon çağrılarının ve Siri isteklerinin artık ekranın tamamını kaplamadığı anlamına geliyor . Telefon görüşmeleri (ve FaceTime / VoIP aramaları) iPhone ekranındaki küçük bir başlıkta gösterilirken, Siri’yi etkinleştirdiğinizde ekranın altında küçük bir animasyonlu Siri simgesi gösterilir.

Resim modunda bir Resim ile kullanıcılar, FaceTime veya iPhone ekranının herhangi bir köşesine yeniden boyutlandırılabilen ve yeniden konumlandırılabilen küçük bir pencerede oynatılan bir videoyla aynı anda diğer uygulamaları kullanırken video izleyebilir veya FaceTime’da konuşabilir.

Siri, iOS 14’te daha akıllıdır ve internetten alınan bilgilerle daha fazla soruyu cevaplayabilir ve Siri de sesli mesajlar gönderebilir. Klavye dikte , dikte edilen mesajlar için ek bir gizlilik katmanı ekleyerek cihazda çalışır .

Apple , iOS 14’e Uygulama Klipleri ekleyerek kullanıcıların tam uygulamayı indirmeye gerek kalmadan bazı uygulama özelliklerinden yararlanmalarını sağladı.

Uygulama Klipleri, tam bir uygulama indirmeye gerek kalmadan bir scooter tarayabilir, kahve satın alabilir, restoran rezervasyonu yapabilir veya sadece bir kodu tarayarak bir park metreyi doldurabilirsiniz.

Apple, Uygulama Kliplerini ihtiyaç duyulduğu anda bulunacak şekilde tasarlanmış bir “uygulama deneyiminin küçük bir parçası” olarak tanımlıyor. Uygulama Klipleri Apple tarafından tasarlanmış Uygulama Klip kodları, NFC etiketleri veya QR kodları aracılığıyla çalışır ve ayrıca Mesajlar veya Safari’den de paylaşılabilir.

Mesajlar uygulamasından bahsetmişken, Apple artık kullanıcıların önemli bir sohbeti uygulamanın en üstünde kalması için sabitlemesine izin veriyor.

Mesajlar, herhangi bir sohbette sağa doğru basit bir kaydırmayla sabitlenebilir. İleti dizisindeki belirli bir iletiyi yanıtlamak için yeni bir satır içi yanıt özelliği, özellikle grup sohbetlerinde yararlıdır.

Grup sohbetleri için Apple, bir @mention özelliği ekledi . Grup sohbeti fotoğrafları bir görüntü veya emoji ile özelleştirilebilir ve bir görüşmenin üstündeki her kişi için simgeler en son kimin konuştuğunu netleştirir.

Orada yeni Memoji seçenekleri ek saç modelleri, şapkaya, yüz kaplamaları ve yaşları artı kucaklama için yeni Memoji çıkartmaları, yumruk yumru ve allık içerir. Memoji, yenilenmiş yüz ve kas yapısı sayesinde her zamankinden daha etkileyici .

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.