Rank Math SEO İncelemesi, Kurulumu ve Ayarları

0 912

Daha iyi bir WordPress SEO eklentisi ile site trafiğinizi artırmak ister misiniz?
Çevrimiçi deneyimlerin% 68’i bir arama motoruyla başlar.
Bu nedenle SEO, her pazarlama stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır.
Bunun için güçlü bir SEO eklentisine ihtiyacınız var. Bugün bu yazıda Rank Math ile ilgileneceğiz.

İnceleGO sitemizde Rank Math SEO eklentisini kullanıyoruz ve bundan memnunuz.

Rank Math SEO: Bu Ücretsiz SEO Eklentisine Değer mi?

Çok doğru bir söz; Çevrimiçi deneyimlerin %68’i bir arama motoruyla başlar . Bu nedenle SEO, her pazarlama stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Peki SEO’nuzu nasıl geliştirirsiniz? WordPress sınırsız SEO eklenti seçeneğiniz var ve bunların çoğu ücretsiz.

Yoast, insanların tercih ettiği ana eklentilerden biri olsa da, diğer seçeneklerinizi de göz önünde bulundurun. İlgi kazanmaya başlayan bir eklenti Rank Math SEO’dur. Ancak bu eklenti buna değer mi? Burada, Rank Math SEO hakkında, özellikleri ve rekabete kıyasla nasıl olduğu dahil olmak üzere daha fazla ayrıntı sunacağız.

Rank Math SEO Nedir?

Rank Math, ücretsiz bir WordPress SEO eklentisidir. Rank Math’ın nihai amacı, iyi SEO sıralamalarına ve standartlarına sahip olmanızı sağlamaktır. Rank Math, genel SEO sıralamanızdan daha fazlasını izler – bu eklenti, tek tek anahtar kelimeler, belirli web sayfaları ve daha fazlası için nasıl sıralandığınızı izler.

Rank Math’ın sayfa içi SEO’ya odaklandığını unutmayın; ancak, Rank Math, temel tekniklerin yanı sıra gelişmiş sayfa içi tekniklere de odaklanmaktadır. Bir SEO eklentisi dışında başka birini arıyorsanız, aşağıdaki rakipler bölümüne baktığınızdan emin olun.

Rank Math Özellikleri

Ücretsiz bir eklenti için, Rank Math bazı etkileyici özelliklerle birlikte gelir. İşte her birinin dökümü.

Anahtar Kelime Önerileri

Rank Math SEO İncelemesi, Kurulumu ve AyarlarıRank Math’ın harika bir özelliği, sayısız farklı anahtar kelime önerisi sağlamasıdır. Anahtar kelimenizi seçtiğinizde eklenti, anahtar kelimeyi başlıkta, meta açıklamada, URL’de ve içeriğin tamamında kullanmanızı sağlar.

Bu, Rank Math’ı ilk kez kullanıyorum ve Yoast, Keywords Everywhere ve Ubersuggest’e daha alışkınım (son ikisini kendi web sitelerim için kullansam da, diğer müşteriler için Yoast kullanıyorum). Rank Math’a en çok benzediği için bunu esas olarak Yoast ile karşılaştırıyorum.

Yoast’ı sevmeme rağmen, onunla birlikte etim sizi anahtar kelimeyi belirli sayıda kullanmaya zorluyor. Anahtar kelimeyi yeterince kullanmazsanız, kırmızı veya turuncu bir derecelendirme alırsınız. Ancak anahtar kelimeyi çok fazla kullanırsanız, turuncu veya kırmızı bir derecelendirme de alırsınız.

Anahtar kelimeniz doğal değilse (“serbest çalışan müşteriler nasıl edinilir” gibi) veya muhtemelen metin boyunca kullanacağınız bir terim (“serbest çalışan müşteriler” gibi) ise bu zordur.

Bu nedenle, Rank Math’ın anahtar kelime aracının karşılaştırmasını görmek beni heyecanlandırdı. Bir müzik blogu işletiyorum, bu yüzden örnek olarak canlı akış konserleriyle ilgili önceden yazılmış bir makale kullandım. Anahtar kelimeyi eklerim ve genellikle iyi derecelendirmeler alırım. Anahtar kelimem başlık, meta, URL ve içerik içindeydi.

Birkaç hata aldım. Hatalarınız farklı kategorilere ayrılmıştır. Bunları daha ayrıntılı görüntülemek için açılır menüyü tıklayabilirsiniz.

Örneğin, anahtar kelime yoğunluğum% 50 idi. Belirlenmiş bir anahtar kelime yoğunluğu kuralı olmadığını, ancak bunu çok yüksek yapmamasını açıklarlar. Turuncu bir puan aldım, ancak SEO puanımı etkilemedi.

İpucu: Her öğenin yanında bir soru işareti bulunur. Daha fazla bilgi için soru işaretine tıklayabilirsiniz.

Rank Math’daki tek sığır etim blogunuzda bulmanın zor olması. Gutenberg Düzenleyiciniz varsa, araç çubuğuna gidin (ekranın sağ üst). Bir çubuk grafiğe benzeyen Rank Math logosunu göreceksiniz.

Buna tıklayın ve ekranın sağ tarafında bir pencere görünecektir. Anahtar kelimeyi, WordPress ayarları sekmesinde bir etiket olarak DEĞİL, bir “odak anahtar kelime” olarak girmeniz gerekecek (ilk başta bu konuda kafam karışmıştı).

Aksi takdirde, Rank Math’ın anahtar kelime aracını Yoast’tan daha çok seviyorum.

Meta Verilerini Düzenle

Rank Math SEO İncelemesi, Kurulumu ve AyarlarıGutenberg Editor ile sahip olduğum bir ete, meta verileri düzenlemenin neredeyse imkansız olduğunu düşünüyorum. Ancak Rank Math bunun için bir çözüm sunuyor. Rank Math sekmesinde, mavi “Snippet’i Düzenle” düğmesini tıklayın. Buraya başlığınızı, açıklamanızı ve kalıcı bağlantınızı girebilirsiniz.

Öneriler sunar

Rank Math SEO İncelemesi, Kurulumu ve AyarlarıSEO’da yeniyseniz, Rank Math SEO’nuzu geliştirmek için öneriler sunar. Bir örnek, başlık okunabilirliği ve uzunluğudur. Rank Math pasajı aracı, başlığınızın yeterince uzun olup olmadığını ölçer ve bir liste için başlığınıza bir sayı eklemek gibi öneriler sunar.

SEO’ya yeni başlayanlar, blog uzunluğu ve bağlantı oluşturma gibi belirli sıralama faktörlerini de bilmeyebilir. Blogunuz 600 kelimeden kısaysa, Rank Math size bunun için ping atacaktır.

Ayrıca iç veya dış bağlantılarınız yoksa size ping atarlar. İç bağlantılar, okuyucuyu web sitenizdeki diğer sayfalara yönlendiren bağlantılardır ve harici bağlantılar, okuyucuyu diğer web sitelerine yönlendiren bağlantılardır. Her ikisi de SEO için oldukça faydalıdır.

İçerik Okunabilirliği

Rank Math ayrıca bir içerik okunabilirlik bölümü sunar. Ancak bunu pek umursamıyorum. Elbette, kısa paragraflar yazmak ve medya dahil olmak üzere harika öneriler sunuyor. Ancak, olabildiğince derinlemesine gitmiyor.

Okunabilirlik için Hemmingway Uygulamasını veya Grammarly Premium’u denemenizi tavsiye ederim . Her ikisi de yazınızı geliştirmek için pasif ses, zor cümleler, dilbilgisi hataları ve zarflar gibi yönlere bakar. Unutmayın, Hemingway Uygulaması ücretsizdir, Grammarly Premium ise ücretli bir hizmettir (ancak ücretsiz Grammarly hizmetini kullanabilirsiniz).

Yoast da bu kategoride kazanır. Daha fazlasını başka bir bölümde anlatacağım.

Rank Math Eklentisini İndirme

Rank Math ile sahip olduğum diğer et, indirme işleminin biraz zahmetli olması. Nedenini anlıyorum – size doğru sıralamalar verebilmek için web sitenizi doğrulamanız ve Google Analytics’i kurmanız gerekiyor. Ama yine de, beklemediğim adımlar bunlardı.

Eklentiyi Kurun ve Etkinleştirin

İşlem, diğer herhangi bir eklenti indirme işlemi başladığında başlar – menünüzün eklenti bölümüne gidin, “yeni ekle” yi tıklayın, “Rank Math” yazın ve “Yükle” yi ve ardından “Etkinleştir” i seçin.

Kayıt ol

Buradan hesabınızı kaydetmeniz gerekecek. WordPress, sosyal medya veya adınız ve e-postanız ile kaydolabilirsiniz. Adımı ve e-postamı seçtim.

Google Hesabınızı Bağlama

Rank Math SEO İncelemesi, Kurulumu ve AyarlarıGoogle hesabınızı bağlamak kolaydır. Mavi düğmeyi tıklayın ve doğru hesabı seçin. Belirli bilgileri onaylayan başka bir ekran olacaktır. Sinir bozucu olduğunu düşündüğüm kısım bu. Hepsini onaylayın. Bundan sonra, bitirdiniz ve kontrol paneline geri döneceksiniz.

Rank Math – The Competition

Daha önce belirtildiği gibi, Rank Math’ın birçok rakibi vardır. Yoast onların en kötü şöhreti, ancak Rank Math’ın tek rakibi değiller. İşte Rank Math’ın benzer eklentilere karşı nasıl bir performans sergilediği.

Yoast

Önce büyük rakiple başlayalım. Pek çok kişi Yoast’ın en popüler WordPress SEO eklentisi olduğunu iddia ediyor. Yoast’ın kazanmasının ve Rank Math’ın kazandığı bazı yollar vardır. Örneğin, Yoast’ın Rank Math’dan çok daha kullanıcı dostu olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte, Rank Math’dan daha fazla sınırlaması vardır.

Rank Math’ın SEO ve içerik önerilerinde Yoast kadar katı olmamasını da seviyorum. Bununla birlikte, Yoast diğer kategorilerde kazanır.

Rank Math’ın derinlemesine içerik okunabilirliği önerileri sunmadığını söylediğimi hatırlıyor musunuz? Yoast, içeriğinizde pasif ses, geçiş kelimeleri gibi daha fazlasını arar ve içeriğinize bir Flesch Okuma Puanı verir.

Ben şahsen Hemingway Uygulamasının bu kategoride Yoast’tan daha iyi olduğunu düşünüyorum, bu nedenle Rank Math ve Hemingway’i aynı faydalar için birlikte kullanmaktan kurtulabilirsiniz.

SEO Öncesi

Dürüst olmak gerekirse bu aracı hiç duymadım, ancak web sitelerine basit bir bakış bana SEMrush’a göre daha ucuz ve WordPress dostu bir alternatif olduklarını söylüyor . Bağlantılarınızın durumunu, içeriğin okunabilirliğini, anahtar kelime yoğunluğunu, intihal durumunu kontrol ederler, size bir SEO puanı verirler, bir makale yazarı (vay!) Ve hatta kendi dilbilgisi denetleyicileri bile vardır.

Hızlı bir arama yaparak karışık eleştiriler aldıklarını görebiliyorum. Ücretsiz bir araç olmasa da, bir SEO eklentisinden daha fazlasına ihtiyacınız olup olmadığını düşünmeye değer.

Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Rank Math Güvenli mi?

Cevap: Rank Math güvenlidir (ya da en azından benim hiçbir sorunum olmadı). Sorun yaşamadığınızdan emin olmak için her zaman en son Rank Math güncellemelerini ve en son WordPress güncellemelerini indirin.

Soru: Rank Math Ücretsiz mi?

Cevap: Rank Math, ücretsiz bir hizmettir. Sayfa içi SEO yardımı ve anahtar kelime önerileri gibi temel özelliklerle birlikte gelen ücretsiz bir eklenti sunarlar. İnceleme için kullandığımız şey bu. Ancak, daha fazla özellikle birlikte gelen ücretli planlar da sunarlar .

Pro planı 59 $ / yıl’dır ve 500 anahtar kelimeyi izlemenize izin verir, sınırsız kişisel web sitesini destekleyebilir, 7/24 destek sunar ve daha fazlasını sunar.

İş planı 199 $ / yıl’dır ve 10.000 anahtar kelimeyi takip edebilir, müşteri web siteleri için Rank Math kullanıyorsanız destek sunar ve daha fazlasını sunar.

Soru: Ücretli Planlar Buna Değer mi?

Cevap: Her iki ücretli plan da ücretsiz eklentiden daha sağlamdır. Ancak web sitenizi optimize etme şekliniz, seçtiğiniz plana bağlıdır. Kendi işletmeleri veya ajansları olan deneyimli profesyoneller, İş planından yararlanırken, kişisel blog yazarları ve tek başına girişimciler Pro planından yararlanacaktır.

Unutmayın, tüm bu planlar – ücretsiz plan dahil – bir dizi etkileyici özellikle birlikte gelir. Her iki durumda da, Rank Math’dan memnun kalacaksınız.

Soru: Ücretsiz Planınızı Nasıl Yükseltiyorsunuz?

Cevap: Diyelim ki ücretsiz Rank Math planını denediniz ve ücretli bir plana yükseltmek istiyorsunuz. Rank Math , bunu yapmanın kolay bir yolunu sunar. Öncelikle web sitesine gidin ve istediğiniz aboneliği satın alın. Buradan güncellenmiş eklentiyi indireceksiniz.

Eklenti indirildikten sonra, indirme dosyasını WordPress eklenti sayfanıza yükleyin. Rank Math eklentisine gidin ve güncellenmiş eklentiyi etkinleştirmek için Şimdi Bağlan’ı tıklayın. Buradan, sizi değişikliği onaylamanız gereken Rank Math web sitesine götürecektir.

Soru: Rank Math’ı Nasıl Etkinleştiriyorsunuz?

Cevap: Rank Math eklentisini yükledikten sonra, “Etkinleştir” yazan bir düğme göreceksiniz. Bunu tıklayın. Eklentiyi kullanmak için etkinleştirmelisiniz.

Soru: Rank Math’da Schema Markup’ı Nasıl Kullanırsınız?

Cevap: Şema işaretlemesi SEO için önemlidir. Kısacası, Schema işaretlemesi arama motorlarına ne tür içerik ürettiğinizi söyler. Bu, web sitenizin SERP’lerde nasıl görüneceğini etkiler.

Neyse ki, Rank Math, Schema işaretlemenizi değiştirmeyi kolaylaştırır. Taslağınızı düzenlerken, sağ üst araç çubuğundaki Rank Math simgesini ve ardından Schema’yı tıklayın. Buradan gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Ayrıca eklentilerinizdeki Rank Math bölümüne gidebilir ve isterseniz varsayılan Şema tercihlerini ayarlayabilirsiniz.

Rank Math SEO

Rank Math, WordPress için popüler bir SEO eklentisi haline geliyor. Ücretsiz sürümü bile güçlüdür ve size sayfa içi SEO bilgileri, anahtar kelime önerileri ve daha fazlasını sunar. Ancak kapsamlı SEO raporları gibi daha fazla avantaja ihtiyacınız varsa deneyebileceğiniz iki ücretli plan vardır.

Rakiplerle karşılaştırıldığında, Rank Math kullanmanın artıları ve eksileri vardır. Yoast en büyük rakibi ve ben Rank Math’ın görüşlerini tercih ediyorum. Bununla birlikte, Yoast daha kullanıcı dostudur ve içeriğinizi geliştirmek için daha fazla kaynak sunar.

Genel olarak, seçtiğiniz SEO eklentisi ihtiyaçlarınıza ve web siteniz için neyin en iyi olduğuna bağlıdır.

Hala en iyi SEO araçlarını bulmanız mı gerekiyor? En iyi SEO platformunu seçmenizi sağlamak için kapsamlı bir rehber sunuyoruz .

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.