7 En İyi WordPress Görüntü Sıkıştırma Eklentisi

0 795

Web siteniz için en iyi WordPress resim sıkıştırma eklentisini mi arıyorsunuz?

Görüntü sıkıştırma eklentileri, otomatik olarak daha iyi hız ve performans için WordPress’teki görüntüleri kolayca optimize etmenize olanak tanır .

Bu yazıda, WordPress için en iyi görüntü sıkıştırma eklentilerini karşılaştırdık.

7 En İyi WordPress Görüntü Sıkıştırma Eklentisi

Bir WordPress Görüntü Sıkıştırma Eklentisine Ne Zaman İhtiyacınız Var?

Resimlerin boyutu düz metinden daha büyüktür, bu da yüklenmelerinin daha uzun sürdüğü ve web sitenizi yavaşlatabileceği anlamına gelir.

Ancak muhtemelen “bir resim bin kelimeye bedeldir” sözünü duymuşsunuzdur. Görseller, içeriğinizi daha ilgi çekici ve etkileşimli hale getirir.

WordPress web sitenizin hızını artırmak için resimlerinizi web için optimize etmeniz gerekir .

Resimlerinizi optimize etmek sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlayabileceğinden, WordPress SEO’nuzu geliştirecek ve daha fazla trafik almanıza yardımcı olacaktır.

Bunu yapmanın en iyi yolu , görüntüyü WordPress’e yüklemeden önce Photoshop veya başka bir görüntü düzenleme yazılımı kullanmaktır . Bu, web sitenizdeki görüntülerin kalitesi üzerinde size çok daha fazla kontrol sağlar.

Ancak, tüm kullanıcılar bir görüntü düzenleme programıyla çalışmak konusunda rahat değildir. Bazı insanlar için yükledikleri her bir görüntüyü optimize etmek çok fazla iş gibi geliyor.

Neyse ki, size bu konuda yardımcı olabilecek birkaç WordPress görüntü sıkıştırma eklentisi var. Bu eklentiler, resimlerinizi otomatik olarak sıkıştırarak ve web sitenizdeki daha küçük boyutlu sürümü kullanarak optimize eder.

Bununla birlikte, en iyi WordPress görüntü sıkıştırma eklentilerine ve görüntü optimizasyonu, performans ve kalite açısından nasıl biriktiklerine bir göz atalım.

1. EWWW Image Optimizer

7 En İyi WordPress Görüntü Sıkıştırma Eklentisi

EWWW Image Optimizer , en iyi WordPress görüntü sıkıştırma eklentisidir. Kullanımı kolaydır ve anında yüklediğiniz görüntüleri otomatik olarak optimize edebilir.

Ayrıca önceden yüklediğiniz resimleri toplu olarak sıkıştırabilir ve optimize edebilir.

Resimleriniz sıkıştırılmış olsa bile, sıkıştırılmış ve sıkıştırılmamış arasındaki farkı kalite açısından söylemek çok zor olacaktır.

Ayrıca, tüm sıkıştırma ve optimizasyon süreci otomatikleştirilmiştir. Bu, doğru boyuttaki sayfaya ve cihaza sığdırmak için görüntü ölçeklendirmeyi, geç yüklemeyi ve hatta yeni nesil WebP görüntü formatına dönüştürmeyi içerir.

Ayrıca, diğer WordPress eklentileri tarafından oluşturulan ve medya kitaplığı klasörlerinizin dışında saklanan görüntüleri de optimize edebilir. Bu eklenti JPG, PNG, GIF ve hatta PDF optimizasyonunu destekler.

Ayrıca, eklentinin kendi sunucunuzda görüntü optimizasyonları yapmanızı sağlayan ücretsiz bir sürümü de bulunmaktadır. Bu, gizlilik konusunda endişe duyan WordPress web sitesi sahipleri için harika olabilir .

Bununla birlikte, çok sayıda görsele sahip siteler veya çok fazla trafik alan siteler, görselleri görüntülendikçe otomatik olarak sıkıştıracak ve dönüştürecek bir görsel optimizasyon CDN’si içerdiğinden ücretli planı tercih etmek isteyecektir.

Hepsinden iyisi, EWWW Image Optimizer çok uygun maliyetlidir. Planlar ayda 7 dolardan başlar ve sınırsız görseli destekler. Birden fazla siteniz varsa, daha yüksek fiyatlı bir plana ihtiyacınız olacaktır.

Planınıza, sitenizin daha da hızlı yüklenmesine yardımcı olmak için bir önbelleğe alma motoru, CSS/JS optimizasyonu ve Google Yazı Tipi optimizasyonu dahildir.

2. Optimole

7 En İyi WordPress Görüntü Sıkıştırma EklentisiOptimole , bir WordPress görüntü sıkıştırma eklentisi için başka bir mükemmel seçenektir.

Bu eklentiyi kullanmak, hızlı bir hesap oluşturma ve API anahtarı kurulumu gerektirir. Bundan sonra, kullanımı kolaydır ve görüntü optimizasyonunuz üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Optimole bir görüntü CDN’si tarafından desteklenmektedir, bu nedenle ziyaretçileriniz nereden gelirse gelsin resimleriniz hızlı bir şekilde yüklenecektir. Bir CDN ile resimleriniz gerçek zamanlı olarak optimize edilir ve web sitenizin ziyaretçilerine mükemmel boyutta teslim edilir.

Tüm optimize edilmiş görüntülerinizi tek bir gösterge panosunda görüntüleyebilir, bu da tek tek görüntüler için sıkıştırma ayarlarını özelleştirmeyi kolaylaştırır.

Sıkıştırma kalitesi, büyük resim yeniden boyutlandırma, geç yükleme ve daha fazlası gibi şeyleri ayarlamanıza olanak tanır.

Resimlerinizi sizin için otomatik olarak filigranlayacak benzersiz bir ayar bile var. Bu, çalışmalarını korumaya çalışan fotoğrafçılar için harika .

Fiyatlandırma, aylık sahip olduğunuz ziyaretçi sayısına bağlıdır. Ücretsiz eklenti Ayda 5.000 ziyaretçiler için izin verir. Ücretli planlar, yıllık faturalandırıldığında ayda 19.08 dolardan başlar ve ayda 25.000 ziyaretçiyi destekler.

3. ShortPixel Image Optimizer

7 En İyi WordPress Görüntü Sıkıştırma Eklentisi

ShortPixel Image Optimizer , bir başka harika WordPress görüntü sıkıştırma eklentisidir.

Gelişmiş özelliklerle doludur ve size sıkıştırma formatlarını seçme olanağı verir. Eklentiyi etkinleştirir etkinleştirmez görüntüleri sıkıştırmaya başlar ve orijinal görüntülerinizi ayrı bir klasörde saklar.

Ücretsiz eklentiyi kullanıyorsanız, e-posta adresinizi sağlayarak bir API anahtarı almanızı gerektirir.

Temel ücretsiz hesap, ayda 100 adede kadar görüntüyü sıkıştırmanıza izin verir ve bu sınırı artırmak için ücretli planlarına yükseltmeniz gerekir.

Hatta bir düğmeyi tıklatarak PNG’yi JPEG’e veya tam tersine dönüştürebilirsiniz.

Ayrıca WooCommerce , NextGEN Gallery ve WPML çeviri eklentileriyle de uyumludur .

WordPress CDN’niz olarak Cloudflare kullanıyorsanız , hizmeti entegre edebilirsiniz, böylece resimleriniz yeni sürümle otomatik olarak güncellenir.

ShortPixel de çok uygun fiyatlı. Planlar, görüntü sayısına dayalıdır ve ayda 5.000 görüntüye kadar aylık 4,99 ABD dolarından başlar.

4. Smush.it

7 En İyi WordPress Görüntü Sıkıştırma EklentisireSmush.it , bir WordPress görüntü sıkıştırma eklentisi için başka bir harika seçimdir. Yükleme sırasında görüntüleri otomatik olarak optimize etmenize ve daha eski görüntüler için toplu optimizasyon seçeneği sunmanıza olanak tanır.

Kullanımı kolay bir kaydırıcı ile görüntü kalitesi ve sıkıştırma üzerinde tam kontrole sahipsiniz.

Görüntüleri optimize etmek için reSmush API’sini kullanır ve yüklemeleriniz için optimizasyon düzeyini seçmenize olanak tanır.

Dezavantajı, farklı sıkıştırma seviyelerine sahip olmamasıdır. Ayrıca optimizasyonu, boyutu 5 MB’tan küçük olan yüklemelerle sınırlandırır. Tam boyutlu bir görüntü eklemeniz gerektiğinde, görüntüleri tek tek sıkıştırmadan hariç tutabilirsiniz.

5.Compress JPEG and PNG

7 En İyi WordPress Görüntü Sıkıştırma EklentisiCompress JPEG and PNG , TinyPNG’nin arkasındaki ekip tarafından oluşturulur ve eklentiyi kullanmak için bir hesap oluşturmanız gerekir. Ücretsiz hesapla her ay yalnızca 500 görseli optimize edebilirsiniz.

Yükleme sırasında görüntüleri otomatik olarak sıkıştırabilir ve ayrıca eski görüntüleri toplu olarak optimize edebilirsiniz.

Eklenti ayarları, optimize etmek istediğiniz görüntü boyutlarını seçmenize olanak tanır. Orijinal yüklemeleriniz için bir maksimum boyut da belirleyebilirsiniz. Bu boyuttan daha büyük resimler, eklenti tarafından otomatik olarak yeniden boyutlandırılacaktır.

Ayrıca saat ve tarih, telif hakkı bilgileri ve GPS konumu gibi görüntü verilerini JPEG dosyalarına kaydetmeyi de seçebilirsiniz.

6. WP Roketi

7 En İyi WordPress Görüntü Sıkıştırma Eklentisi

WP Rocket , piyasadaki en iyi WordPress önbelleğe alma eklentisidir . Çok yeni başlayanlar için uygundur ve sitenizin hızlı bir şekilde parlamasına yardımcı olacaktır.

WP Rocket içinde, görüntüleri yalnızca görüntülendiklerinde yükleyecek olan tembel yükleme gibi görüntü optimizasyon özellikleri vardır.

Ayrıca Imagify adlı bir eklenti geliştirdiler . Bu eklenti, tüm resimlerinizi tek bir tıklamayla optimize etmenize olanak tanır. Ayrıca resimlerinizi anında yeniden boyutlandırır ve resimlerinizi orijinal boyutlarına geri yüklemenizi sağlar.

Ayrıca görüntü optimizasyonu ve sıkıştırma ayarlarınız üzerinde tam kontrole sahipsiniz. Tüm resimleriniz tercihlerinize göre optimize edilecektir.

7. Jet paketi

7 En İyi WordPress Görüntü Sıkıştırma Eklentisi

Jetpack , temel WordPress özelliklerini tek bir eklentide birleştiren güçlü bir WordPress eklenti paketidir. Birincil odak güvenlik, performans ve pazarlamadır.

Görüntü optimizasyon özellikleri performans kategorisine girer. Görüntü sıkıştırmayı etkinleştirmek için tek yapmanız gereken tek bir ayarı açmak. Ayarlamanız için ek ayar yoktur.

Yaptığı şey, resminizi otomatik olarak optimize etmek ve bir CDN kullanarak ziyaretçilerinize resimler sunmaktır. Bu, sunucu yükünüzü azaltır ve ziyaretçileriniz için daha hızlı resim yüklemesi sağlar.

Görüntü optimizasyonuna erişmek için eklentinin ücretsiz sürümünü de kullanabilirsiniz .

Görüntü Sıkıştırma Eklentileri için Karşılaştırma Testi Puanları

Artık farklı WordPress görüntü sıkıştırma seçeneklerini bildiğinize göre, performans açısından birbirleriyle nasıl karşılaştırıldıklarına bir göz atalım.

Bunu ölçmek için, bu eklentilerin her birini kullanarak aynı görüntüyü yükleyerek test yaptık.

JPEG Görüntü Sıkıştırmayı Test Etme

Testlerimiz için aşağıdaki JPEG görüntüsünü kullandık, dosya boyutu 118.3 KB .

7 En İyi WordPress Görüntü Sıkıştırma EklentisiEklenti ayarlarının hiçbirine dokunmadık ve kutudan çıkan ayarlarla sıkıştırmayı test ettik. İşte test sonuçlarımız:

Eklenti Sıkıştırılmış Boyut Kaydedildi (%) Yöntem
EWWW Görüntü İyileştirici 64 KB %54.24 kayıpsız
Optimol 64 KB %54.24 kayıpsız
Kısa Piksel Görüntü İyileştirici 72 KB %39.30 kayıpsız
reSmush.it 78 KB %20.81 kayıpsız
JPEG ve PNG resimlerini sıkıştır 118,1 KB %2 kayıplı

PNG Görüntü Sıkıştırmayı Test Etme

Ardından, rakiplerimizin onu nasıl optimize ettiğini görmek için bir PNG resmini test etmek istedik.

Test için aşağıdaki PNG resmini kullandık ve dosya boyutu 99.4 KB .

7 En İyi WordPress Görüntü Sıkıştırma Eklentisiİşte test sonuçlarımız:

Eklenti Sıkıştırılmış Boyut Kaydedildi (%) Yöntem
EWWW Görüntü İyileştirici 97 KB %1,9 kayıpsız
Optimol 41 KB %64 kayıpsız
Kısa Piksel Görüntü İyileştirici 36 KB %56 kayıplı
reSmush.it 36 KB %56 kayıpsız
JPEG ve PNG resimlerini sıkıştır 34,3 KB %54 kayıplı

WordPress için En İyi Görüntü Sıkıştırma Eklentisi Hangisi?

En iyi görüntü sıkıştırma eklentisini arıyorsanız, EWWW Image Optimizer en iyi seçimdir.

Görüntü kalitesinden ödün vermeyen yüksek düzeyde sıkıştırma sunar, ayrıca bir görüntü CDN’si ve web sitenizi hız için optimize edecek diğer özelliklerle donatılmıştır.

Daha az trafik alan siteler için bir başka harika seçenek de Optimole . Tamamen arka planda çalışır ve sizin için görüntü optimizasyonu ile ilgilenir, ayrıca ayda 5.000 ziyaretçiye kadar ücretsizdir.

Yüksek düzeyde sıkıştırma ve görüntü dönüştürme sunan uygun fiyatlı bir eklenti arıyorsanız, ShortPixel’i incelemeye değer.

En iyi WordPress resim sıkıştırma eklentilerinin bu karşılaştırmasını faydalı bulduğunuzu umuyoruz.

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.