Kişisel Bilgi ve Veri Güvenliği için VPN

0 1.492

Kişisel bilgi ve veri güvenliği nedir? Kişisel bilgi ve veri arasındaki fark nedir? VPN programları ile kişisel bilgi ve veri güvenliği sağlanabilir mi?

Kişisel bilgi ve kişisel veri birbirinden farklı iki terimdir. Birbiriyle çok bağlantılardır, fakat bilgi veri var olmadan olamaz çünkü bilgi verilerden elde edilir. Öncelikle, veri işlenmemiş olan rakamlar, sayılar, yazı karakterler veya kelimeler olabilir ancak bilgi bu verilerden elde edilen çıkarımlardır.

 

Kişisel veri ve bilgilerde internet üzerinden bireylerin internete bağlı oldukları andan itibaren onlar hakkında toplanan veriler ve bu verilerin analiz edilmesi sonucu oluşan bilgilerdir.

 

Kişisel Bilgi ve Veri Güvenliğiniz Tehlikede mi?

İnternet kullanıcıları çevrimiçi oldukları andan itibaren internet servis sağlayıcıları başta olmak üzere birçok üçüncü partiye veri sağlarlar. Bu veri internete erişmek için kullandıkları cihaz, bu cihazın özellikleri bu cihazda internete erişmek için kullanılan tarayıcı, interneti kullandıkları saat, internette geçirdikleri vakit, internette ziyaret ettikleri web siteler, internette ziyaret ettikleri web sitelerde ne kadar vakit geçirdikleri, bu web siteler ile ne gibi bilgiler paylaştıklarından oluşur.

 

Diğer bir deyişle, internet hizmet sağlayıcınız sizin internete hangi cihaz üzerinden bağlandığınızı, bu cihazın donanım ve yazılım bilgilerini, sizin bu cihaz üzerinde kullandığınız internet tarayıcısını, bu internet tarayıcısı ile ziyaret ettiğiniz web siteleri, konumunuzu, bu web sitelerinde ne kadar vakit geçirdiğinizi, bu web sitelerde paylaştığınız bilgileri görebilir, dilerse kaydedebilir ve üçüncü partilere sizin haberiniz olmaksızın satabilir.

 

İsminiz, yaşınız, özgeçmişiniz, gittiğiniz okullar, ilişki durumunuz, dini inancınız, etnik kökeniniz, ilgi alanlarınız ve coğrafi konumunuz gibi kişisel bilgiler, bir bireyin internete bağlandığında isteyerek ya da istemeyerek kendi hakkında verdiği bilgiler. Ziyaret ettiği web sitelerde ne kadar vakit geçirdiği, hangi web sitelerde vakit geçirdiği, bu web sitelerde gezinirken gerçekleştirdiği fare hareketleri gibi bilgiler ise aslında birer veri ve bu soruların cevaplarına veriler analiz edilerek ve yorumlanarak ulaşılır.

Kişisel Bilgi ve Veri Güvenliği için VPN

Kişisel verilerinizi ve bilgilerinizi korumak ve gizlemek için VPN (Sanal Özel Ağ) kullanabilirsiniz. VPN ile birlikte normal şartlarda herkesin eriştiği internete erişip, istediğiniz web sitelerini ziyaret ederken, VPN ile kendinize özel bir sanal ağ oluşturabilirsiniz. Bu şekilde, ortak olan interneti ağını değil, kendinize özel olan internet ağını kullanırsınız. VPN programları bunu internet üzerinde sizin ziyaret etmek istediğiniz web siteleri ve bilgisayarınız arasında tünel protokolü adı verilen güvenli bir tünel yaratarak sağlar. Kişisel bilgi ve verileriniz bu özel sanal ağ aracılığıyla ziyaret etmek istediğiniz sitelere ve/veya sunuculara ulaşır ve hepsi şifrelidir. Bu şifreleme sizin verilerinizi paketler halinde şifreler ve bunları ele geçirmek isteyen üçüncü partilerin bu verilere erişmesini engellediği gibi erişse bile herhangi bir şekilde bu verilerden anlam çıkarmasını engeller.

 

VPN yeni bir teknoloji değildir. VPN, öncelikle 1996 yılında bir Microsoft çalışanının peer-to-peer yani bilgisayardan başka bir bilgisayara özel bir ağ yaratmasıyla ortaya çıkmış ve daha sonrasında özellikle şirketler tarafından şirket veri ve bilgilerini güvence altına almak, çalışanlarının uzakta olsalar bile merkez ofis ağına bağlanmalarını sağlamak için kullanılmıştır.

 

Son yıllarda giderek artan erişim yasakları ve veri ihlalleri, kimlik çalımı gibi siber saldırılar sonrası bireysel kullanıcılar tarafından da kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde internet kullanıcılarının günlük ortalama olarak çevrimiçi geçirdikleri vakit 10 saat ile yaklaşık 4 saat olarak değişirken, internetteki verilerin ve bilgilerin güvenliği maalesef buna paralel olarak artmıyor. Dünyadaki aktif internet kullanıcısı sayısı 4.4 milyarken, bilinçli internet kullanıcısı sayısı ise maalesef çok az.

 

Kişisel veri ve bilgilerin güvenli ve gizli tutulması ve üçüncü partilere ve siber saldırılara karşı korunması büyük önem teşkil ediyor.

 

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.