WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Fark

0 1.231

WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkın ne olduğunu mu merak ediyorsunuz?

WordPress.com ve WordPress.org iki farklı çevrimiçi yayın platformudur. İsimlerdeki benzerlikler nedeniyle, ikisi arasında şaşırmak kolaydır.

Yanlış platformu seçmek, işletmenizin büyümesini engelleyebilir. Kaynaklarınızı ihtiyaçlarınızı karşılamayan bir platformda harcamanıza da yol açabilir.

Bu yazıda, WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkları açıklayacağız. İhtiyaçlarınıza en uygun platformu seçmenize de yardımcı olacağız.

WordPress.org’u Anlamak

WordPress.org dünyanın en popüler web sitesi kurucusudur.

Herkesin her tür web sitesini kolaylıkla oluşturmasını sağlayan %100 ücretsiz bir yazılımdır. WordPress’te bir web sitesi oluşturabilmek için bir Alan adı ve web barındırma hizmeti sahip olmanız gerekir .

Alan adı : Alan adı , web sitenizin internet üzerindeki adresidir(örnek: incelego.com). Web sitenize erişmek için ziyaretçilerinizin tarayıcılarına yazdıkları şey budur.

Web barındırma : Bir web barındırma, insanların web sitelerinin içeriğini ve dosyalarını depoladığı yerdir.

Bir ziyaretçi web adresini (alan adınızı) yazarak web sitenize erişmeye çalıştığında, web barındırma sunucunuzda depolanan web sitesi dosyalarına yönlendirilir ve size web sitenizde yer alan içeriği gösterir.

Hem alan adı hem de web barındırma satın aldıktan sonra, WordPress’i barındırma sunucunuza yükleyebilirsiniz. Ardından web sitenizi WordPress’in üzerine inşa etmeye başlayabilirsiniz.

İlgili: WordPress İncelemesi: Bir Siteyi Başlatmadan Önce Lütfen Okuyun…

WordPress.org Artıları

WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Fark

WordPress.org kullanmanın birkaç yararına bir göz atalım.

Kısıtlama yok :

WordPress.org, herhangi bir kısıtlama olmadan istediğiniz şekilde bir web sitesi oluşturmanıza olanak sağlar. Web sitenizi herhangi bir ölçüde özelleştirebilirsiniz. WordPress ücretsiz / açık kaynaklı bir yazılım olduğundan ve web sitenizi kiraladığınız bir sunucuda barındırdığınız için, WordPress.com’un Hizmet Şartlarına uymazsınız. Bu, web sitenizi hiçbir kısıtlama olmadan oluşturabileceğiniz, özelleştirebileceğiniz ve büyütebileceğiniz anlamına gelir.

Özelleştirme :

Web sitenizin görünümünü kolayca özelleştirebilmenizi sağlayan binlerce ücretsiz WordPress teması bulabilirsiniz. Özel bir WordPress teması bile oluşturabilir ve görünümünü istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Kolay geliştirme :

Web sitenizi eklentiler aracılığıyla vitrin entegrasyonu gibi ek özelliklerle geliştirmek kolaydır. Tek yapmanız gereken doğru eklentiyi bulmak ve web sitenize yüklemek.

Para kazanma :

WordPress.com’un aksine, web sitenizde kendi reklamlarınızı yayıncılık / barındırma platformunuzla gelir paylaşmadan yayınlayabilirsiniz.

Özetle, WordPress.org size web sitenizi kurmanız ve büyütmeniz için sayısız imkan sunar.

WordPress.org Eksileri

Bir web sitesi kurmak için kendi kendine barındırılan bir WordPress platformu kullanmanın birkaç dezavantajı vardır. Aşağıda onlara bir göz atalım:

 • Ücretsiz bir web sitesi oluşturamazsınız. Bir site oluşturmak için, alan adı ve web hosting için yılda 450+ TL kadar mal olabilir.
 • WordPress.org sitesinden WordPress dosyalarını indirerek manuel veya hosting üzerinden otomatik WordPress kurmanız gerekir. Zamandan tasarruf ve kolay yükleme için, WordPress ile önceden yüklenmiş olarak gelen WordPress Hostingi satın alabilirsiniz . Bu sayede herhangi bir kurulum yapmadan WordPress sitenize giriş yapabilirsiniz.
 • WordPress çekirdek yazılımınızı, eklentilerinizi ve temalarınızı güncellemekten siz sorumlusunuz. Ancak, WordPress’inizi güncellemek, Güncelle düğmesine tıklamak kadar kolaydır, bu yüzden çok fazla bir iş değildir.
 • Yedekleme yapmaktan ve WordPress siteniz için güvenlik sağlamaktan sorumlusunuz. Neyse ki, otomatik yedekleme ve güvenlik kurmanıza izin veren tonlarca WordPress yedekleme ve güvenlik eklentisi var.

WordPress.com’u Anlamak

WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Fark

WordPress.com, WordPress.org’un arkasındaki kişi tarafından işletilen bir freemium web sitesi barındırma hizmetidir.

Bir web sitesine ücretsiz olarak başlamanızı sağlar . Özel etki alanı adı desteği, genişletilmiş depolama alanı veya tasarım özelleştirmesi gibi daha fazla özelliğe ihtiyacınız varsa, premium bir WordPress.com planına yükseltme yapabilirsiniz .

WordPress.com barındırma hizmetinin 5 planı vardır:

 • Sınırlı bir serbest plan
 • Kişisel: Yılda 36 $
 • Premium: yıllık 99 $
 • İşletme: yılda 299 ABD doları
 • VIP: ayda 5000 ABD dolarından başlayan fiyat
WordPress.com Artıları

Ücretsiz WordPress.com, ücretsiz bir blog başlatması gereken öğrenciler ve hobi blogcuları için iyi bir platformdur . İşte WordPress.com’u kullanmanın bazı faydaları:

 • Ücretsiz : Ücretsiz bir blog başlatmak için bir alan adı veya web barındırma satın almak zorunda değilsiniz. Bunun yerine ücretsiz bir WordPress.com alt etki alanı kullanabilirsiniz.
 • Kolay kurulum : Ücretsiz bir WordPress blogu oluşturmak, bir WordPress.com hesabı oluşturmak ve web sitenizin adını ve URL’sini belirlemek kadar kolaydır.
 • Kolay bakım : WordPress’i güncellemeniz veya yedeklemeleri kendiniz yönetmeniz gerekmez.
WordPress.com Eksileri

WordPress.com barındırma bir çok sınırlama ile gelir. Onlar:

Kimlik Yok:

Ücretsiz WordPress.com platformuyla, siteniz için özel bir alan adı belirlemenize izin verilmez. Blogunuz için ücretsiz bir alt etki alanı ayarlayabilseniz de, olumsuz tarafı, alt etki alanlarının son kullanıcılar için hatırlaması kolay olmadığıdır.

Örneğin, ücretsiz bir WordPress.com site URL’si şöyle görünür: http://yoursite.wordpress.com/

Gördüğünüz gibi, WordPress.com’u etki alanı adınız olarak kullanacaksınız. Alan adı markanızı temsil etmediğinden, kimliğinizi kaybedersiniz ve sitenizi profesyonelce gösteremezsiniz.

Para Kazanma Yok :

Ücretsiz WordPress.com blogunuzdan doğrudan reklamlarla veya Google AdSense gibi herhangi bir reklam ağıyla para kazanmanıza izin verilmez . Ayrıca, bağlı kuruluş pazarlaması ile para kazanmanıza da izin verilmez. Trafik yoğun bir site kullanıyorsanız, WordPress.com ile gelirinizi paylaştığınız WordAds adlı reklamcılık programlarına başvurabilirsiniz.

Eklenti Yok :

Kendi kendine barındırılan WordPress’ten farklı olarak, ücretsiz WordPress.com, WordPress eklentilerini sitenize yüklemenize izin vermez. WordPress sitenizi eklentilerle geliştirmek istiyorsanız, planınızı yükseltmeyi düşünebilirsiniz.

Sınırlı Özelleştirme :

Ücretsiz bir WordPress bloguna özel bir WordPress teması yükleyemezsiniz. Ücretsiz planla yalnızca sınırlı sayıda WordPress teması seçilebilir.

Üçüncü taraf komut dosyaları yok :

WordPress.com sitenize Google Analytics gibi üçüncü taraf komut dosyaları yüklemenize izin vermez. Kullanıcı takibi için sınırlı WordPress.com istatistiklerine güvenmek zorundasınız.

Kısıtlamalar:

WordPress.com’da ücretsiz bir blog kurduğunuzda, WordPress.com’un Hizmet Şartlarına uyuyorsunuz. Şartları, web sitenizin büyümesini engelleyebilecek birçok kısıtlamayla birlikte geliyor.

Güvenilmez

Onayınız olmadan, Hizmet Şartlarını ihlal ettiğini düşünüyorsanız WordPress.com herhangi bir zamanda blogunuzu silebilir. Bu, ücretsiz WordPress.com’u daha az güvenilir hale getirir. Sitenize, kazanılmış itibarınızı ve sitenizin kendisini kaybetmekten daha kötü bir şey olamaz.

WordPress.com vs. WordPress.org (SSS)

Binlerce kullanıcının WordPress.com’da WordPress web sitelerini başlatmasına yardımcı olduktan sonra, insanların aynı soruları tekrar tekrar sorduklarını gördük. Bu nedenle WordPress.com ve WordPress.org ile ilgili sıkça sorulan soruların bir listesini derledik.

WordPress.com vs. WordPress.org – Hangisini seçmeliyim?

Ücretsiz WordPress.com platformu, bir site oluşturmak için bütçesi olmayan hobi blogcuları için çok uygundur. WordPress.com Hizmet Şartları ile sınırlandırılmasının sakıncası yoksa, sitenizi para kazanma konusunda hiçbir planınız yok ve siteniz için hatırlanması kolay bir özel alan adı gerekmiyorsa, WordPress.com sizin için en iyi seçim.

Öte yandan, kendi kendine barındırılan WordPress ile siteniz üzerinde tam kontrol sahibi olursunuz. Ayrıca, web sitenizi istediğiniz kadar özelleştirebilir, hayal edebileceğiniz gelişmiş özellikler ekleyebilir ve sitenizden istediğiniz şekilde para kazanabilir ve ürünleriniz kolaylıkla satabilirsiniz.

Bir başka önemli fark, kendi kendine barındırılan WordPress’in, WordPress.com İşletme planı tarafından sunulan aynı özellikleri sunmasıdır. Bir web sitesi için iş planı size yıllık 299 dolar tutuyor, oysa kendi kendine barındırılan WordPress ile yılda 70 $ gibi aynı özelliklere sahip olursunuz.

WordPress.org web sitesine nasıl başlarım?

Bir WordPress.org web sitesi başlatmak için bir alan adı ve web barındırma satın almanız gerekir.

Bir alan adı incelego.com veya Google.com gibi web sitenizin adresidir, web hosting ise web sitelerinizin dosya ve veritabanlarının depolandığı yerdir.

Bir etki alanı adı ve web barındırma ne olduğunu kolayca anlamak için. Onları bu şekilde düşünün: eğer bir etki alanı adı evinizin adresi ise, web barındırma adresi işaret ettiği gerçek evdir.

Başlarken, etki alanı ve barındırma toplam maliyeti oldukça fazla görünebilir.

WordPress.com’dan WordPress.org’a geçebilir miyim?

Kesinlikle!

Ücretsiz barındırma hizmetinden faydalanmak için, kullanıcılar genellikle sitelerini WordPress.com’da başlatır. İhtiyaçları geliştikçe, WordPress.com’un web sitelerinin büyümesini engelleyen birçok kısıtlaması olduğunu fark ederler. Bu, kullanıcıların sitelerini WordPress.com’dan kendi barındırdıkları WordPress’e taşımasını sağlar.

WordPress.com vs. WordPress.org – Özet

WordPress.com ve WordPress.org arasındaki temel fark, web sitenizi gerçekten barındıran kişidir. WordPress.org ile kendi web sitenizi barındırıyorsunuz, böylece sitenizi tam olarak kontrol edebiliyorsunuz.

WordPress.com, diğer taraftan, sizin için tüm hosting işlemlerini otomatik olarak yani WordPress’i kurmanız, barındırma yapılandırmalarını yönetmeniz, sitenizi yedeklemeniz vs. gerekmez. Bu size büyük kolaylık sağlarken, siteniz üzerinde daha az kontrol sahibi olmanız anlamına gelir. Kendi kendine barındırılan WordPress’te olduğu gibi WordPress.com sitenizin görünümünü ve havasını özelleştiremezsiniz. Ayrıca, WordPress.com’a bir hesap açtığınızda, Hizmet Şartlarını kabul etmeniz gerekir.

Yayın Platformu Seçmek – Önerimiz

Kullanıcılarımızın her zaman WordPress.org’da bir site kurmasını tavsiye ediyoruz, çünkü dünyadaki en esnek yayın platformudur. Sektörünüzün yanı sıra işletmenizin benzersiz gereksinimlerine uygun bir WordPress temasını da kolayca seçebilirsiniz. Ayrıca, büyük WordPress.org topluluğu sayesinde bir geliştirici kiralamak zorunda kalmadan sitenizin işlevselliğini genişletmek için doğru eklentileri de bulabilirsiniz.

Umarız bu kılavuz WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farkları anlamanıza yardımcı olur.

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.