Apple macOS 11 Big Sur Yeni Arayüz Tasarımı

0 1.161

macOS Big Sur, Mac OS X’ten bu yana macOS için ilk büyük yeniden tasarıma sahiptir ve Apple, modern ancak tanıdık, yarı saydamlık, tutarlılık ve içeriğe odaklanan yeni bir görünüm sunar.

Araç çubukları ve kenar çubukları, her pencereyle daha iyi uyum sağlamak için yeniden tasarlandı ve kenar çubukları artık tam yükseklikte.

Uygulamaların üst kısmındaki araç çubuklarında artık ayrı düğmeler yok, bu da işletim sistemi genelinde daha uyumlu, akıcı bir görünüm sağlıyor.

Apple macOS 11 Big Sur Yeni Arayüz Tasarımı

Açılan pencereler, daha yumuşak, yuvarlak kenarlı daha hafif bir tasarıma sahip ve uygulamaların içindeki simgeler, küçük tasarım değişiklikleri ve renk değişiklikleri almış.

Apple ayrıca tüm yerel uygulamaları için simgeleri değiştirerek onlara tek tip yuvarlak kenarlı bir sincap tasarımı verdi ve karanlık modu daha koyu yapmak için duvar kağıdı renklendirmeyi devre dışı bırakma seçeneği de var .

MacOS Big Sur’da, nereye tıklayacağınızı ve tıkladığınızda ne olacağını daha net hale getirmek için araç çubuklarında, kenar çubuklarında ve denetimlerde yeni semboller var.

Gelen kutusunu Posta veya Takvim’de görüntülemek gibi ortak görevleri paylaşan uygulamalar, artık tutarlılık için aynı sembolü paylaşıyor.

Apple macOS 11 Big Sur Yeni Arayüz Tasarımı

Güncellenen uygulama tasarımı, pencerelerle aynı yuvarlak köşelere sahip olan yenilenmiş Dock’ta görülebilir. Dock, öncekinden daha yarı saydamdır ve daha fazla kaldırılmış bir tasarıma sahiptir, bu nedenle masaüstüyle uyumludur.

Ekranın üst kısmındaki menü çubuğu artık masaüstüyle daha iyi uyum sağlamak için yarı saydamdır, ayrıca yuva gibi kullanılmadığında da gizlenebilir. Aşağı açılır menüler, satırlar arasında daha fazla boşluk bırakılarak daha kolay okunur.

Apple macOS 11 Big Sur Yeni Arayüz Tasarımı

Tüm menü çubuğu simgeleri ve açılır menüleri yeniden tasarlandı ve özellikle pil simgesi bir kez daha ne kadar pil ömrü kaldığına dair ayrıntılar sunuyor.

Pil kullanım geçmişi, Sistem Tercihlerinde de mevcuttur ve macOS Big Sur, pil ömrünü uzatmak için ilk olarak macOS Catalina’da eklenen Optimize Edilmiş Pil Şarjı özelliğini içerir .

Menü çubuğu, Wi-Fi, Bluetooth, ses seviyesi, ekran parlaklığı, klavye parlaklığı, şimdi çalınan ve Karanlık Mod, True Tone, Night Shift, Do Not gibi geçişlere hızlı erişim kontrolleri sağlayan Mac için yeni bir Kontrol Merkezi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Rahatsızlık ve AirPlay. Kontrol Merkezi özelleştirilebilir, böylece en sık kullandığınız işlevleri parmaklarınızın ucuna getirecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Sık kullandığınız menü öğeleriniz dışarı sürüklenebilir ve hızlı erişim için menü çubuğunun üst kısmına sabitlenebilir.

Yazdırma Penceresi

Bir belgeyi yazdırmak veya kaydetmek gibi şeyler yaptığınızda ortaya çıkan küçük açılır pencereler, macOS Big Sur’da yeniden düşünüldü, daha az rahatsız edici hale getirmek için kenarlıklar ve çerçeveler kaldırıldı.

E-Tablolar, arka plana otomatik olarak kararır ve uygulamanın ortasına doğru ölçeklenir.

Sistem Sesleri

Tüm geleneksel Mac sesleri güncellendi ve “kulağa daha hoş” gelecek şekilde tasarlandı. Her ses orijinal seslerin parçacıklarıyla oluşturuldu, bu nedenle tanıdık ama aynı zamanda yeni geliyorlar.

Apple, 2016’da MacBook serisinden kaldırılan klasik başlangıç ​​zilini de geri getirdi .

Bildirim Merkezi

Bildirim Merkezi yeniden tasarlandı ve artık bir bakışta daha fazla bilgi sağlamak için gelen bildirimleri tek bir görünümde widget’larla birleştiriyor.

Apple macOS 11 Big Sur Yeni Arayüz TasarımıBildirimler artık uygulamaya göre gruplandırılmıştır ve ek etkileşimli özelliklere sahiptir, böylece yeni bir podcast oynatmak veya bir e-postayı bir uygulamayı açmadan yanıtlamak gibi şeyler yapabilirsiniz.

Yeni seçeneklere erişmek için bir bildirime tıklayın ve basılı tutun.

Apple macOS 11 Big Sur Yeni Arayüz TasarımıWidget’lar yeniden tasarlandı ve iOS 14’te sunulan widget’lara benzer, üç boyutta özelleştirilebilir ve her şeyi ihtiyaçlarınıza uygun şekilde ayarlamak için bir widget galerisi ile. Notlar, Ekran Süresi, Podcast’ler ve daha fazlası gibi uygulamalar için birlikte çalışabileceğiniz yeni widget’lar da var.

Bildirim Merkezi için üçüncü taraf pencere öğeleri Mac App Store’da bulunabilir.

Daha Hızlı Güncellemeler ve Daha Fazla Güvenlik

Daha temiz, daha rafine görünümün yanı sıra macOS Big Sur, yazılım güncellemelerinin arka planda başlamasını ve ardından daha hızlı bitmesini sağlayan bir özelliğe sahiptir, böylece yeni yazılım güncellemelerinin yüklenmesi uzun sürmez.

MacOS Big Sur’u yüklemek bu özelliğin ön koşuludur, bu nedenle ilk macOS Big Sur kurulumu standart miktarda zaman alır.

Bu özellik, Big Sur’da yeni olan ve aynı zamanda kötü niyetli müdahalelere karşı bir koruma katmanı ekleyen kriptografik olarak imzalanmış bir sistem birimi tarafından desteklenmektedir.

macOS Big Sur artık APFS Time Machine yedeklemelerini de destekliyor, böylece HFS + ‘ya ek olarak Mac’inizi yedeklemek için bir APFS diski kullanabilirsiniz.

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.