MonsterInsights: WordPress İçin Google Analytics Eklentisi

0 1.415

WordPress siteniz için en iyi Google Analytics eklentisini mi arıyorsunuz?

Stratejinizi gerçek verilere dayandırmak, sitenizi büyütmenin en etkili yoludur. MonsterInsights incelememiz, bu eklentinin size ihtiyacınız olan eyleme dönüştürülebilir verileri nasıl verebileceğini gösterecek.

MonsterInsights: WordPress İçin Google Analytics EklentisiGoogle Analytics’in Önemi ve Neden Bir Analytics Eklentisine İhtiyacınız Var?

Google Analytics’i daha önce kullandıysanız, bunun birçok değerli veriye sahip güçlü bir araç olduğunu bilirsiniz – ancak tamamen ezici de olabilir. Bir analiz uzmanı değilseniz, nereden başlayacağınızı veya bu verileri nasıl kullanacağınızı bilmek çok zor olabilir.

Verileri sitenizi iyileştirmek için kullanmıyorsanız, analitiğin amacı nedir?

Çoğu kullanıcı için, size en önemli verileri bir bakışta, anlaşılması kolay bir biçimde gösteren bir araca ihtiyacınız vardır. Sitenizi iyileştirmek için hemen kullanabileceğiniz veriler.

İyi bir analiz aracı size şu konularda yardımcı olacaktır:

 • Kitlenizin en çok hangi konuları ve biçimleri sevdiğini anlayın, böylece daha fazlasını oluşturabilirsiniz
 • insanların sitenizi nasıl bulduğunu görün, böylece çabalarınızı işe yarayan pazarlama taktiklerine odaklayabilirsiniz.
 • Sitenizi nasıl iyileştirip optimize edeceğinizi öğrenmek için dönüşüm hedeflerinizi belirleyin ve izleyin

Uzman bir Google Analytics kullanıcısıysanız, bunu bir eklenti olmadan yapabilirsiniz. Ancak MonsterInsights gibi bir eklenti, tüm bu bilgileri size bir bakışta verecek ve yeni başlayan biriyseniz bile analitiği kolaylaştıracaktır.

MonsterInsights’ın kurulumu Google Analytics’ten çok daha kolaydır. WordPress’e yeni başlayan biri, izleme kodunu nasıl ve nereye yerleştireceğini bilemeyebilir. Ancak MonsterInsights ile kurulum çok daha kolaydır – sitenizdeki herhangi bir kodu düzenlemeniz gerekmez.

Önceden “Google Analytics by Yoast”

Yoast tarafından bir Google Analytics incelemesi arıyorsanız, doğru yerdesiniz!

MonsterInsights, orijinal olarak Yoast SEO’nun arkasındaki geliştirici Joost de Valk tarafından geliştirilmiştir . Yoast büyüdükçe, yalnızca SEO ürünlerine odaklanmaya karar verdiler ve Yoast’ın Google Analytics eklentisi 2016 yılında Syed Balkhi ile yeni bir yuva buldu ve MonsterInsights olarak yeniden markalandı.

MonsterInsights’ın artık tek bir amacı var: analitiği yeni başlayanlar için kolaylaştırmak.

MonsterInsights Nasıl Kurulur

Not : Bu eklentiyi kurmadan önce önceden oluşturulmuş bir Google Analytics hesabınızın olması gerekir.

Eklentiyi kurun ve etkinleştirin ve ardından Insights »Ayarlar’a gidin . Burada, herhangi bir kodu düzenlemek zorunda kalmadan Google Analytics hesabınızı bağlayabilirsiniz.

MonsterInsights: WordPress İçin Google Analytics EklentisiBaşlamak için MonsterInsights’ı Bağla’ya tıklayın .

Görünen açılır pencerede, Google Analytics hesabınızı oluşturmak için kullandığınız Google hesabını seçin.

Bundan sonra, MonsterInsights’a analitik verilerinize erişim izni vermek için İzin Ver düğmesine tıklamanız gerekir .

Artık açılır menüden bir analiz profili seçebilir ve ardından Bağlantıyı Tamamla düğmesini tıklayabilirsiniz.

MonsterInsights: WordPress İçin Google Analytics EklentisiMonsterInsights, web sitenizi otomatik olarak Google Analytics hesabınıza bağlayacaktır. Bundan sonra, izlemek istediğiniz şeyi özelleştirebileceğiniz WordPress panonuza yönlendirileceksiniz.

Analizler »Ayarlar sayfasının altında, üst menüde etkileşim, e-ticaret, yayıncılar ve dönüşümler için ayarları özelleştirmenize izin veren farklı sekmeler göreceksiniz.

MonsterInsights: WordPress İçin Google Analytics EklentisiBu sekmeleri keşfettiğinizde, MonsterInsights’ın mevcut tüm özelliklerini ve özelleştirme seçeneklerini göreceksiniz, örneğin:

 • Demografi ve ilgi alanı raporları : Bu, daha iyi sonuçlarla yeniden pazarlamanıza ve reklam vermenize yardımcı olacak hedef kitleniz hakkında size bilgi sağlayacaktır.
 • IP’leri anonimleştir: Bu, ziyaretçilerin IP adreslerini anonimleştirmeye yardımcı olacaktır.
 • Kaydırma takibi : Bu, ziyaretçilerin web sitenizde ne kadar aşağı kaydırdığını gösterir.
 • Gelişmiş bağlantı ilişkilendirmeyi etkinleştirin : Bir sayfada aynı hedefe giden birden çok bağlantınız varsa, bu size hangi bağlantının en çok tıklamayı aldığını gösterir.
 • Web alanları arası izleme : Bu, iki ilgili sitedeki oturumları tek bir oturum olarak görmenizi sağlar.
 • Google AdSense izleme : Bu, reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini izlemek için Google AdSense hesabınızı bağlamanıza olanak tanır.
 • E-posta özetleri ve PDF indirmeleri : Sitenizdeki en önemli analizlerin haftalık özetlerini size gönderir. Ayrıca, analiz raporunuzu çevrimdışı paylaşmak veya kullanmak için bir PDF dosyası olarak indirebilirsiniz.
 • Kullanıcı izinleri : Bu, raporları kimin görüntüleyebileceğini ve ayarları değiştirebileceğini belirlemenizi sağlar.

MonsterInsights’ın izlemesini ve raporlamasını istediğiniz şeyi özelleştirdikten sonra, ayarları saklamak için değişikliklerinizi kaydedin.

Ardından, web sitenizin analizlerini görmek için MonsterInsights raporunuzu görüntüleyebilirsiniz. Bunun için, görüntülenen trafik istatistiklerinizi görmek için Insights »Raporlar sayfasını ziyaret etmeniz gerekir .

MonsterInsights: WordPress İçin Google Analytics EklentisiMonsterInsights ilk olarak size siteniz için en önemli analizlerin bir özetini gösterir. Ayrıca, Yayıncılar, SearchConsole, e-Ticaret, Boyutlar, Formlar, Gerçek Zamanlı ve Site Hızı için özelleştirilmiş raporlara sahiptir. Bu, sitenizin farklı alanlarına ilişkin daha ayrıntılı bilgiler sağlar.

Web Sitenizin MonsterInsights’a İhtiyaç Duymasının 6 Nedeni

Eklenti olmadan kurabildiğiniz halde MonsterInsights gibi bir Analytics eklentisini kullanmaya hâlâ ikna olmuyor musunuz? Aşağıda, web sitenizin MonsterInsights’a ihtiyaç duymasının birkaç nedeni var.

1. Google Analytics’i Kolayca Kurun

MonsterInsights, Google Analytics kurulumunu hızlı ve kolay hale getirir. Sadece birkaç tıklamayla, tek bir kod satırına dokunmanıza gerek kalmadan web sitenizi Google Analytics’e bağlayabilirsiniz.

Bu basit kurulum süreci, küçük ve büyük siteler için sorunsuz çalışır. MonsterInsights, ‘üzerine tıklamak’ kadar kolay hale getiren bir kurulum sihirbazı ile çok bölgeli ağları bile destekler.

2. Çeşitli İzleme Özelliklerinden Öngörüler Alın

MonsterInsights, web sitenizde başka türlü gözden kaçırmış olabileceğiniz düzinelerce Analytics izleme özelliğini kolayca etkinleştirmenizi sağlar.

MonsterInsights ile kolayca etkinleştirebileceğiniz birkaç izleme özelliğine bir göz atalım.

 • Özel boyutlar : Web sitenizdeki yazarları, kategorileri, etiketleri, aramaları, oturum açmış kullanıcıları, SEO puanlarını vb. İzleyin.
 • Özel etkinlik izleme : Herhangi bir kod yazmadan kendi özel etkinlik izleyicilerinizi oluşturun.
 • Giden ve gelen bağlantı takibi : Yeni ortaklık fırsatları bulmanıza yardımcı olabilecek web sitesi ziyaretçilerinizi nereye gönderdiğinize bakın. Ayrıca telefon ve e-posta bağlantılarından gelen gelen iletişim dönüşümlerini kontrol etmenizi sağlar.
 • Gelişmiş bağlantı izleme : Sayfalarınızdaki hangi harekete geçirici mesajların ve bağlantıların en çok tıklamayı aldığını öğrenin.
 • Kaydırmalı izleme : Müşterilerin ilgilerini kaybetmeden önce ne kadar ilerlediklerini görün.

3. Gelişmiş Analitik Takibinden Yararlanın

Oturumlar, sayfa görüntülemeleri, hemen çıkma oranı gibi verileri toplamak için temel Analytics izlemeyi kurmak daha kolay olsa da, temel kurulum e-ticaret izleme, form izleme ve indirme dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere gelişmiş izleme raporlarını etkinleştirmenize izin vermez. izleme.

Örneğin, bir eklenti olmadan e-ticaret izlemeyi etkinleştirmeniz gerekiyorsa, sitenize manuel olarak ek izleme kodu eklemek isteyebilirsiniz. Bu yaklaşımla ilgili sorun, küçük bir hata bile tüm Analytics verilerinizi çarpıtabilir.

MonsterInsights ile, kurulum sırasında herhangi bir koda dokunmanız gerekmediği için verilerinizi çarpıtma konusunda endişelenmenize gerek yok.

MonsterInsights olmadan, özel etkinlikleri veya sosyal medya istatistiklerini izlemek istiyorsanız, büyük olasılıkla bir geliştirici tutmanız veya bunu kendiniz ayarlamak için saatler harcamanız gerekir.

MonsterInsights ile, bir düğmeye tıklayarak gelişmiş izleme özelliklerini etkinleştirebilirsiniz. MonsterInsights’taki bazı gelişmiş izleme özelliklerine bir göz atalım.

 • E-ticaret izleme : WooCommerce veya Dijital İndirmeler mağazanız için e -ticaret izlemeyi etkinleştirin.
 • Dosya indirme izleme : Kullanıcıların dosyalarınızı tam olarak kaç kez indirdiğini öğrenin.
 • Form izleme : Tüm çevrimiçi formlarınızı Google Analytics ile izleyin ve form görünümleri, gönderimler ve dönüşüm oranları gibi verileri toplayın.
 • Reklam izleme : Hangi reklam alanlarının en fazla geliri sağladığını anlayın.
 • Facebook Anında Makale izleme : Facebook Anında Makalelerinizde Analytics izlemeyi etkinleştirin.
 • Google AMP izleme : Google AMP etkin sayfalarınızda Google Analytics izlemesini etkinleştirin.
 • Google Optimize : Google Optimize’ı etkinleştirin ve sitenizde A / B testleri yapmaya başlayın.

4. Bilgilendirilmiş Kararları Kolayca Alın

Google Analytics raporları kapsamlıdır, ancak zaman zaman bunaltıcı da olabilirler. Bu ayrıca, bir Analytics uzmanı değilseniz, tüm Analytics raporlarınızdan bilinçli kararlar vermekte zorlanabileceğiniz anlamına gelir.

Şüphesiz, işiniz için bilinçli kararlar vermek istiyorsanız, o zaman buğdayı samandan ayırma sanatını öğrenmeniz gerekir; işiniz için önemli olan doğru istatistikleri çok kapsamlı Analytics raporlarınızdan almanız gerekir.

MonsterInsights ile ilgili en iyi şeylerden biri, işiniz için önemli olan en önemli raporları anlaşılması kolay bir formatta size sunmasıdır.

MonsterInsights: WordPress İçin Google Analytics EklentisiBu, bir Analytics uzmanı olmasanız bile MonsterInsights, işletmeniz üzerinde olumlu bir etkisi olabilecek veri odaklı kararları kolayca almanıza yardımcı olduğu anlamına gelir.

5. Analytics Raporlarını WordPress Panonuzda Bulun

MonsterInsights ile sitenizin performansını WordPress panonuzdan bir bakışta görebilirsiniz. Web sitenizin nasıl performans gösterdiğini kontrol etmek istiyorsanız, her gün Google Analytics hesabınıza giriş yapmanız gerekmez. Bunun yerine, WordPress panonuza giriş yaparak kolayca anlayabilirsiniz.

6. Verileri İzlemekten Daha Fazlasını Yapın

MonsterInsights, analizleri izlemekten çok daha fazlasını yapmanıza izin veren gelişmiş özelliklere sahiptir. Bu özelliklerden birkaçına bir göz atalım:

 • AB Uyumluluğu : GDPR ve diğer gizlilik düzenlemelerine uyumu artırın .
 • Site Hızını Test Edin: MonsterInsights, size site hızı verilerinizin bir raporunu verir ve ayrıca sitenizin performansını nerede ve nasıl geliştirebileceğinizi gösterir.
 • Popüler Gönderileri Görüntüle : Bir gönderinin sonunda veya bir kenar çubuğunda olduğu gibi sitenizin herhangi bir yerinde popüler gönderileri ve ürünleri görüntülemenizi sağlar. Bu, ziyaretçilerinize daha uzun süre meşgul olmalarını sağlamak amacıyla web sitenizde gezinirken görüntülemeleri için daha fazla içerik sağlar.
 • Ortaklık Bağlantılarını İzleyin : İnsanların web sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğunu izlemek için MonsterInsights’ı Pretty Links ile entegre edebilirsiniz . Bu, hangi bağlı kuruluş bağlantılarının en iyi performansı gösterdiğini anlamanıza yardımcı olur, böylece daha iyi sonuçlar için kampanyalarınızı buna göre optimize edebilirsiniz.
 • Headline Analyzer : Sitenizde etkinleştirebileceğiniz dahili bir Headline analizörü vardır. Bu, trafiği ve sosyal medya paylaşımlarını yönlendiren karşı konulmaz SEO dostu başlıklar yazmanıza yardımcı olur.
 • Bağlamsal Öngörüler : Size bildirimler şeklinde bağlamsal içgörüler sağlar. Bu bilgiler, ziyaretçilerinizi izlemenin yeni yollarını bulmanıza ve aksi takdirde kaçırıyor olabileceğiniz önemli bilgileri almanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır.
 • URL Oluşturucu : Bu, e-posta veya ‘utm_source’ gibi web reklam kampanyalarında kullandığınız URL’lerinize parametreler eklemenizi sağlar. Temiz, akılda kalıcı ve paylaşılabilir özel URL’ler oluşturmanıza yardımcı olur.
 • İçe ve Dışa Aktarma Ayarları : Bu, analiz ayarlarınızı MonsterInsights’ın kurulu olduğu başka bir web sitesine aktarmanıza ve dışa aktarmanıza olanak tanır. Bu, aracı yeni veya ilgili bir sitede yapılandırırken zaman kazandırır.

MonsterInsights size yalnızca veri analizi sağlamaz, aynı zamanda sitenizin performansını iyileştirmeye yönelik eyleme geçirilebilir adımlar atmanıza da olanak tanır.

MonsterInsights, Rekabete Karşı Nasıl Bir Araya Geliyor?

WordPress eklenti havuzunda, web sitesi istatistiklerinizi toplamanıza ve web sitenizin ziyaretçileri sitenize çekmek ve onları müşterilere dönüştürmek söz konusu olduğunda nasıl performans gösterdiğine dair fikir vermenize izin veren tonlarca farklı ziyaretçi izleme eklentisi bulabilirsiniz .

MonsterInsights’ı birkaç farklı WordPress Analytics eklentisiyle karşılaştırdıktan sonra, aşağıda MonsterInsights hakkında sevdiğimiz birkaç şey var.

1. Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi, MonsterInsights’ı rakiplerinden ayıran en önemli faktördür. Sadece kurulumunu son derece kolay bulmayacaksınız, aynı zamanda izleme ayarları ve iş akışları da kendisini WordPress için en başlangıç ​​dostu Google Analytics eklentisi olarak kuracaktır.

WordPress’te Google Analytics’i kurmak için herhangi bir koda dokunmanıza gerek yok . İşaretleyip tıklayabiliyorsanız, MonsterInsights’ı kullanabilirsiniz.

2. Tek Bir Üründe İhtiyaç Duyacağınız Tüm İzleme Özellikleri

İster bir yayıncı, ister bir e-ticaret tüccarı veya küçük bir işletme sahibi olun, MonsterInsights’ı aynı şekilde faydalı bulacaksınız.

MonsterInsights: WordPress İçin Google Analytics EklentisiÖrneğin, bir WooCommerce mağazası işletiyorsanız, müşteri etkileşimlerinizi izlemenize yardımcı olacak düzinelerce WooCommerce’e özgü Analytics eklentisi bulabileceğinizi biliyor olabilirsiniz. Bu ürüne özel eklentilerin dezavantajı, Analytics izleme olasılığından tam olarak yararlanma olanağınızı sınırlamalarıdır. Bu örnekte, e-ticaret ile doğrudan ilişkili olmayan, kayıt formu gönderimlerini, indirme izlemeyi ve diğer birçok etkinliği izleyemezsiniz.

Öte yandan, MonsterInsights tam özellikli bir Analytics eklentisi olduğundan, web sitenizde işletmeniz için önemli olan birçok etkinliği izleyebilirsiniz. MonsterInsights özelliklerinin tam listesine bakın .

3. En Popüler Google Analytics Eklentisi

2 milyondan fazla aktif yükleme ile MonsterInsights, WordPress için en popüler Google Analytics eklentisidir. Aslında, resmi eklenti havuzunda Analytics izleme özelliklerini kolayca geliştirmenize izin veren birçok ücretsiz üçüncü taraf eklenti eklentisi bulabilirsiniz.

Örneğin, burada destekleri MonsterInsights o ücretsiz bir üçüncü taraf eklenti eklentisi.

4. Üçüncü Taraf Hesabı Gerekmiyor

Örneğin Jetpack İstatistikleri, site izleme özelliğini etkinleştirmeye başlamak için sitenizi WordPress.com’a bağlamanızı gerektirir. Trafik istatistiklerini WordPress.com ile paylaşmak istemeyen kullanıcılar için Jetpack İstatistiklerini kullanmak imkansızdır.

Öte yandan, Google size trafiğinizin çoğunu arama yoluyla gönderiyor , böylece ziyaretçilerinizi zaten biliyorlar.

MonsterInsights, web sitenizi Google Analytics’e bağlar, böylece başka bir hesap oluşturmanıza gerek kalmaz.

5. Her Boyut ve Bütçeden Web Siteleri İçin En Uygun

MonsterInsights hakkında sevdiğimiz bir diğer şey de bütçenize uymasıdır.

Örneğin, web sitenizin Google AMP özellikli sayfalarda veya Facebook Anında Makalelerde nasıl performans gösterdiğini öğrenmek isteyen bir yayıncıysanız, yalnızca Plus planına abone olmanız gerekir. Ek olarak, e-ticaret izlemeyi de etkinleştirmek istiyorsanız, Pro sürümünü edinebilirsiniz.

Peki ya bir Analytics eklentisi için bütçeniz yoksa?

Telaşa gerek yok! Resmi depodan indirmek için ücretsiz bir lite sürümü mevcuttur. Premium sürümü satın almadan önce, önce lite sürümünü deneyebilirsiniz.

Online girişiminizin boyutu ve bütçesi ne olursa olsun MonsterInsights’ın en iyi eklenti olduğunu söylemeye gerek yok.

Belgeler ve Destek

WordPress.org eklenti sayfası ve MonsterInsights web sitesi , eklentiyi kurmak ve ortaya çıkabilecek sorunları gidermek için ihtiyacınız olan tüm öğreticilere sahiptir.

Eklentinin ücretsiz sürümü için topluluk desteği, WordPress.org destek forumlarında mevcuttur.

MonsterInsights Pro sürümünün kullanıcıları, geliştiricilerin yüksek dereceli desteğine erişebilir.

MonsterInsights , analitiği yeni başlayanlar için kolaylaştırma hedefini yerine getiriyor. Size bunalmadan, Google Analytics’in güçlü içgörülerini verir. WordPress için en iyi Google Analytics eklentisidir.

100%
Mükemmel!

WordPress MonsterInsights Eklentisi

 • Özellikler
 • Performans
 • Kullanım Kolaylığı
 • Destek
Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.