WP Super Cache WordPress Cache Eklentisi

0 811

WordPress web siteniz için bir önbellek eklentisi mi arıyorsunuz? WP Super Cache, WordPress kullanıcıları için popüler bir ücretsiz önbellek eklentisidir. Bu WP Super Cache incelemesinde, performansına ve özelliklerine göz atacağız. Ayrıca diğer popüler önbellek eklentileri ile karşılaştıracağız.

WordPress Önbelleğe Alma Eklentisini Harikalaştıran Nedir?

WordPress sitenizde önbelleğe alınmış sayfalar sunmak için harika eklentiler var. Pek çok üst düzey WordPress hosting şirketi, yönetilen WordPress hostingi ile yerleşik önbellekleme çözümleri sunar .

Öte yandan, BlueHost gibi paylaşılan bir ana bilgisayar kullanıyorsanız, WordPress siteniz için bir önbellek eklentisi yüklemeniz gerekir.

Bir önbellek eklentisinin, sunucu kaynaklarınızdan çok fazla yararlanmadan sayfaların önbelleğe alınmış sürümünü oluşturması gerekir. Çoğu önbellek eklentisi, bir sayfa ilk kez istendiğinde önbelleklenmiş bir dosya oluşturur. Bundan sonra bu dosyaları önceden tanımlanmış bir süre boyunca saklarlar.

Ayrıca, WordPress temanız , eklentileriniz ve kullandığınız herhangi bir üçüncü taraf hizmetiyle de iyi çalışması gerekir.

Önbelleğe alma işlemi ileri düzeyde bir işlemdir, teknik olmayan kullanıcılar için bile bir eklentinin daha kolay hale getirilmesi gerekir. Seçenekler kapsamlı olabilir ancak net bir kullanıcı arayüzü ve çok fazla açıklama ile sunulmaları gerekiyor.

Bunu söyledikten sonra, WP Süper Önbellek ve nasıl çalıştığını bir göz atalım.

WP Super Cache Eklentisini Ayarlama

Yapmanız gereken ilk şey, eklentiyi yüklemek ve etkinleştirmek. Aktivasyon üzerine , eklentiyi ayarlamak için sadece Ayarlar » WP Super Cache sayfasına gidin .

WP Super Cache WordPress Cache Eklentisi‘Önbellek Açık’ seçeneğini seçin ve ardından güncelleme durumu düğmesine tıklayın. WP Super Cache önbelleğe alma özelliğini açacaktır. Şimdi çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için önbellek test düğmesine tıklayabilirsiniz.

WP Süper Önbellek, WordPress sitenizi iki kez alır ve her iki sayfanın zaman damgalarını karşılaştırır. Her iki zaman damgası eşleşiyorsa, bu, önbelleğe alma işleminin şimdi sitenizde çalıştığı anlamına gelir.

Önbellek dosyaları sunma WP Super Cache ile PHP vs mod_rewrite kullanma

WP Süper Önbellek, iki yöntem kullanarak önbelleğe alınmış dosyaları sunabilir. Varsayılan yöntem, özellikle paylaşılan barındırma ortamlarında kaynak yoğun olabilen PHP kullanır.

Paylaşılan bir ana bilgisayardaysanız, mod_rewrite kullanmayı denemenizi öneririz. Eklenti ayarlarında Gelişmiş sekmesine tıklayın ve ‘Önbellek dosyalarını sunmak için mod_rewrite kullan’ seçeneğini işaretleyin.

WP Super Cache WordPress Cache EklentisiWP Super Cache ile Sıkıştırma Kullanma

Web sitenizi Google Sayfa Hızı aracını kullanarak test ederseniz, sıkıştırmayı açmanızı önerdiğini fark edeceksiniz.

Sıkıştırma kullanarak web sunucunuz kullanıcılara sıkıştırılmış dosyalar gönderebilir. Bu sıkıştırılmış dosyalar daha sonra kullanıcının tarayıcısı tarafından çıkartılır ve ekranda gösterilir. Yanıt sürenizi arttırdı ve genel sayfa hızınızı artırdı.

WP Super Cache varsayılan olarak sıkıştırmayı açmaz. Eklenti ayarları altındaki Gelişmiş sekmesini ziyaret ederek etkinleştirmeniz gerekir. ‘Sayfaları sıkıştır, böylece ziyaretçilere daha hızlı hizmet etmeleri için’ seçeneğini işaretleyin.

WP Super Cache WordPress Cache EklentisiWP Super Cache CDN Desteği

WP Super Cache, CDN ile iyi çalışır. Eklenti ayarları altındaki CDN sekmesine tıklamanız ve CDN URL’nizi eklemeniz yeterlidir. Performansı artırmak için ek CNAME’ler de ekleyebilirsiniz.

WP Super Cache WordPress Cache EklentisiCDN (içerik dağıtım ağı), dünya çapındaki sunuculardan görüntüler, CSS, JavaScript gibi statik içerik sunmanıza olanak tanır. Bu, sayfa yükleme süresini artırır ve sunucunuzdaki yükü azaltır.

En büyük CDN servislerinden biri olan MaxCDN kullanmanızı öneririz . Tüm web sitelerimizde kullanıyoruz ve sayfa hızını artırmamıza yardımcı oluyor .

WP Super Cache vs W3 Total Cache

WP Süper Önbellek ve W3 Toplam Önbellek, WordPress için en popüler iki önbellek eklentisidir. Her ikisi de tutkuyla favori eklentilerini savunan devasa bir kullanıcı tabanına sahipler.

Her iki eklenti de benzer özellikler sunar. Her ikisinin de ayarları biraz zor, ancak WP Süper Önbellek, kullanıcı arayüzünü çok basitleştirdi. Her iki eklenti sınırlı bir destekle ücretsiz olarak kullanılabilir.

Ancak, WordPress siteleri birçok farklı platformda barındırılmaktadır. Önbellek eklentinizin performansı, barındırma ortamınıza ve WordPress kurulumunuza bağlı olarak değişebilir. Hangisinin sitenizi daha hızlı yaptığını görmek için iki eklentiyi de ayarladıktan sonra kendi hız testlerinizi de yapabilirsiniz .

Tüm web sitelerimizde W3 Total Cache kullanıyoruz ve WP Super Cache’den daha hızlı bulduk.

WP Super Cache’nin oldukça kullanışlı bir WordPress eklentisi olduğuna inanıyoruz. Dünyadaki binlerce WordPress web sitesi için karmaşık bir iş gerçekleştiriyor.

Karmaşık kurulum seçenekleri ve kurulum talimatlarında kullanılan teknik dil nedeniyle biraz korkutucu görünebilir. Ancak, doğru rehberlikle, birkaç dakika içinde ayarlayabilirsiniz.

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.