SEO Analizi Nedir?

0 2.315

İnternet sitelerinin arama motorlarında daha popüler olması için belirli kriterlere ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçların bütününe SEO demekteyiz. SEO kelime anlamına baktığımızda ingilizce olarak açılımı ” search engine optimization ” yani Türkçe olarak söylemek gerekirse arama motoru optimizasyonu demektir. Birçok web site sahibi sitesinin arama sonuçlarında daha çok ön planda çıkması için SEO çalışmaları yapmaktadırlar. SEO kelime anlamı her ne kadar arama motoru optimizasyonu olsa da, birçok insan SEO çalışmasını farklı çeşitlerde de yapmaktadırlar. Öncelikle SEO’nun ne olduğu ve nasıl yapıldığıyla ilgili detaylı bilgilendirmeler yapacağım. Doğal SEO çalışması, tamamen doğal yollardan yapılan analiz çalışmalardır. Bunların ilki web site sahibi her gün özgün ve eşsiz içerik ile sitesini beslemek gelir. Ardından anahtar kelime yoğunluğu ve kullanım sıklığını ekleyebiliriz. Bu çalışmalarla sitenin daha da popüler bir hale gelmesi amaçlanmaktadır.

Bunun yanı sıra doğal SEO yöntemlerinden birisi de yüksek sayıda Backlink yani geri dönüş linki almamak ve makale içinde gereksiz derecede anahtar kelime kullanmamaktır. Doğal SEO ‘da dikkat etmemiz gereken en önemli unsurlardan birisi de geçmişte alınan aşırı backlinklerin iptal edilmesi işlemidir. Çünkü geçtiğimiz günlerde duyurulan son Google güncellemesinde artık köprü sitelerin fazla önemi olmayacağı açıkça belirtilmişti. Bu yüzden köprü siteleri fazla olan sitelerin bu sahip oldukları köprü sayfalar arama sonuçlarında artık çıkmayacak. SEO hakkında fazla bilginiz yoksa ve henüz yeniyseniz, size tavsiyem SEO uzmanları ile çalışmanızdır. Bu sayede siteniz emin ellerde olur ve arama motorlarına uygun bir şekilde optimize edilerek, daha çok arama sonucunda çıkabilir. Ayrıca SEO bakımından bir noktaya daha değinmek istiyorum.

Bu nokta ise Black SEO denilen aşırı ve spam oluşturacak SEO çalışmalarıdır. Bu tür çalışmalar genelde legal olmayan yöntemlerle yapılarak, siteler bir süreliğine ilk sayfalara getirilir. Ancak bu kalıcı olmadığı için fazla önermemekteyim. Black SEO çalışması yapılan siteler Google gözünde de değer kaybederler. Bu hemen anlaşılmasa da zamanla o black SEO yapılan site sıralamalarda gerilere düşer. Her zaman siteniz için doğal SEO çalışmaları yapmanızı öneririm.

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.