Rank Math vs Yoast SEO Eklentisi Karşılaştırması

0 888

WordPress siteniz için SEO eklentisi mi arıyorsunuz? Karşınıza Rank Math vs Yoast SEO eklentisi çıktı ve hangisini seçeceğinize karar veremediniz mi? O zaman doğru yerdesin.

Bu iki SEO eklentisinin şimdiye kadarki en iyi SEO araçları olarak ortaya çıktıkları için internette oldukça popülerlik kazandığını biliyorum. Hem SEO araçları hem de eklentiler büyük bir popülerlik ve olumlu tepkiler kazandığından, kullanıcılar genellikle hangisini seçmeleri gerektiği konusunda kafaları karışmakta.

Yoast SEO, diğer araçlarla karşılaştırıldığında en başından beri popüler ve kullanılabilir olduğundan, başka en iyi ve daha güvenilir alternatif SEO eklentisi olmadığı anlamına gelmez.

Rank Math nispeten yenidir ve son yıllarda katlanarak popülerlik kazanmaktadır. Peki, sizin için en iyi SEO aracı, Rank Math vs Yoast?

Pekala, bu soruların kısa bir cevabı yok, ancak tam bir karşılaştırma, hangisinin nihai kazanan olduğunu netleştirmenize yardımcı olacak. Kullanımınıza ve gereksinimlerinize bağlı olarak, bu Seo araçlarını Rank matematik ile Yoast Seo’yu çeşitli parametreler üzerinde karşılaştırdık.

Ancak Rankmath ve Yoast arasındaki karşılaştırmamıza başlamadan önce, kısaca bu iki SEO aracını tanıtmama izin verin. Hadi başlayalım!

Rank Math vs Yoast Seo: Giriş

Yoast SEO

Bu SEO aracı ilk olarak 2010 yılında piyasaya sürüldü ve o zamandan beri en yaygın kullanılan ve popüler WordPress SEO eklentisi haline geldi. Yoast Seo eklentisi, tüm SEO eğitimlerine, pratik yaklaşımlara ve Google’ın sıralama faktörü yöntemlerine dayanmaktadır.

En iyi SEO aracı olarak popülaritesinin yanı sıra, çok sayıda aktif yükleme ve daha yüksek kullanıcı derecelendirmesi ile o zamanlar en popüler WordPress Eklentilerinden biri olarak kabul edilir.

Rank Math

Oysa Rank Math bir acemi ve yakın zamanda 2018 yılında piyasaya sürüldü. Ancak nihai sürümünden önce oldukça uzun bir süre önce geliştirildi ve test edildi. Ayrıca, SEO eklentisi daha yenidir, ancak diğer en popüler ve tanınmış SEO araçlarına karşı zorlu bir rekabet yaratma potansiyeline sahiptir. Bunun nedeni, Rank Math’in köklü ve yüksek nitelikli bir Mythemeshop ekibi tarafından geliştirilmiş olmasıdır.

Büyümesi hakkında konuştuğumuzda, Rank Math popülerliği ve en popüler WordPress SEO eklentisinde ikinci sırada yer aldığı küçük yayılma alanı açısından üstel bir büyüme elde etti. Herhangi bir WordPress eklentisi için normal olmayan 0’dan 5 milyondan fazla aktif yüklemeye ve saymaya kadar bu eklentinin ne kadar popüler olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Başka hiçbir SEO eklentisinin eşleşemeyeceği özellikleri sayesinde her şey mümkün olabilir.

Rank Math vs Yoast Seo: Artıları ve Eksileri

Bu SEO eklentilerinin veya araçlarının artılarını ve eksilerini tek tek inceleyelim:

Rank Math SEO artıları ve eksileri

Artıları

 • Kullanıcı arayüzü kullanıcı dostu olduğu için kullanımı son derece kolaydır.
 • Yoast veya All in one gibi diğer SEO eklentilerinden ayarları içe aktarmak kolaydır.
 • Eklentinin ücretsiz bir sürümü de indirilip kullanılabilir.
 • Web sitesi hızını etkilemez
 • En son SEO uygulamaları ve yöntemleriyle iyi çalışır.
 • Zengin snippet’ler için ekstra eklenti yüklemenize gerek yok.
 • Mükemmel müşteri desteği

Eksileri

 • Diğer SEO araçlarına kıyasla biraz karmaşık.
 • Diğer Seo eklentileri, Rank Math’dan ayarların içe aktarılmasını desteklemez.

Yoast Seo Artıları ve eksileri

Artıları

 • Erişimi kolay ve kullanıcı dostu
 • SEO kriterlerini göz önünde bulundurarak hatalarınızı bulmanıza yardımcı olun.
 • Size doğru anahtar kelimeleri gösterin
 • RSS beslemenizi içerik kazıyıcılardan koruyun
 • İçerik yazarken hataları bulmanıza yardımcı olur .

Eksileri

 • Yoast, web siteniz için bir güvenlik tehdidi olabilir.
 • Yoast güncelleme yapmıyor ve en son SEO taktiklerini takip ediyor

Rank Math vs Yoast Seo: Kurulum ve Kurulum

Kurulum ve Tam kurulum süreci söz konusu olduğunda, bu eklentilerin her ikisi de iyi bir iş çıkarır. Kurulum sırasında herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız ve kullanıcı arayüzü herkes için oldukça anlaşılırdır. Bu nedenle, kurulum ve kurulum sürecine bağlı olarak, her iki platform da bir şekilde eşittir ve kuracağınız şey yalnızca kişisel tercihinize gelir.

Rank Math Kurulumu ve Kurulumu

Öncelikle, Rank Math kurmayı seçtiğinizde, kurulum Sihirbazı tüm önemli ayarları adım adım yapılandırarak kurulum işlemini tamamlamanızı sağlar. Ancak önemli ücretsiz özelliklerin çoğunun kilidini açmak için, eklentiyi kurarken ücretsiz dereceli matematik hesabınızı bağlamanız gerekecektir. Ancak, eklentiyi kullanmak için ücretsiz dereceli matematik ücretsiz hesabınızı oluşturmak veya bağlamak zorunlu değildir.

Ancak ücretsiz hesabınızı eklemek, diğer temel özellikleri sorunsuz bir şekilde kullanmanıza olanak tanır. Kurulum Sihirbazı hakkında konuştuğumuzda, Rank matematik, kullanıcılara kolay (yeni başlayanlar için), Gelişmiş veya Özel Mod (özellikle ileri düzey kullanıcılar için) arasında seçim yapmalarını sağlar.

Rank Math vs Yoast SEO Eklentisi Karşılaştırması

Rank matematik kurulum sihirbazının yukarıdaki görüntüsünden, gelişmiş bir seçenek seçtiğinizde, aşağıdaki gibi ayarları daha fazla tanımlamak için ek adımlardan geçmeniz gerekeceğini görebilirsiniz:

 1. Rol yöneticisi
 2. 404 Monitör
 3. Yönlendirmeler
 4. Şema İşaretlemesi

Adımları İçe Aktar > Siteniz > Analizler > Site Haritaları > Optimizasyon > hazır.

Kurulum sihirbazını tamamladıktan sonra sayfa, etkinleştirme veya devre dışı bırakma işlevlerine sahip farklı modülleri gösteren Rank Math panosuna geri yüklenir.

Rank Math vs Yoast SEO Eklentisi Karşılaştırması

Ancak, Rank matematik kurulumu için kolay bir mod seçtiyseniz, gelişmiş mod seçeneklerinden hiçbirini bulamazsınız ve kurulum sihirbazı sadece birkaç tıklamayla sona erecektir.

Yoast SEO Kurulumu ve Kurulumu

Yoast Seo kurulum ve Kurulum sihirbazı Rank Math’inden farklı değildir. Her iki platform da, bir kullanıcının anlaması kolay ve hızlı olabilmesi için size adım adım bir yapılandırma sihirbazı sağlar. Tıpkı Rank Math gibi, kurulum süreci de sizi bazı temel ve önemli ayarlardan geçirecektir.

 1. Web sitenizi indekslemek isteyip istemediğinizi sorun.
 2. Şema verileri
 3. SEO başlıkları
Rank Math vs Yoast SEO Eklentisi Karşılaştırması

Yoast SEO’yu başarıyla kurduktan sonra, Yoast Seo Dashboard’un web sitenizi daha iyi sıralama için daha iyi optimize etmek için bazı öneriler ve ipuçları göstermeye başladığını görebilirsiniz. Eklenti, kırmızı bayrakla ilgili olası herhangi bir sorunu işaret edecektir.

Rank Math vs Yoast SEO Eklentisi Karşılaştırması

Bahsetmeye değer başka bir şey de, Rank Math benzer şekilde Yoast SEO’nun da istediğiniz zaman etkinleştirip devre dışı bırakabileceğiniz bir dizi modül sağlamasıdır. Ayrıca Özellikler sekmesinden tüm özellikleri inceleyebilir ve her özelliği istediğiniz gibi açıp kapatabilirsiniz.

Rank Math vs Yoast SEO Eklentisi Karşılaştırması


Rank Math Vs Yoast: Yoast Özellikleri

Karar : Her iki SEO eklentisi de hemen hemen aynı Kurulum sürecini aldı ve Kurulum da aynıydı.

Rank Math vs yoast Seo: Anahtar kelime analizi

Anahtar kelimelerin SEO’da daha iyi sonuçlar elde etmede nasıl temel bir rol oynadığını daha iyi bilirsiniz. Bu nedenle, anahtar kelime analizi açısından Yoast’a karşı Rank Math hangisinin daha iyi olduğuna karar vermek için Anahtar Kelimeyi bir parametre olarak almak çok önemlidir. Bu platformların anahtar kelimeleri optimize etme ve analiz etme konusunda ne kadar iyi olduğu.

Bildiğiniz gibi dijital pazarlama için SEO amaçları için ne kadar anahtar kelime önemlidir ve bu konuda Rank matematik beş anahtar kelimeye kadar ücretsiz analiz etme avantajı ile öne çıkmıştır. Oysa Yoast Seo hakkında konuştuğumuzda, bu size dijital stratejiniz için yalnızca bir anahtar kelime ile yardımcı olabilir.

Her iki platform tarafından derinlemesine anahtar kelime analizine göz atalım.

Yoast SEO

Yukarıda daha önce bahsettiğimiz gibi, How Yoast Seo, ücretsiz Sürümlerinde SEO için tek bir anahtar kelimeyi analiz etmekle sınırlıdır. Ancak, premium planlarına yükselttiğinizde daha fazla seçenek ve özellik elde edeceksiniz.

Eklenti, derecelendirmeleri kullanır ve anahtar kelimeyle ne kadar verimli optimizasyon yaptığınız konusunda önerilerde bulunur. Genellikle bir ışık sistemiyle ne kadar iyi optimize ettiğinizi gösterirler; kırmızı, o alanda çalışmanız gerektiği anlamına gelir ve Yeşil, her şeyin yolunda olduğu anlamına gelir. Buna ek olarak, içeriğinizin okunabilirlik puanı açısından nasıl yayınlanmaya uygun olduğunu da bilmenizi sağlar.

Bununla birlikte, birden fazla anahtar kelime analizi, Çok dilli anahtar kelimeler vb.

Rank Math

Rank Math hakkında konuştuğumuzda, Yoast’ın ücretsiz sürümünden farklı olarak ücretsiz sürümünde size 5’e kadar anahtar kelime analizi sağlar. İçeriğinizi daha iyi Arama motoru optimize etmenize yardımcı olan sıfırdan yüze kadar bir puanlama sistemi sağlar. Ve buna göre renk değiştirir. Puanın kırmızı rengi, içeriğin iyi optimize edilmediğini, sarı, içeriğin biraz iyileştirilmesi gerektiğini ve yeşil renk, tatmin edici bir şekilde ve yayınlanmaya hazır olduğunu gösterir.

Buna ek olarak, Rank Math de tıpkı Yoast SEO gibi bağlamaya başladığınızda size anahtar kelime önerileri verir.

Karar: Sıralama matematiği, içeriği optimize etmek için en fazla 5 anahtar kelime analizi sağlayarak kazanandır.

Rank Math vs Yoast : Kullanıcı Arayüzü

Her iki platformu da UI veya Kullanıcı arayüzüne dayalı olarak Rank matematik ile Yoast karşılaştırdığımızda. Her iki platform da birbirinden oldukça farklı tasarımlara sahip ve kullanıcılara benzersiz özellikler sunuyor.

Yoast SEO

Yoast Seo kullanarak gönderilerinizi düzenlediğinizde, yazma ve düzenleme sürecinde size yol gösteren veya size yol gösteren bir Yoast Seo kenar çubuğu görürsünüz. Kenar çubuğunun yanı sıra, hem WordPress editörlerinde, hem klasik hem de blok düzenleyicide bulunan bir WordPress meta kutusuna sahiptir.

Ancak daha iyi bir düzenleme deneyimi için, kenar çubuğu yalnızca blok düzenleyiciyle sınırlıdır ve içeriğinizi bir liste biçiminde optimize etmenize yardımcı olan tüm SEO seçeneklerini gösterir. Ek olarak, optimizasyonu tamamladıktan sonra, içeriğinizi ön izleyebileceğiniz ve yayınlamadan veya yayınlamadan önce canlı web sayfasında tam olarak nasıl görüneceğini kontrol edebileceğiniz bir önizleme seçeneği de mevcuttur.

Şimdi Meta kutusu göz önüne alındığında, bir kullanıcının yazarken içeriğin optimizasyonunun mümkün olabileceği Şema işaretlemesi, Okunabilirlik, SEO ve sosyal medya olmak üzere dört sekmesi vardır. Buna ek olarak, içeriğinizi Google’da önizlemenize ve mobil ve PC’ler gibi farklı ekran boyutlarında yanıt verme hızını kontrol etmenize izin verilecek.

Hangisini tercih edeceğiniz Yoast SEO’yu ne kadar süredir kullandığınıza bağlı olacaktır. Meta kutusunu kullanmaya başladıysanız, bunu daha yeni Yoast kenar çubuğu üzerinde kullanmaya devam etmeyi tercih edebilirsiniz.

Rank Math

Rank Math ile ilgili harika şeylerden biri, blok düzenleyici ile tamamen entegre olmasıdır. Yoast SEO’dan tamamen farklıdır ve meta kutu seçeneği yoktur. Sadece blok düzenleyicide tadını çıkarabileceğiniz en iyi Rank Math. İçeriği düzenlerken veya yazarken, genellikle blok düzenleyicinin araç çubuğunda yer alan sıralama matematik simgesini bulabilirsiniz.

Rank Math Araç Çubuğu, Genel, Sosyal ve Şema olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. Buna ek olarak, Rank Math size premium planlarıyla sınırlı bir Anahtar Kelime Trend grafiği de sağlar.

Karar: Bu karşılaştırmada Net kazanan Rank Math. Her iki platform da basit ve Temiz UI sağlar, ancak Rank Math, kullanıcıların anlaması ve keşfetmesi için kolay ve daha fazla seçenek sunma konusunda Yoast’a göre bir avantaja sahiptir.

Rank Math ve Yoast Seo : İçerik Optimizasyonu

İçerik, herhangi bir web sitesinin arama motorlarında sıralamasının en önemli parçasıdır ve bu nedenle daha iyi sonuçlar elde etmek için optimize etmek bir diğer en önemli görevdir. İçerik Optimizasyonuna dayalı olarak hem platform Rank Math hem de Yoast Seo’yu karşılaştırmak, hangisinin en iyi ve doğru seçim olacağına daha iyi karar vermenize yardımcı olur.

Yoast: İçerik Optimizasyonu

Yoast Seo’da içerik düzenlerken ve yazarken mutlaka böyle bir şeyle karşılaşmışsınızdır.

Rank Math vs Yoast SEO Eklentisi Karşılaştırması

Bunlar, kullanıcıların içeriklerini arama motoru gereksinimlerine göre optimize etmeleri için öneriler/ipuçları veya yönergelerdir. Ve SERP’lerde daha iyi sıralamalar elde etmeye yardımcı olur.

Ancak bir şeyden bahsetmeye değer, SEO dinamiktir ve en son arama motoru algoritmalarına göre zaman zaman değişir. Bu nedenle, bu ipuçlarının veya önerilerin her zaman işe yarayacağı veya faydalı olacağı garanti edilmez.

Rank Math : İçerik Optimizasyonu

Yoast SEO’dan farklı olarak Rank Math, içeriğinizi optimize etmek için endüstri trendlerine ve en son SEO taktiklerine göre kendini güncellemeye devam ediyor.

Rank Math vs Yoast SEO Eklentisi Karşılaştırması

 

Her iki platform da kendi kurallarını kullanır, örneğin, Rank Math kullanıcılardan içeriğin ilk paragrafına anahtar kelimeler koymalarını isterken, Yoast SEO, kullanıcılardan içeriğin ilk cümlesinde Focus anahtar kelimesini kullanmalarını ister.

Ancak pratikte SERP’lerde en iyi sıralamayı elde etmek için içeriğin ilk harfindeki odak anahtar kelimesini kullanmaya gerek olmadığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle, Yoast SEO’nun en son arama motoru algoritmalarına veya trendlerine göre kendilerini güncellemediği açıktır.

İçerik Optimizasyonu Puanlaması

Rank Math ile Yoast on Content Optimization karşılaştırmalarını karşılaştırırken, her iki eklenti de optimizasyon seviyesini kontrol etmek için bir puanlama yöntemi kullanır. Rank Math, size içerik optimizasyonu için 100 üzerinden çeşitli hedeflere ulaşma konusunda bir puan verir. 80’den fazla bir puana ulaşmaya başladığınızda, otomatik olarak Yeşile döner. Bu, içeriğinizi tatmin edici bir şekilde optimize ettiğiniz anlamına gelir.

Oysa Yoast puanı, içeriğin ne kadar iyi optimize edildiğini belirlemek için sayıları veya puanları kullanmaz. Bunun yerine, yeşil, turuncu ve kırmızı trafik ışıkları gibi renkli daireler kullanır.

Şimdi, her iki SEO eklentisinden alınan yukarıdaki İçerik Optimizasyonu puanlarından, Rank Math içeriğin optimizasyon seviyesini belirlemek için daha iyi bir puanlama yöntemi kullandığı açıktır, oysa Yoast SEO’da sadece üç ışıkla belirlemek yeterli değildir.

Karar: Rank Math, içeriği optimize ederken birçok iyileştirme alanı sağlar.

Rank Math ve Yoast: Şema İşaretlemesi

Daha iyi görünürlük ve SERP sıralaması için Schema Markup’ın ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Yapılandırılmış veriler, Google’ın veya diğer arama motorlarının İçerikler’de sahip olmak isteyeceği şeydir. Çünkü arama motorlarının içeriğin neyle ilgili olduğunu daha iyi anlamasına yardımcı olur.

Rank Math ile Yoast’ı karşılaştırırken bu faktörü göz önünde bulundurmanızın ana nedeni budur.

Rank Math, kullanıcıları için iyi uygulanmış bir Şema işaretlemesine sahiptir. Tarif, Otel puanları, SSS ve İncelemeler gibi 18 farklı şema türü sunar. Rank Math, içeriğinizi akıllıca algılar ve herhangi bir medya kullandığınızda şema ekler.

Sayfanın sağ üst köşesindeki Rank matematik simgesini bulacağınız sayfa düzenleyicisine giderek Rank Math’ı kullanarak Schema işaretlemesini uygulayabilirsiniz. Bu simgenin altında, diğer iki Rank Math seçeneğiyle birlikte bir şema bölümü göreceksiniz. Üzerine tıkladığınızda, web sitenize otomatik olarak şema eklediğini göreceksiniz. Buna ek olarak, şemanızı oluşturmak için bir seçenek de sunulmaktadır.

Rank Math vs Yoast SEO Eklentisi Karşılaştırması

Özel şema işaretlemenizi oluşturmak için şema Oluşturucu’yu seçin ve gerekli tüm bilgileri doldurun ve bitirdiniz. Ayrıca, yalnızca profesyonel sürümle sınırlı olan Özel Düzeni kullanma seçeneğiniz de vardır.

Artık Yoast SEO’da, SSS ve Gönderi Türü gibi yalnızca temel bir Şema işaretlemesi mevcuttur. Ve size Rank Math yaptığı gibi şema esnekliği sağlamaz.

Karar : Rank Math, kullanıcılara birçok şema seçeneği sunarak kazanandır.

Rank Math vs Yoast Seo: Ücretsiz ve Premium Özellikler ve Karşılaştırma

Şimdi Rank matematik ile Yoast arasındaki Ücretsiz ve Premium Özellikleri karşılaştıralım ve size en iyisini kimin sunduğunu görelim.

Yoast SEO

2010’daki lansmanından bu yana Yoast, birçok kullanıcının içeriklerini başlangıçta optimize etmesine yardımcı olan tek araçtı. Büyük popülerlik kazandı ve en yaygın ve yaygın olarak kullanılan WordPress SEO eklentilerinden biri haline geldi. Ve harika olan şey, normal kullanıcılar için yeterli olabilecek sınırlı özelliklerle kurulumunun ve kullanımının ücretsiz olmasıdır.

Ancak, premium planlara yükselterek işlevselliğini ve özelliklerini artırabilirsiniz. Ancak Yoast premium özelliklerinin çoğu, Ücretsiz sürümlerinde Rank Math tarafından sağlanacaktır.

Çoklu şema işaretlemesi, Birden fazla odak anahtar kelime analizi ve dahili bağlantı önerileri gibi özellikler, SEO’nun Rank Math Ücretsiz olarak sunduğu profesyonel özelliklerinden bazılarıdır.

Yoast SEO, profesyonel özelliklerinin yanı sıra WooCommerce, Video ve News SEO eklentisi gibi ücretli eklentileri ayrı ayrı kullanma seçeneği de sunar.

Yoast SEO’nun Ücretsiz sürümünde neler alacağınıza bir göz atalım:

 1. Standart URL’ler  ve  meta etiketler gibi otomatik teknik SEO iyileştirmeleri  .
 2. Gelişmiş  XML site haritaları ; Google’ın site yapınızı anlamasını kolaylaştırır.
 3.  Arama sonuçlarında daha iyi marka bilinci oluşturma ve tutarlı snippet’ler için başlık ve meta açıklama şablonu  .
 4. Zengin sonuçlar alma şansınızı artıracak kapsamlı bir Schema.org entegrasyonu  .
 5. Site kırıntıları üzerinde tam kontrol
 6.  WordPress’teki verileri yönetmenin yenilikçi bir yolu sayesinde tüm web siteniz için daha hızlı yükleme süreleri
 7. SEO analizi : Akılda doğru tek anahtar kelime ile SEO dostu içerik yazarken paha biçilmez bir araç.
 8. Okunabilirlik analizi : insanların ve arama motorlarının içeriğinizi okuyup anlayabilmesini sağlar.
 9. Tam dil desteği  : İngilizce, Almanca, Fransızca, Felemenkçe, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Endonezyaca, Lehçe, Portekizce, Arapça, İsveççe, İbranice, Macarca, Türkçe, Çekçe, Norveççe ve Slovakça.
 10. Girişlerinizin arama sonuçlarında nasıl görüneceğini gösteren bir Google önizlemesi .
 11.  SSS ve Nasıl Yapılır içeriğinizin doğrudan arama sonuçlarında gösterilebilmesi için WordPress blok düzenleyicisi için yenilikçi Şema blokları . Ayrıca, kullanıcılarınıza rehberlik edecek bir kırıntı bloğu.

Yoast SEO’nun premium özellikleri şunlardır:

 •  Yoast SEO Premium kullanıcılarımız için e-posta desteği.
 •  Yoast SEO’yu News SEO, Video SEO, Local SEO ve WooCommerce SEO uzantılarıyla genişletme imkanı.
 •  İçeriğinizin yapısını kolayca geliştirmek için dahili bağlantı blokları . Kolayca içindekiler bloğu ,  ilgili bağlantılar bloğu ,  alt sayfalar  bloğu veya  kardeşler bloğu ekleyin
 •  İçeriğinizin Twitter ve Facebook’ta nasıl gösterileceğini gösteren sosyal önizlemeler. Artı: Tutarlı bir görünümü garanti etmek için Sosyal Görünüm Şablonları.
 •  Metninizin neye odaklandığını gösteren Insights aracı.
 •  İçeriğinizi eş anlamlılar ve ilgili birden çok anahtar kelime için optimize edin.
 •  Otomatik dahili bağlantı önerileri
 •  Kendilerine yönelik hiçbir bağlantısı olmayan gönderileri tespit etmek için artık bir içerik filtresi!
 •  URL’ler değiştiğinde veya sayfalar silindiğinde otomatik olarak yönlendirmeler oluşturma ve yönlendirmeleri yönetmek veya oluşturmak için araçlar sağlar.
 •  Sayfanızın Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda paylaşılma şeklini yönetmek için size  sosyal önizlemeler gösteriliyor .
 •  “404: sayfa bulunamadı” hatalarını önleyen bir  yönlendirme yöneticisi
 •  Birden çok dilde kullanılabilen akıllı sözcük biçimi tanıma özelliğiyle aşırı optimizasyon konusunda endişelenmeden optimize edin  .
 •  Sitenizi kolayca yapılandırmak için dahili bağlantı blokları .
 •  Yazarken dahili bağlantı önerileri .
 • Google önizleme  ve  sosyal önizleme kullanılarak  sosyal medyada paylaşıldığında ve arama sonuçlarında nasıl görüneceğini görmek için içeriğinizi önizleyin .
 •  Arama motorlarını en önemli sayfalarınıza yönlendiren köşe taşı içerik kontrolleri .
 • Yayınlanmış gönderilerinizi  Twitter, Facebook ve çok daha fazlası gibi 2000’den fazla hedefle anında paylaşan zap’leri kolayca oluşturmak için Yoast SEO’yu Zapier’e bağlayın  .

Rank Math Özellikleri

Yoast SEO ile karşılaştırıldığında, Rank Math bir acemi ve yakın zamanda 2018 yılında piyasaya sürüldü. Eklenti yakın zamanda piyasaya sürülmesine rağmen, ilk lansmanından bu yana büyük bir popülerlik göstermiş ve katlanarak büyüme göstermiştir. Tıpkı Yoast SEO gibi, bu SEO eklentisinin de kullanıcıları için ücretsiz ve premium sürümleri vardır.

Bize sunduğu Özelliklerin neler olduğunu kontrol edelim.

Ücretsiz sürüm özellikleri:

En İyi Rank Math SEO Özelliklerinin Listesi

 • 18 Ön Tanımlı Şema Türü
 • Sınırlı SEO Performansı E-posta Raporları
 • Google Veri Getirme Sıklığı
 • Google Verilerini Korumak İçin Günler
 • Gün Olarak E-posta Rapor Sıklığı
 • Eksiksiz Elementor Entegrasyonu
 • Komple Divi Entegrasyonu
 • Optimal Ayarlar Önceden Seçilmiş
 • Temiz Kullanıcı Arayüzü
 • Basit Kurulum Sihirbazı
 • Uyumluluk Kontrolü
 • Otomatik Kanonik URL’ler
 • Google Arama Konsolu Entegrasyonu
 • Google Analytics Kodunu Yükleyin
 • 1 Yoast SEO, AIO SEO ve SEOPress’ten İçe Aktar’a tıklayın
 • Yönlendirme Eklentisinden İçe Aktar
 • Gelişmiş SEO Analiz Aracı
 • 30+ Ayrıntılı SEO Testi
 • SEO Analiz Puanı
 • Otomatik Görsel SEO ve daha fazlası.

Premium sürüm özellikleri:

 • Gelişmiş Google Analytics Entegrasyonu
 • Anahtar Kelime Sıralaması İzleyici
 • En Gelişmiş Şema Oluşturucu
 • Herhangi Bir Web Sitesinden Şemayı İçe Aktarın
 • Konuşulabilir Şema
 • Google Trendler Entegrasyonu
 • Google Haberler ve Video SEO Site Haritası
 • Görsel SEO PRO
 • Çoklu Konumlu Yerel SEO PRO
 • WooCommerce SEO PRO
 • Video Şeması için Otomatik Video Algılama
 • En İyi 5 Kazanan Anahtar Kelimeyi Takip Edin
 • Her Gönderi için Sıralama Anahtar Kelimelerini Kontrol Edin
 • Anahtar Kelimeler ve Gönderiler için Konum Geçmişi ve daha fazlası.

Rank Math’ın Ücretsiz ve Premium Özelliklerinin tamamı için, Özellikler sayfasını ziyaret edebilir ve her şeyi ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Karar: Yine Rank Math kazanır ve hem ücretsiz sürümde hem de premiumda daha fazla özellik gösterir.

Rank Math ve Yoast : WooCommerce Entegrasyonu

Ünlü bir WordPress e-ticaret eklentisi olan WooCommerce, çevrimiçi mağazalar oluşturmayı seven birçok kullanıcı tarafından kullanılmıştır . Ancak, arama sonuçlarında daha iyi bir sıralama elde etmek için mağaza ve ürünleri de iyi optimize edilmelidir. Bu nedenle, Woocommere web sitenizle iyi bir şekilde entegre olan ve mevcut tüm optimizasyon seçeneklerini sağlayabilen bir SEO eklentisine sahip olmanız gerekecektir.

Rank Math

Rank Math ile WooCommerce entegrasyonu, özellikle Ücretsiz sürümlerinde çok basittir. Yalnızca ürün sayfalarınızın içeriğini arama motorlarında iyi sıralanacak şekilde optimize etmenize olanak tanır. Ancak, Pro sürümüne sahip olmayı seçtiğinizde, şema ve diğer SEO öğelerine ek olarak WooCommerce SEO ayarlarınızın tam kontrolüne sahip olacaksınız.

YOAST SEO

Yoast SEO’da, özellikle ücretsiz sürümlerinde WooCommerce içeriğinizi optimize etmek için yalnızca bazı temel özelliklere sahipsiniz. Ancak, daha fazla woocommerce seçeneğinden yararlanmak için özel bir WoCommerce SEO eklentisi satın alabilirsiniz.

Rank Math vs Yoast SEO Eklentisi KarşılaştırmasıRank Math Vs Yoast: Yoast WooCommerce entegrasyonu

Özellikleri:

 • Arama sonuçlarında ürünlerinizi sergileyin
 • Kullanıcılara ve arama motorlarına ekstra ayrıntılar sağlayın
 • Önizleme Ürününüzün arama sonuçlarında ne görüneceği.
 • Sosyal Medya Kartlarınızı Yükseltin
 • Ürüne özel SEO analizine sahip olacaksınız
 • Breadcrumb Navigasyonunuzu İyileştirin
 • XML site haritanızı optimize edin

Karar: Rank Math ile Yoast’ı karşılaştırırken, Rank Math Yoast SEO’dan daha iyi Woocomemerce Entegrasyonuna sahiptir ve bu bölümde açık ara kazanandır.

Rank Math ve Yoast SEO: Dahili SEO Denetim Aracı

Bazen, çok çaba sarfetseniz ve tüm SEO unsurlarını kapsasanız bile daha iyi sonuçlar elde edemezsiniz. Ve herhangi bir araç veya kaynak, stratejinizde neyin yanlış olduğunu size bildirirse harika olur.

Rank Math

SEO analiz araçlarından bahsederken, Rank Math bu kategoride öne çıkar, size Ücretsiz raporlar oluşturacak ve üzerinde çalışabileceğiniz sorunları veya eksiklikleri belirlemenize yardımcı olacak çeşitli SEO analiz araçları sağlar.

Rank Math vs Yoast SEO Eklentisi Karşılaştırması

YOAST SEO

Yoast SEO’dan bahsederken böyle bir özelliği yoktur. Bu, Optimizasyon sorunlarınız vb. hakkında eksiksiz bir rapor sunar. Yoast SEO, yalnızca yayınlarınızı yayınlamadan önce iyileştirmenize yardımcı olacak bir içerik analiz aracı sağlamakla sınırlıdır.

Karar:  Yoast SEO, profesyonel sürümlerinde bile böyle bir özellik sağlamadığından, Rank Math bu Karşılaştırma faktöründe açık bir kazanandır.

Rank Math Yoast SEO’ya Karşı: Görsel SEO

Arama motorlarıyla ilgili şaşırtıcı gerçek şu ki, algoritmalarını güncelleyerek her yıl akıllı hale geliyorlar ve artık iyi optimize edildiğinde web sitenize resim göndermenin veya yüklemenin ardındaki amacı daha iyi anlayabiliyorlar .

Rank Math

Görüntüleri veya diğer ortamları optimize etmek için Rank Math, Alt etiketleri ve başlık etiketlerini kullanarak görüntüleri optimize etme seçeneği sunar. Bu Etiketler, Google görsellerinde sıralamaya çok yardımcı olur ve kök sayfalarına yönlendirir.

Yüklenen her görüntünün sayfası WordPress tarafından onun için oluşturulur. Bu nedenle  ekleri orijinal gönderiye yönlendirmek önemlidir .

YOAST SEO

Yoast SEO, içeriğinizde kullandığınız veya yayınladığınız görselleri Rank Math gibi kök dizinlerine de yönlendirir. Ancak bu iki SEO eklentisi arasındaki tek fark, Rank Math Alt ve başlık etiketlerini otomatik olarak eklemesidir, oysa Yoast yapmaz.

Karar:  Rank Math ve Yoast arasındaki yukarıdaki karşılaştırmadan, Rank Math’ın Yoast yerine daha fazla SEO seçeneğine sahip olduğu açıktır.

Rank Math vs Yoast : Google Arama Konsolu

Bir web siteniz varsa, herhangi bir web sitesi için Google Search Console’un ne kadar önemli olduğunun farkında olmalısınız. Sonuçta, web sitesi etkinliklerinizi, anahtar kelimelerinizi, öngörülerinizi, web sitesi hayati bilgilerinizi ve daha fazlasını izlemenize yardımcı olur.

Rank Math

Rank Math, bağlandığında benzersiz bir Google arama Konsolu deneyimi sağlama açısından en iyi seçenek olarak ortaya çıkıyor. Sahip olmanız gereken ilk şey, Google arama konsolu hesabınızdır, bunu Rank matematik ile bağlayın ve doğrulayın. Bağlantı, Rank Math web sitesinin tüm hayati bilgilerini almasına ve bunları gösterge tablosunda görüntülemesine olanak tanır.

Rank Math vs Yoast SEO Eklentisi Karşılaştırması

YOAST SEO

Yoast Seo hakkında konuşurken, kullanıcıların web sitelerini doğrulamasını sağlar. Ancak dezavantajı, Rank Math aksine web sitenizin tüm hayati bilgilerini doğrudan WordPress Dashboard’da göremeyecek olmanızdır. Yoast SEO, kullanıcıların web sitesi etkinliklerine tek bir platformda göz atmalarını sağlayacak işlevselliğe/özelliğe sahip değildir.

Karar: Rank Math, web sitenizin hayati değerlerini Google arama konsolundan düzenli olarak Google arama konsolu hesabınıza gitmeden WordPress panosunda göstermek gibi birçok özellik sağlama açısından yine açık kazanandır.

Rank Math vs Yoast – Fiyat karşılaştırması

Başlangıçta, Rank Math herhangi bir premium plan olmadan piyasaya sürüldü ve özellikleri ücretsiz olarak mevcuttu, ancak Rank Math popülaritesi arttıkça, profesyonel ve İş planlarını tanıttılar. Yoast SEO bile, yalnızca profesyonel planlarına özel birçok premium özelliğe sahipsiniz. Onları ayrıntılı olarak kontrol edelim.

Yoast SEO

Yoast SEO, yalnızca basit ve temel özelliklerle indirmek ve kullanmak için ücretsiz olmasına rağmen. Ancak bir noktada, size birçok yükseltme seçeneği ve daha fazlasını sunan premium planlarına yükseltmeniz gerekecek. Tek bir site için Yoast SEO’nun premium planları 89 dolardan başlar . Ancak, daha fazla site ekledikçe, her eklemede %5 tasarruf edebilirsiniz.

Buna ek olarak, Yoast SEO, eklentinin işlevselliğini ekleyebileceğiniz yardımı ile size ücretli eklentiler de sağlar. Video SEO, Haber SEO, Yerel SEO ve WooCommerce SEO gibi, her birinin fiyatı 69$.

Rank Math vs Yoast SEO Eklentisi Karşılaştırması

Rank Math

Rank Math’ın Ücretsiz sürümü, ortalama kullanıcılar için yeterli olan neredeyse tüm temel özellikleri size sağlar. Ama yine de, daha yükseltilebilir seçenekler arıyorsanız, Rank Math da Pro başlayan onların prim paketleri sunan (59 $) yıl, İş başına (199 $) yılda ve Ajans (499 $) Yılda

Rank Math vs Yoast SEO Eklentisi Karşılaştırması
 

Karar: Rank Math Yoast’a karşı yukarıdaki Karşılaştırmasından, Rank Math size temel planlarında bile çok daha fazla özellik ve seçenek sunduğu açıkça görülmektedir. Oysa Yoast SEO böyle bir fiyat aralığında sunamaz. Bu nedenle, Rank Math yine açık kazanandır.

Sunuç…

Son olarak, Dereceli Matematik Vs Yoast SEO Arasındaki Tam ve ayrıntılı Karşılaştırmamızda, aklınızda bulundurmanız gereken bir şey, bu SEO eklentilerinin her ikisinin de çeşitli kullanıcılar arasında popüler olduğu ve şimdiye kadar var olan en kaliteli SEO eklentileri olduğudur.

Derecelendirmeler, incelemeler ve aktif kurulumların sayısı yalan söylemez. Hangi eklentiyi seçerseniz seçin, ister Rank Math ister Yoast SEO olsun, tamamen hangi eklentinin gereksinimlerinizi tam olarak karşılama potansiyeline sahip olduğu ile ilgilidir. Ve hedefinize ulaşmanıza yardımcı olur.

Yukarıdaki karşılaştırma ölçütlerini özetlersek , şüphesiz Rank Math Yoast SEO’dan çok sayıda özellik ile önde ve özellikler sizin önceliğiniz ise Rank Math sizin için en iyi seçimdir. Ancak, derinlemesine SEO’ya girmeyen ve yalnızca içeriği tek anahtar kelime ve SEO başlıkları için optimize etmeye güvenen yeni başlayan veya ortalama bir kullanıcıysanız. Yoast SEO en iyi seçim olabilir.

Yukarıdaki kriterleri kısaca özetleyelim ve hangisinin net kazanan olduğunu görelim:

 • Rank Math ve Yoast SEO: Kolay kurulum – Her ikisi
 • Rank Math ve Yoast SEO: Anahtar Kelime Analizi – Rank Math
 • Rank Math vs Yoast SEO: Kullanıcı Arayüzü – Rank Math
 • Rank Math ve Yoast SEO: İçerik Optimizasyonu – Rank Math
 • Rank Math vs Yoast SEO: Şema İşaretlemesi – Rank Math
 • Rank Math vs Yoast SEO: Özellikler- Rank Math
 • Rank Math vs Yoast SEO: WooCommerce Entegrasyonu- Rank Math
 • Rank Math vs Yoast SEO: Inbuild SEO aracı – Rank Math
 • Rank Math vs Yoast SEO: Görüntü SEO- Rank Math
 • Rank Math ve Yoast SEO: Google Arama Konsolu- Rank Math
 • Rank Math vs Yoast SEO: Fiyat karşılaştırması- Rank Math

Sıkça Sorulan Sorular

Rank Math Yoast’tan daha mı iyi?

Çeşitli parametreleri veya kıyaslamaları karşılaştırırken, Rank Math, ücretli veya Ücretsiz sürümlerde Yoast SEO’dan daha fazla özellik ve seçenek sunar. Rank Math Yoast SEO’dan daha iyi bir seçenek yapan şey budur.

Rank Matematik SEO için iyi mi?

Rank Math, içeriğinizi veya sayfanızı en son trendlere göre optimize etmek için size birçok SEO seçeneği sunmaktadır. Bazı olumlu ve daha iyi sonuçlar arıyorsanız, iyi bir seçim olduğu ortaya çıktı.

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.