WordPress için 13 En İyi Analytics Eklentisi

0 868

Web sitenizin performansı hakkında bilgi ve veri almanın en iyi yolunu mu arıyorsunuz?

Başarılı bir çevrimiçi işletme web sitesi işletmek için web sitesi verilerini toplamanıza ve eyleme geçirilebilir içgörüler sağlamanıza yardımcı olan bir analitik çözümüne ihtiyacınız vardır. Bu, tahmin işini ortadan kaldırır ve işinizi büyütmek için veriye dayalı kararlar almaya başlayabilirsiniz.

Google Analytics’in en popüler web sitesi izleme çözümü olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz, ancak web sitesi izlemeye farklı bir yaklaşım benimseyen birçok başka ürün var.

Bu yazıda, WordPress web siteniz için en iyi analiz çözümlerinden bazılarını karşılaştıracağız.

WordPress için En İyi Analiz Eklentileri

1. MonsterInsights

WordPress için 13 En İyi Analytics EklentisiMonsterInsights , WordPress için 1 numaralı Google Analytics eklentisidir. Google Analytics’i WordPress’e bağlama sürecini basitleştirir ve birkaç tıklama kadar kolaylaştırır!

Etkinleştirildiğinde MonsterInsights, ayarlarınızı adım adım yapılandırmanıza izin verecek bir kurulum sihirbazına sahiptir.

Ardından web sitenizin verilerini toplar ve bunları anlaşılması kolay raporlara dönüştürür. İhtiyacınız olan tüm önemli bilgileri ve istatistikleri WordPress kontrol panelinizden alacaksınız.

MonsterInsights ile tek bir kod satırına dokunmak zorunda kalmadan sadece birkaç tıklamayla farklı izleme özelliklerini etkinleştirebilirsiniz. Bir bakışta, e-ticaret, iletişim formları, blog içeriği, gerçek zamanlı kullanıcılar, özel boyutlar ve daha fazlasıyla ilgili verileri görmek için segmentlere ayrılmış raporlarda sitenizin performansını inceleyebilirsiniz.

Eklenti, verileri izlemekten daha fazlasını yapmanızı sağlar. Site hızını test etmek, popüler gönderileri görüntülemek, bağlı kuruluş bağlantılarını izlemek, başlıklarınızı analiz etmek ve çok daha fazlasını yapmak için yerleşik araçlar vardır.

Buna ek olarak MonsterInsights, istatistiklerinizden elde ettiğiniz değeri en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak samimi bir destek ekibine ve birçok belgeye ve eğiticiye sahiptir.

Özellikleri

 • Cihazlar ve kampanyalar arasında evrensel web sitesi takibi
 • Gelişmiş e-Ticaret ve kaydırma derinliği izleme
 • Gerçek zamanlı kullanıcı istatistikleri
 • Yazarlar, kategoriler, etiketler, aramalar ve daha fazlasını izlemek için özel boyutlar
 • ÜyePress, Yoast ve WPForms dahil olmak üzere popüler eklentiler ve hizmetlerle entegrasyon
 • Haftalık e-posta özetleri ve PDF indirmeleri
 • GDPR ve AB uyumlu
 • A/B testi için Google Optimize Eklentisi

2. ExactMetrics

WordPress için 13 En İyi Analytics EklentisiEskiden WP için Google Analytics Dashboard olarak bilinen ExactMetrics , WordPress için bir başka popüler Google Analytics eklentisidir. MonsterInsights’a benzer şekilde, web sitenizin verilerini doğrudan WordPress panonuzun içinde görmenize olanak tanır.

Neyin popüler olduğunu ve neyin olmadığını bulmak için her sayfa, gönderi ve ürün için verileri takip edebilirsiniz.

Bu Google Analytics eklentisi, gerçek zamanlı istatistikler ve güzel raporların yanı sıra, bağlı kuruluş bağlantı izleme , demografi raporları, dosya izleme, etkinlik izleme, gelişmiş bağlantı ilişkilendirme ve daha fazlasını içerir.

Eklenti kısa süre önce Google Analytics 4 desteğini duyurdu! Ayrıca, Google Optimize’ı kullanır, böylece bölünmüş testler yapabilir ve ilerledikçe hızı ve örnekleme oranını ayarlayabilirsiniz.

ExactMetrics ayrıca WPForms, WooCommerce ve MemberPress gibi popüler WordPress eklentileri ve hizmetleri ile tek tıklamayla izleme entegrasyonu sunar.

Özellikleri

 • Gerçek zamanlı istatistikler
 • Doğru veri ve izleme
 • Bağlamsal bilgiler ve ipuçları
 • Haftalık özetler ve e-posta raporları
 • Pazarlama araçları ve uzantıları ile entegrasyon
 • Özel boyut ve utm izleme kimliklerini destekler
 • Dönüşüm oranını, ortalama sipariş değerini ve daha fazlasını görmek için e-ticaret raporları

3. Google Analytics

WordPress için 13 En İyi Analytics EklentisiŞüphesiz, Google Analytics, mevcut en popüler web sitesi analiz çözümüdür. Bir Google Analytics hesabı oluşturmak tamamen ücretsizdir ve birden fazla web sitesini izlemek için tek bir hesap kullanabilirsiniz.

Google Analytics, web sitenizdeki ziyaretçi sayısını, bu ziyaretçilerin nereden geldiğini, web sitenizde ne kadar kaldıklarını ve daha fazlasını size gösterecektir. Ayrıca bağlantıları izleyebilir, kullanıcı etkileşimini izleyebilir ve A/B testi gerçekleştirebilirsiniz .

Google Analytics’e kaydolduğunuzda, sitenizin Google arama motorundaki performansıyla ilgili daha fazla ölçümü izlemek için bir Google Arama Konsolu hesabı da oluşturmak isteyeceksiniz.

Topladığınız gibi, bu listede bir dizi eklenti kullanmak istiyorsanız bir Google Analytics hesabı gereklidir. Google Analytics, özellikle yeni başlayanlar için anlaşılması zor olabilir.

Önceden aldığınız ilk veriler, yeni başlayan küçük işletmeler için yeterli olabilir. Ancak büyüdükçe, değerli içgörüler elde etmek için kapsamlı verilere ihtiyacınız olacak. Bu nedenle, anlaşılması kolay raporlar almak için Google Analytics’i MonsterInsights gibi bir eklentiyle bağlamanızı öneririz .

Ayrıca, Google Analytics ile sitenizin başlığını düzenlemek için teknik bir süreci izlemeniz ve verilerinize erişmek için ayrı bir hesapta oturum açmanız gerekir. Ancak, Google Analytics’i MonsterInsights ile bağlayarak, 2 farklı hesap arasında geçiş yapmadan tüm verilerinizi doğrudan WordPress kontrol panelinizden görebilirsiniz.

Özellikleri

 • Tek bir hesapla birden fazla siteyi takip edin
 • Kapsamlı web sitesi verileri
 • Gerçek zamanlı istatistikler
 • Özelleştirilmiş ve paylaşılabilir raporlar
 • Açılış sayfasını, gönderileri, cihazları, özel boyutları ve daha fazlasını görüntülemek için gelişmiş filtreler

4. Heap

WordPress için 13 En İyi Analytics EklentisiHeap, web sitenizdeki veya mobil uygulamanızdaki her olayı otomatik olarak izlemenizi sağlayan bir Google Analytics alternatifidir. Örneğin, Web’de, Heap tıklamaları, form gönderimlerini ve daha fazlasını sizin tarafınızdan herhangi bir çalışma yapmadan izler. Mobil cihazlarda Heap, herhangi bir yapılandırma olmaksızın her dokunuşu, kaydırmayı, dokunmayı ve hareketle oluşturulan diğer tüm olayları izler.

Heap ve Google Analytics arasındaki temel fark, Heap’in otomatik olay izlemeye odaklanması, Google Analytics’in yalnızca sayfa görüntülemelerini otomatik olarak izleyebilmesidir. Heap, ayrı cihazlar ve tanımlama bilgileri arasında olsa bile bireysel kullanıcı takibini kolaylaştırır.

Heap’in Event Visualizer ile herhangi bir kod bilmeden birkaç saniye içinde dönüşüm hunilerini kolayca kurabilir veya segmentasyon analizi yapabilirsiniz.

Dönüşüm hunileri veya segmentasyon analizi gerektiren web sitenizi veya iOS uygulamanızı izlemek istiyorsanız, Heap işinizi hızlı ve kolay hale getirecektir.

Özellikleri

 • Kullanıcı etkinliğini takip edin
 • Yüksek düzeyde hedeflenmiş içgörüler elde edin
 • 100+ entegrasyon
 • Hesap tabanlı analiz
 • Uyarıları ve bildirimleri bildirin

5. Jetpack

WordPress için 13 En İyi Analytics EklentisiJetpack’in WordPress.com İstatistikleri, WordPress panonuzda bir bakışta web sitenizin trafiği hakkında hızlı istatistikler sağlayan ücretsiz bir WordPress Analytics eklentisidir. Google Analytics kadar kapsamlı değildir, ancak WordPress kontrol panelinizdeki trafik sayılarınıza ilişkin temel bir genel bakış sunar.

WordPress.com İstatistikleri, bir modül olarak Jetpack eklentisiyle birlikte gelir. Jetpack Stats ile trafiğinizi takip edebilmek için Jetpack’i kurmanız, Stats modülünü etkinleştirmeniz ve web sitenizi WordPress.com’a bağlamanız gerekir.

Sitenizde halihazırda başka Jetpack işlevleri kullanmıyorsanız, bu doğru çözüm olmayabilir.

Özellikleri

 • Bir bakışta hızlı istatistikler
 • Açık ve kolay arayüz
 • Diğer analiz eklentileri ve hizmetleriyle entegre edin

6. Matomo

WordPress için 13 En İyi Analytics EklentisiDaha önce Piwik olarak bilinen Matomo, web sitenizdeki kullanıcı etkileşimini kolaylıkla izlemenizi sağlayan lider bir açık kaynaklı Google Analytics alternatifidir. Etkinlikler, hedefler, e-ticaret, oturum açmış WordPress kullanıcıları, ısı haritaları, a/b testi ve çok daha fazlası dahil olmak üzere aklınıza gelebilecek tüm özelliklerle birlikte gelir.

Tıpkı WordPress gibi, Matomo da hem kendi kendine barındırılan hem de bulutta barındırılan sürümlerle birlikte gelir.

Kendi kendine barındırılan Matomo ile sunucunuza yükleyerek sitenizdeki kullanıcı etkileşimlerini takip edebilirsiniz. Sorunsuz web sitesi izlemeye ihtiyacınız varsa, teknik adımları atlayıp web sitesi izlemeyi hızlı bir şekilde etkinleştirmek için Matomo’nun bulutta barındırılan sürümünü kullanmak isteyebilirsiniz.

Özellikleri

 • %100 veri sahipliği
 • Açık kaynak şeffaf platform
 • Örnekler değil, tam verilere ilişkin analizler
 • İhtiyaçlarınızı karşılamak için özelleştirilebilir analiz aracı
 • Google Analytics verilerini içe aktarın
 • Gelişmiş ve eyleme geçirilebilir içgörüler

7. Parse.ly

WordPress için 13 En İyi Analytics EklentisiParse.ly, size net kitle içgörüleri sağlayan, kullanımı kolay bir arayüze sahip bir analiz platformudur. Hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey kullanıcılar için yararlıdır.

Parse.ly 3 ürün sunar: tek tek veya paket olarak satın alınabilen içerik panosu, API ve veri hattı.

Kolaylaştırılmış içerik panosu ile Parse.ly, web sitenizin ziyaretçilerinin gerçek zamanlı olarak net bir resmini sunar. Gelirinizi artırmak için geçmiş eğilimleri kolayca keşfedebilir ve verilere dayalı kararlar verebilirsiniz.

İçerikle desteklenen API’leri ile hedef kitle analizlerinize dayalı olarak harika kullanıcı deneyimleri oluşturabilirsiniz. Güçlü öneri motorlarını kullanarak sayfa görüntülemelerinizi ikiye katlayabilir ve sitede geçirilen süreyi artırabilirsiniz.

Veri ardışık düzenleri, verilerinizin %100’ünün kilidini, sorgulaması ve taşıması kolay bir veri biçiminde açmanıza olanak tanır.

Özellikleri

 • 30 benzersiz dikkat ölçümü
 • 13 aylık geçmiş veriler
 • Abone takibi ve segmentasyon
 • Ürün izleme ve dönüşüm raporu
 • Kişiselleştirilmiş içgörüler

8. MixPanel

WordPress için 13 En İyi Analytics EklentisiMixpanel, kullanıcıların web siteniz veya mobil uygulamalarınız aracılığıyla ürünlerinizle nasıl etkileşimde bulunduğunu size söyler. Size kullanıcılarınızın kim olduğunu söyler ve insanların ürünleriniz üzerinde gerçekleştirdiği eylemleri ölçer ve veriye dayalı kararları hızlı ve kolay bir şekilde almanıza yardımcı olur.

MixPanel’in dezavantajı, MonsterInsights veya Jetpack İstatistikleri ile karşılaştırıldığında kurulumunun o kadar kolay olmamasıdır.

Özellikleri

 • Sınırsız veri geçmişi
 • Dönüşümleri analiz etmek için özel huniler oluşturun
 • Tutma ve etki raporu
 • Temel raporlar ve akışlar

9. Adobe Analytics

WordPress için 13 En İyi Analytics EklentisiAdobe Analytics, Adobe Systems’ın kurumsal düzeydeki web siteleri için gelişmiş bir analiz aracıdır. Görselleştirmeler, kanallar arası pazarlama yetenekleri ve gelişmiş analitik aracılığıyla müşterilerinizi ve markanızla nasıl etkileşime girdiklerini anlamanıza olanak tanır.

Ayrıca, en değerli müşteri segmentlerinizi belirlemenize ve müşteri zekası aracılığıyla müşterilerinize daha iyi hizmet vermenize olanak tanır.

Ayrıca, tüm cihazlarda daha iyi dijital deneyimler sunmak için mobil uygulamalarınızda kullanıcı etkileşimini ölçmenizi sağlar.

Özellikleri

 • Gerçek zamanlı bilgiler
 • AI ve makine öğrenimi teknolojisi
 • Tahmine dayalı analitik
 • Müşteri içgörüleri
 • AMP izlemeyi destekler (hızlandırılmış mobil sayfalar)

10. Clicky Analytics

WordPress için 13 En İyi Analytics EklentisiClicky Analytics, 1 milyondan fazla web sitesinin gerçek zamanlı istatistiklere bağlı olduğu popüler bir Google Analytics alternatifidir. Aslında, Clicky’deki her bir rapor en güncel gerçek zamanlıdır.

Clicky ile bireysel ziyaretçiler ve eylemleri, sitede geçirilen ortalama süre, ortalama eylemler, hemen çıkma oranı, kampanyalar ve çok daha fazlası gibi ayrıntılı verileri izleyebilirsiniz.

Clicky’nin en ilginç özelliklerinden biri, sitenizdeki kullanıcıları bir harita üzerinde gerçek zamanlı olarak gözetleme yeteneğidir. Böylece, yalnızca raporları okumak yerine, site ziyaretçilerinizin bunu yaparken ne yaptığını görebilirsiniz.

Özellikleri

 • Dakikaya kadar gerçek zamanlı veriler
 • Isı haritaları ve ziyaretçi işlem verileri
 • Bot ve spam engelleyici
 • Çalışma süresi izleme
 • Hedef ve kampanya takibi

11. CrazyEgg

WordPress için 13 En İyi Analytics EklentisiCrazy Egg, web sitenizi daha iyi hale getirmek için web sitenizde neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmenizi sağlayan bir web sitesi analiz çözümüdür. Bu analiz aracı, ziyaretçilerin ısı haritası adı verilen bir teknolojiyi kullanarak sitenizle nasıl etkileşime girdiğini anlamanıza yardımcı olur.

Crazy Egg, müşterilerinizin nereden geldiğini, sitenizde nereye gittiklerini ve nerede takıldıklarını öğrenebilmeniz için görsel raporlar ve bireysel oturum kayıtları sunar, böylece iyileştirme için tasarım değişiklikleri yapabilirsiniz.

Bir diğer göze çarpan özellik, A/B testidir. Crazy Egg A/B testi ile daha fazla dönüşüm için doğru renkleri, içerik yerleşimini, kopyayı ve resimleri seçtiğinizden emin olabilirsiniz. Ayrıca, değişiklik yapmanız gerekiyorsa, bunu Crazy Egg’in editörü ile kolayca yapabilirsiniz.

Özellikleri

 • Görsel ısı haritaları ve kaydırma haritaları
 • Tıklama raporları
 • Kullanıcı oturumu kayıtları
 • A/B test aracı
 • Popüler araçlarla pazarlama entegrasyonları

12. Statcounter

WordPress için 13 En İyi Analytics EklentisiStatcounter, web sitesi analitiğini kolaylaştırır ve 2 milyondan fazla web sitesi tarafından güvenilmektedir. Statcounter eklentisi ile web sitenizi Statcounter’ın bulut tabanlı web sitesi istatistik sayaç hizmetine bağlayabilirsiniz. Hizmet size sayfa görüntülemeleri, oturumlar, ziyaretçiler, ilk kez gelen ziyaretçiler ve daha fazlası gibi temel web sitesi istatistiklerini sağlar.

Statcounter, ziyaretçileriniz hakkında onları daha iyi izlemenize yardımcı olacak açıklayıcı bilgiler ekleme yeteneği ve bir ziyaretçi sitenize geri döndüğünde sizi bilgilendiren ziyaretçi uyarıları gibi başka harika özellikler de sunar.

Ancak, bu web sitesi analiz çözümü, bu listedeki diğer çözümlerin sahip olduğu bağlı kuruluş bağlantı izleme, etkinlik izleme ve daha fazlası gibi bazı gelişmiş özelliklerden yoksundur.

Özellikleri

 • Site performansının temel metriklerini görün
 • Ücretli trafiği izleyin ve tıklama sahtekarlığını tespit edin
 • Ziyaretçi etkinliği akışını görüntüle
 • Geri dönen ziyaretçileri izleyin
 • E-posta veya mobil uygulama aracılığıyla ziyaretçi uyarıları alın

13. Woopra

WordPress için 13 En İyi Analytics EklentisiWoopra, uçtan uca müşteri yolculuğunu izlemek için ürün, pazarlama, satış ve destek ekipleri için bir WordPress analitik çözümüdür.

Bu web analizi hizmeti ve WordPress eklentisi, müşteri yolculukları, müşteri eğilimleri, elde tutma, segmentasyon ve daha fazlası için veri sağlayarak kullanıcıları bireysel düzeyde izlemeye odaklanır. Woopra ile, yerleşik tetikleyiciler ile kullanıcı davranışına dayalı gerçek zamanlı eylem de yapabilirsiniz.

Woopra, temel özelliklere ücretsiz olarak erişmenizi sağlar, ancak ihtiyacınız olan verileri almak için profesyonel bir plana geçmek isteyeceksiniz. Premium sürüm, MonsterInsights gibi ihtiyacınız olan tüm özellikleri size maliyetinin çok altında sunan diğer eklentilere kıyasla inanılmaz derecede pahalıdır .

Özellikleri

 • Ekipler arasında verileri izleyin ve birleştirin
 • Müşteri yolculuğunu ve trendleri analiz edin
 • Yerleşik tetikleyicilerle kullanıcı davranışını izleyin
 • Mevcut kullanıcı verilerini senkronize et
 • Bireysel düzeyde analiz

WordPress için En İyi Google Analytics Eklentisi Hangisi?

Hangisinin en iyi WordPress analitik eklentisi olduğu cevabı gerçekten ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Web sitesi takibi söz konusu olduğunda, her çözüm farklı bir yaklaşım benimser. Bir ürün seçmeye başlamadan önce, ihtiyaçlarınıza en uygun analitik çözümünün hangisi olduğunu anlamak için biraz zaman ayırmaya değer.

Çoğu web sitesi için MonsterInsights ile birleştirilmiş Google Analytics mükemmel bir çözümdür çünkü olay takibi, e-ticaret takibi, bağlı kuruluş bağlantısı takibi, form takibi ve daha fazlasını sunar.

WordPress.com İstatistikleri dahil olmak üzere diğer WordPress analitik eklentileriyle karşılaştırıldığında MonsterInsights, her yönüyle eğrinin önünde yer alır. Çok daha kapsamlıdır ve WordPress panonuzda size güzel raporlar sunar, böylece en önemli istatistiklerinizi bir bakışta görebilirsiniz.

Özetle, aşağıdakileri yapmak istiyorsanız MonsterInsights sizin için en iyi çözümdür:

 • WordPress kontrol panelinizden önemli analiz istatistiklerini alın.
 • Karmaşık kurulum prosedürleri olmadan e-ticaret izleme gibi Google Analytics’in daha fazla olanağını ortaya çıkarın.
 • Gelişmiş kullanıcı takibinin kilidini açın, ancak sınırlı bir bütçeye sahip olun.

Diğer taraftan, web siteniz ve mobil uygulamalarınız için yerinde olayları herhangi bir üçüncü taraf eklentisi olmadan otomatik olarak izlemenizi sağlayan bir analitik çözümü istiyorsanız, Heap sizin için doğru çözüm olabilir.

Bu makalenin, web sitenizin analizini ve performansını izlemek için en iyi WordPress eklentilerini bulmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Ve sitenizin performansını katlanarak artırmakla ilgileniyorsanız, kesinlikle şu kaynakları görmek isteyeceksiniz:

Bu gönderiler, web sitenizi geliştirmek ve arama motoru sonuçlarının en üst sıralarına çıkmak için size öğreticiler ve araçlar sağlayacaktır.

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.