Site Denetimi İçin Kullanabileceğiniz 7 SEO Aracı

0 710

Web sitenizin sıralamalarını izlemek ve optimize etmek için en iyi SEO denetim aracını mı arıyorsunuz?
Bir SEO denetim aracı, SEO sıralamalarınızı etkileyen faktörleri bulmak için sitenizin performansını otomatik olarak analiz eder. Buna, aksi takdirde çok zaman alan web sitenizdeki tüm sayfaları kontrol etmek dahildir.

Ancak bir SEO Denetim Aracının yardımıyla web sitenizi herhangi bir sorun için kolayca tarayabilir ve birkaç tıklamayla düzeltebilirsiniz.

Siteniz için en iyisini bulabilmeniz için piyasada bulunan en iyi SEO denetim araçlarını inceledik ve listeledik.

Listeye girmeden önce, siteniz için neden bir SEO denetim aracına ihtiyacınız olduğunu açıklayalım.

SEO Denetim Araçlarını Kullanmanın Faydaları?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), başarılı bir web sitesinin temel direklerinden biridir. Web sitesi sahipleri, organik trafiği artırmak ve dönüşümleri artırmak için sitelerini SEO için optimize etmelidir.

Ancak, SEO’da sitenizin arama sonucu sayfalarında nasıl sıralandığını etkileyen birçok unsur vardır. Bazıları sitenizin teknik yapısını, sayfa içi ve sayfa dışı ayarları içerir.

Ayrıca, Google gibi arama motorları sürekli olarak algoritmalarını geliştirmektedir. Bu nedenle, tüm bu yönleri kendi başınıza izlemek çok zordur.

Neyse ki, süreci otomatikleştirmek ve sitenizi güncel tutmak için SEO denetim araçlarını kullanabilirsiniz. Siteniz için bir SEO denetim aracı kullanmanın avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Web sitenizin sağlığını düzenli olarak kontrol edin ve herhangi bir SEO sorununu bulun
 • Yönetici panonuzdan SEO raporlarınızı ve istatistiklerinizi görüntüleyin
 • Anahtar kelime ve içerik planlama araçları, SEO için optimize edilmiş gönderiler oluşturmaya yardımcı olur
 • Yönergelerdeki ve algoritmadaki yeni değişikliklerden haberdar olun
 • Hedeflenen anahtar kelimeler için sıralamaları iyileştirebilmek için içeriği optimize edin

Aşağıda, sunduklarına ve ne kadar uygun olduklarına göre en iyi SEO denetim araçlarını seçtik. Şimdi hemen listeye geçelim!

Siteniz İçin En İyi SEO Denetim Araçları

1. All In One SEO

Site Denetimi İçin Kullanabileceğiniz 7 SEO Aracı

All In One SEO , web sitenizin genel SEO’sunu optimize etmenize izin veren en iyi SEO WordPress eklentisidir. Web sitenizi arama motoru sonuç sayfalarının en üstünde sıralamanıza yardımcı olan güçlü SEO araçları sunar.

Eklenti kullanıcı dostudur, yani ilk kez kullananlar bile sitelerini herhangi bir sorun yaşamadan nasıl denetleyeceklerini öğrenebilirler.

All In One SEO, tüm web sitenizi birkaç saniye içinde analiz etmenize ve kritik hataları otomatik olarak algılamanıza olanak tanıyan bir SEO denetim kontrol listesi özelliği sunar. Ayrıca, bu hataları düzeltmeniz için size ayrıntılı talimatlar verir.

Site Denetimi İçin Kullanabileceğiniz 7 SEO Aracı

Bu SEO denetim aracıyla, sıralamanıza zarar veren herhangi bir SEO hatasını kolayca tespit edebilir ve trafiğinizi artırmak için iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, sayfa içi analizle anahtar kelimelerinizi, meta açıklamalarınızı, başlık etiketlerinizi ve diğer içeriği optimize edebilirsiniz. Ayrıca, WooCommerce SEO özellikleriyle sitenizi ürün satmak için optimize etmenize olanak tanır.

Ayrıca, otomatik olarak site haritaları oluşturabilir ve bunları Google ve Bing gibi arama motorlarına dizine eklenmesi için gönderebilirsiniz.

Özellikleri:

 • SEO puanlarıyla otomatik site denetimi
 • İçeriği yerel SEO ve WooCommerce SEO için optimize edin
 • Özel metin ve bağlantılar ekleyerek RSS beslemenizi kontrol edin
 • SEO özelliklerinizi yönetebilmek için özel SEO kullanıcı rolleri belirleyin
 • Web sitenizi farklı arama motorlarının web yöneticisi araçlarıyla bağlayın
 • Siteniz için Google Haberler site haritası ve video SEO site haritası gönderin
 • Robots.txt düzenleyicisinde değişiklik yapın
 • Şema işaretleme seçeneğiyle daha fazla trafik çekmek için zengin snippet’ler eklemenize olanak tanır

2. SEMRush

Site Denetimi İçin Kullanabileceğiniz 7 SEO Aracı

SEMRush , sitenizin performansını analiz etmenize yardımcı olan popüler bir dijital pazarlama ve site denetleme aracıdır. SEO sıralamalarınızı ve siteniz için anahtar kelimeleri izlemenizi sağlar.

SEMRush, web sitenizi SEO hataları için analiz etmenize yardımcı olan bir site denetim aracı sunar. SEO sıralamalarınızı iyileştirmek için bir SEO kontrol listesi oluşturabilir ve ayrıntılı raporları görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca rakiplerinizin kim olduğunu ve hangi anahtar kelimeler için sıralandıklarını bilmenize yardımcı olur. Bu araçla rakiplerinizin web sitesi trafiği, pazarlama stratejileri ve sosyal medya performansı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca piyasa analiz araçları ile güncel piyasa trendlerini öğrenebilir ve piyasadaki konumunuzu anlayabilirsiniz. Pazarlama sürecinizi ve stratejilerinizi geliştirmenizi sağlar.

Özellikleri:

 • Tıklama başına ödeme (PPC) için doğru anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur
 • Anahtar kelime ve içerik planlama araçları
 • Web sitenizin içeriğini optimize etmek ve bunları gerçek zamanlı olarak düzenlemek için sayfa içi araç
 • 130 teknik ve SEO hatası için sitenizi tarayın
 • Backlink profilinizi yönetin ve denetleyin
 • Planlama ve reklam yönetimi özellikleriyle sosyal medya gönderilerinizi kontrol edin.

3. MonsterInsights

Site Denetimi İçin Kullanabileceğiniz 7 SEO Aracı

MonsterInsights , WordPress için en iyi Google Analytics eklentisidir. SEO kampanyalarınızın performansını kolayca takip etmenizi sağlar ve sorun olduğunda sizi bilgilendirir.

Bu SEO denetim aracı, sitenizi herhangi bir kodlama olmadan birkaç tıklamayla Google Analytics’e bağlamanıza yardımcı olur. Bu nedenle, herkesin sitelerini izlemek için kullanabileceği yeni başlayanlar için uygun bir eklentidir.

MonsterInsights, tüm Google Analytics raporlarınızı doğrudan WordPress kontrol panelinizin içinde görüntülemenize olanak tanır. Sayfa görüntülemelerinizi, en iyi gönderilerinizi, trafik kaynaklarınızı ve çok daha fazlasını kolayca izlemenizi sağlar.

Bunun yanı sıra, WordPress siteniz için e-ticaret izleme özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Bu, çevrim içi mağazanız için dönüşüm oranınızı, işlemlerinizi, gelirinizi ve daha fazla veriyi yönetmenize yardımcı olur.

Sitenizi SEO için optimize etmek için tıklama oranlarını artıran başlıklar yazmanıza yardımcı olan Headline Analyzer aracını kullanabilirsiniz. Ayrıca SEO eklentileri ile entegre olabilir ve odak anahtar kelimesi için trafiğinizi takip edebilirsiniz.

Özellikleri: 

 • Kampanyaları, bağlı kuruluş bağlantılarını, indirme dosyalarını ve formları izleyin
 • Çevrimiçi mağazanız için WooCommerce analizlerini destekler
 • Form dönüştürme takibi için WordPress form eklentileri ile entegre olur
 • WordPress kontrol panelinizden Google Analytics raporlarını ve istatistiklerini görüntüleyin
 • Yaş, cinsiyet, tarayıcı ve daha fazlasıyla ilgili ayrıntılı bilgilerle hedef kitlenizi analiz edin

4. Google Search Console

Site Denetimi İçin Kullanabileceğiniz 7 SEO Aracı

Google Search Console, Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır. Herkes bunu sitelerinin performansını izlemek, yaptıkları hataları öğrenmek ve sorunları çözmek için kullanabilir.

En önemlisi, sitenizin Google için herhangi bir yönergeyi ihlal edip etmediğini ve herhangi bir ceza alıp almadığını kontrol etmenizi sağlar.

Yeni başlayan biriyseniz ve sitenizi denetlemek için ücretsiz bir çözüm istiyorsanız, Google Arama Konsolu sizin için doğru araçtır. Arama sorguları aracılığıyla sitenizin sıraladığı anahtar kelimeleri analiz etmenize yardımcı olur.

Bununla sitenizin Google ile nasıl etkileşime girdiğini anlayabilirsiniz. Ayrıca sitenizdeki hangi sayfaların Google tarafından indekslenmediğini ve nasıl düzeltileceğini öğrenebilirsiniz. Buradaki dezavantaj, Google’ın arayüzünün gelişmiş olmasıdır ve gezinmesi zor olabilir, bu nedenle yeni başlayanlar ihtiyaç duydukları bilgileri elde etmekte zorlanabilirler.

Özellikleri:

 • Gösterimler, TO ve konumla sitenizin organik trafiği hakkında bilgi edinin
 • Siteniz için dizine ekleme hatalarıyla ilgili hata mesajlarını ve uyarıları görün
 • Bir site haritasını doğrudan Google’a gönderin
 • Son site taramasından sonra web sitenizdeki kaç sayfanın Google tarafından dizine eklendiğini karşılaştırın

5. Yoast SEO

Site Denetimi İçin Kullanabileceğiniz 7 SEO Aracı

Yoast SEO , daha iyi sıralamalar için sitenizdeki içeriği optimize etmenize yardımcı olan bir başka popüler WordPress SEO eklentisidir. Basit bir arayüzde içeriğinizi ve diğer sayfa SEO ayarlarınızı geliştirmenize yardımcı olur.

Okunabilirlik özelliği ile kullanıcıların yazınızı okumasının ne kadar kolay veya zor olduğunu kontrol edebilirsiniz. İçeriğinizi optimize etmek için odak anahtar kelimeleri ve diğer ilgili anahtar kelimeleri de ekleyebilirsiniz. Bu, gönderinizin arama motoru sonuçlarında daha iyi sıralanmasını istiyorsanız yardımcı olur.

Ayrıca eklenti, WordPress siteniz için tüm gönderileriniz ve sayfalarınız için kategoriler, şemalar ve taksonomiler belirlemenize olanak tanır. Bu, yalnızca düzenli kalmanıza yardımcı olmakla kalmaz, gönderilerinizin zengin snippet’lerde görünmesini sağlamak için de harikadır.

Özellikleri:

 • Sayfa içi denetim aracıyla içeriğinizi optimize edin
 • 1 tıklama ile site haritaları oluşturun
 • Gönderilerinizin arama sonucu snippet’ini önizleyin
 • Dahili bağlantı için öneriler alın
 • Anahtar kelimelerin daha iyi sıralanması için optimize edin

6. Ahrefler

Site Denetimi İçin Kullanabileceğiniz 7 SEO Aracı

Ahrefs , sitenizin SEO performansını analiz etmek ve iyileştirmek için kullanabileceğiniz harika bir SEO denetim aracıdır. İçeriğiniz için anahtar kelimeleri araştırmanıza ve arama motorlarındaki performanslarını izlemenize olanak tanır.

Ahrefs, farklı çizelgeler, grafikler ve veriler gösteren raporlama ve istatistikler sunar. Bu, sitenizin organik anahtar kelimelerini, yönlendiren etki alanını ve daha fazlasını değerlendirmenize yardımcı olur.

Ayrıca rakiplerinizle aranızdaki içerik farkını da analiz edebilirsiniz. Bu araç, içeriğinizi daha iyi planlayabilmeniz için rakiplerinizin anahtar kelime sıralamalarını izlemenize olanak tanır.

Özellikleri:

 • İçerik gezgini ile en iyi performansı gösteren içeriği belirleyin
 • Arama sonuçlarında site sıralamanızın konumunu analiz edin ve izleyin
 • Geri bağlantı profilini izleyin ve oluşturun
 • Rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını izleyin

7. Google Analiytics

Site Denetimi İçin Kullanabileceğiniz 7 SEO Aracı

Google Analytics , web sitenizin performansını analiz etmek için harika bir seçenektir. Search Console, her sayfanın ve gönderinin nasıl performans gösterdiğini gösterirken, Analytics size tüm web sitenizin performansı hakkında daha derin bilgiler verir.

Web sitenizin trafiğini, gerçek zamanlı kullanıcıları, coğrafi konumu ve çok daha fazlasını takip edebilirsiniz. Hatta sitenizin satış ve dönüşüm açısından nasıl performans gösterdiğini görmek için size e-ticaret verilerini gösterir.

Google Analytics’in, sitenizdeki sorunları size gösterdiği Insights adlı özel bir bölümü vardır. Sorunu, nasıl düzeltileceğine ilişkin önerilerle birlikte ayrıntılı olarak açıklar.

Ayrıca, kitle raporlarıyla web sitenizin ziyaretçileri ve kullanıcıları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu, içeriğinizi okuyucularınız için optimize etmenize yardımcı olur, böylece dönüşümleri artırmak için daha iyi bir konumda olursunuz.

Ancak bu aracın bir dezavantajı var. Kurulumu karmaşık olabilir ve makul miktarda teknik beceri gerektirir. Kolay bir çıkış yolu istiyorsanız MonsterInsights eklentisini kurmak isteyeceksiniz . Web sitenizi yalnızca birkaç tıklamayla Google Analytics’e bağlamanıza olanak tanıyan kolay bir kurulum sihirbazına sahiptir.

Google Analytics’ten ihtiyacınız olan tüm verileri WordPress kontrol panelinizden alacaksınız.

Özellikleri:

 • Kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğini izleyin
 • Web sitenizin trafiğini ve dönüşümlerini ölçün
 • Raporlarla hedef kitlenizle ilgili verileri ve istatistikleri görüntüleyin
 • Google Arama Konsolundan verileri analiz edin

Fiyatlandırma: Ücretsiz.

Hangi SEO Denetim Aracını Seçmelisiniz?

Sitenizi optimize etmek ve performansını izlemek için bir analiz aracının yanında bir SEO eklentisi kullanmanızı öneririz. Bu araçların her ikisi de sitenizin SEO performansını denetlerken el ele gider.

All In One SEO , WordPress siteniz için en iyi SEO aracıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, sitenizin performansını ve SEO sıralamalarını analiz etmenize yardımcı olacak gerekli tüm özellikleri sunar. Hatta yayınlamadan önce her sayfayı ve gönderiyi optimize edebilirsiniz.

Sitenizin performansına ilişkin analizler ve öngörüler için MonsterInsights eklentisini kullanabilirsiniz . Google Analytics’e kolayca bağlanmanıza olanak tanır ve karmaşık verileri basitleştirerek anlaşılması kolay raporlara dönüştürür. Eklenti, web sitenizin SEO’sunu ve dönüşümlerini izlemenize yardımcı olan özelliklerle doludur.

Derinlemesine analiz ve SEO araştırması gibi özellikler istiyorsanız SEMRush’a da kaydolabilirsiniz . Bu araç, web sitesi trafiği hakkında daha fazla bilgi edinmenize, konuları ve anahtar kelimeleri bulmanıza ve pazardaki rekabette öne geçmenize yardımcı olacaktır.

Bu makalenin siteniz için en iyi SEO denetim araçlarını bulmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.