Apple macOS11 Big Sur Beta1

0 1.016

Apple, yakında çıkacak olan macOS 11 Big Sur güncellemesinin ilk beta sürümünü herkese açık beta test grubuna yayınladı ve geliştirici olmayanların yazılımı bu sonbaharda piyasaya çıkmadan önce denemesine izin verdi.

Apple’ın beta test programına kaydolan beta test kullanıcıları, uygun profili yükledikten sonra macOS Big Sur beta’yı Sistem Tercihleri’ndeki Yazılım Güncelleme mekanizması aracılığıyla indirebilirler.

Apple’ın beta test programının bir parçası olmak isteyen Mac kullanıcıları , kullanıcılara iOS, macOS, watchOS ve tvOS betalarına erişim sağlayan beta web sitesine katılmak için kaydolabilir . Potansiyel beta test ediciler, ‌macOS Big Sur‌’u kurmadan önce tam bir yedekleme yapmalıdır ve betalar kararsız olabileceğinden, güncellemeyi birincil bir makineye yüklemek akıllıca olmayabilir.

Apple macOS11 Big Sur Beta1macOS Big Sur, iOS’a daha çok benzeyen ancak pencere tasarımı, renk paleti, uygulama simgeleri, sistem sesleri, menü çubukları ve kenar çubuklarında ince ayarlarla Mac kullanıcılarının hemen aşina olduğu, macOS işletim sistemi için rafine bir tasarım sunar.

Güncelleme, Denetim Merkezi’ni ilk kez Mac’e taşıyor ve ses seviyesi, klavye parlaklığı, ekran parlaklığı, Wi-Fi bağlantısı ve daha fazlası gibi şeyler için sistem denetimlerine daha hızlı erişim sağlıyor.

Güncellenmiş bir Bildirim Merkezi, daha etkileşimli bildirimler ve iOS 14’teki yeni “widgets “ı yansıtan yeniden tasarlanmış widget’lar içerir . Bildirimler artık uygulamaya göre gruplandırılmıştır ve hangi “widgets “ın görüneceğini özelleştirebilirsiniz.

Safari’de özelleştirilebilir yeni bir başlangıç ​​sayfası, yerleşik çeviri ve her web sitesinin sizi web’de takip etmek için hangi izleyicileri kullandığını bilmenizi sağlayan bir Gizlilik Raporu özelliği var. Uzantılar için yeni bir Mac App Store kategorisi var ve artık uzantıların daha fazla gizlilik için birlikte çalışabileceği belirli siteleri kontrol edebilirsiniz.

Mac için Mesajlar uygulaması, iOS için Mesajlar uygulamasıyla daha uyumlu hale getirmek için elden geçirildi ve sabitlenmiş konuşmalar, bahsetmeler, satır içi yanıtlar, Mesaj efektleri ve Memoji oluşturma ve Memoji çıkartmaları gibi özellikleri destekliyor. Arama, eski sohbetleri, fotoğrafları, bağlantıları ve daha fazlasını bulmayı kolaylaştırmak için de daha iyidir.

MacOS Big Sur’da yeniden tasarlanan bir Haritalar uygulaması Etrafa Bakma, iç mekan haritaları, Kılavuzlar ve Paylaşılan ETA güncellemeleri için destek ekler, ayrıca iPhone’a gönderilebilen elektrikli araçlar için şarj durakları olan bisiklet rotaları ve rotalar oluşturmak için kullanılabilir .

Ayrıca Fotoğraflar , Müzik ve Ev gibi uygulamalar için macOS Big Sur’daki yeniliklerin tam listesi ile birlikte daha küçük güncellemeler de mevcuttur .

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.