Google Yazı Tiplerini Gizlilik Dostu Yapma (3 Yol)

0 863

WordPress sitenizde Google Yazı Tiplerini kullanmanın gizlilik sorunları ve yasal riskleri konusunda endişeleriniz mi var?

Google Fonts’un AB’nin gizlilik düzenlemelerini ihlal ettiği tespit edildi. Bu, Avrupa’dan web sitesi ziyaretçileriniz varsa, yasal tazminat ödeme riskiniz olabileceği anlamına gelir.

Bu makalede, WordPress‘te Google Fonts gizliliğini nasıl kolaylaştıracağınızı göstereceğiz.

Google Yazı Tipleri Neden Gizlilik Dostu Değildir?

WordPress web sitenizin tipografisi , tasarımınızda ve marka kimliğinizde önemli bir rol oynar. Bu nedenle birçok web sitesi sahibi, tipografilerini Google Fonts kullanarak özelleştiriyor.

Ancak, biri Google Fonts kullanan bir web sitesini ziyaret ettiğinde, fontlar yüklendiğinde IP adresleri Google tarafından günlüğe kaydedilir. Bu onların izni olmadan yapılır ve Avrupa Birliği bunu gizlilik düzenlemelerinin ihlali olarak değerlendirir.

Bu, Google Fonts kullanan web sitelerinin artık GDPR uyumlu olmadığı anlamına gelir . Avrupa Birliği’nden web sitesi ziyaretçileriniz varsa, bu önemli bir yasal husustur, çünkü sizi zararlardan sorumlu tutabilir (tabii ki herhangi bir işlem yapmadan önce hukuk danışmanlarınızı düşünmelisiniz).

Bununla birlikte, Google Fonts’un nasıl gizlilik dostu hale getirileceğine bir göz atalım.

Yöntem 1: Google Yazı Tiplerini WordPress’te Yerel Olarak Barındırın

Google Yazı Tiplerini gizlilik dostu hale getirmenin bir yolu, onları yerel olarak WordPress’te barındırmaktır. Neyse ki, bir eklenti kullanarak bunu yapmak kolaydır.

Yapmanız gereken ilk şey,  OMGF  (Google Yazı Tiplerimi Optimize Et) eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir.

Etkinleştirmenin ardından , eklentiyi yapılandırmak için Ayarlar » Google Yazı Tiplerini Optimize Et’i ziyaret etmeniz gerekir  . Varsayılan ayarların Google Yazı Tiplerinizi yerel olarak barındırılan kopyalarla otomatik olarak değiştireceğine dair bir açıklama göreceksiniz.

Google yazı

Tek yapmanız gereken sayfayı aşağı kaydırmak ve ‘Yazı Tipi Görüntüleme Seçeneği’nin varsayılan ‘Değiştir (önerilen)’ ayarının seçili olduğundan emin olmaktır.

Bundan sonra, sayfanın altındaki ‘Kaydet ve Optimize Et’ düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Google Yazı Tiplerini Gizlilik Dostu Yapma (3 Yol)

Ekranın üst kısmında ‘Optimizasyon başarıyla tamamlandı’ yazan bir mesaj göreceksiniz. Google Yazı Tipleriniz artık yerel olarak barındırılıyor.

Yöntem 2: Google Yazı Tiplerini Bunny Yazı Tipleriyle Değiştirin

Bunny Fonts , gizliliği ilk sıraya koyan Google Fonts’a bir alternatiftir. Sıfır izleme ve günlüğe kaydetmeme politikaları, tamamen GDPR uyumluluğunuzu korumanıza yardımcı olur. Bunny Fonts API, Google Fonts API ile tamamen uyumludur ve bu, geçişi kolaylaştırır.

Tek yapmanız gereken Google Fonts’u Bunny Fonts ile Değiştir eklentisini kurmak ve etkinleştirmek.

Herhangi bir konfigürasyona gerek kalmayacak. Bunny Fonts’u etkinleştirdikten sonra, WordPress blogunuzda , mağazanızda ve sitenizin diğer tüm bölümlerinde hemen Google Fonts’un yerini alacaklar.

Yöntem 3: WordPress’te Google Yazı Tiplerini Devre Dışı Bırakın

Google Yazı Tiplerini kullanmanın gizlilik sorunlarından kaçınmanın bir başka yolu, bunları tamamen devre dışı bırakmak ve yalnızca kullanıcılarınızın bilgisayarlarında yüklü olan sistem yazı tiplerini kullanmaktır. Bunu  İnceleGO web sitesini yeniden tasarlarken yaptık ve sayfa yükleme sürelerimizi iyileştirdi.

Google Yazı Tiplerini Devre Dışı Bırak ve Kaldır  eklentisini kurun ve etkinleştirin.

Etkinleştirmenin ardından eklenti, temanız ve eklentileriniz tarafından kullanılan tüm Google Yazı Tiplerini otomatik olarak devre dışı bırakır. Yapılandırılması gerekmez.

Artık WordPress, kullanılmakta olan Google Yazı Tiplerinin yerine otomatik olarak varsayılan bir yazı tipi kullanacaktır.

Bu yazımızın, Google Fonts’u nasıl gizlilik dostu hale getireceğinizi öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.