WordPress için Optimum İçerik SEO Kelime Sayısı

WordPress için Optimum İçerik SEO Kelime Sayısı
0 665

İçeriğinizin SEO kelime sayısı ne kadar uzunsa, sıralama potansiyeli o kadar iyidir. Doğru?

Ortalama ilk sayfa Google sonucu 1.447 kelime içerir. Bazı yazarlar bu sayıyı katı bir hedef olarak kullanırken, diğerleri daha fazlasını üretmeye çalışır. Ancak, SEO sıralaması için ‘optimum’ bir kelime sayısına ulaşmak, düşündüğünüzden çok daha karmaşıktır.

Kelime Sayısı nedir?

Kelime sayınız, içeriğinizin sahip olduğu kelime sayısıdır.

Popüler inanışın aksine, kelime sayısı bir sıralama faktörü değildir. Google’ın ilk 10 sonucunun ortalama kelime sayısı , kelime sayısı ile sıralama arasında doğrudan bir ilişki olmadığını gösterir. Ancak gerçekler yine de şu: uzun biçimli içerik genellikle Google’da daha üst sıralarda yer alma eğilimindedir. Neden?

optimum İçerik

Daha yüksek geri bağlantı potansiyelinden çoklu anahtar kelime hedeflemeye kadar, uzun biçimli içerik, SEO stratejisi uygulaması için daha fazla fırsat sunar.

Peki, optimal kelime sayısı nedir? Uzun biçimli mi yoksa kısa biçimli içerik mi oluşturmalısınız? Ve kelime sayısını göz önünde bulundurarak yüksek kaliteli içerik oluşturmaya nasıl öncelik verebilirsiniz?

WordPress SEO Sıralaması için Bir Faktör Olarak Kelime Sayısı

Web sitelerinin %40’ı WordPress kullanıyor.

Başlıkların, blokların ve paragrafların hacmi ve dağılımı ile birlikte kelime sayısı, WordPress web sitelerinin SEO sıralamasında dolaylı ama önemli bir rol oynar.

Klasik WordPress editörünü kullanıyorsanız, içerik bölümünün altında kelime sayısı görüntülenir. Gutenberg editöründe, oluşturucunun üst kısmındaki ‘i’ simgesine tıklayarak kelime sayınızı görüntüleyebilirsiniz.

Daha derin iç görüler için, Rank Math SEO eklentisini kullanarak SEO kelime sayınızın yazmakta olduğunuz içerik türü için yeterli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Uzun Biçimli İçerik ve Kısa Biçimli İçerik

WordPress için Optimum İçerik SEO Kelime Sayısı

Şimdi uzun ve kısa biçim içeriğine bir göz atalım ve bunlardan biri siteniz için diğerinden daha değerli olabilir.

Uzun Biçimli İçerik

Uzun biçimli içerik, bir konuyu derinlemesine araştırır. Yaygın örnekler arasında kılavuzlar, öğreticiler, örnek olay incelemeleri, teknik incelemeler, sütun sayfaları ve ayrıntılı blog gönderileri yer alır.

Sözcük sayısı

Genel fikir birliği, uzun biçimli içeriğin 2.000 kelimeden fazla olduğu yönündedir. Ancak, bu sayı, kime sorduğunuza bağlı olarak her iki durumda da yaklaşık 1.000 kelime değişebilir.

Avantajlar

 1. Ortaklık için daha fazla bağlantı koyabilir
  Uzun biçimli makaleler, ortaklıklar için daha fazla dış bağlantı fırsatı sağlar. İçeriğinize alakalı dış bağlantılar koyarak ortaklıkları besleyebilirsiniz.
 2. İçerik için daha fazla gerekli bilgiyi içerebilir
  Kelime sayınızı artırmak, konunuzu çeşitli açılardan keşfetmeniz ve nişinizde kendinizi bir otorite olarak kabul ettirmeniz için size daha fazla fırsat verir.
 3. Daha fazla geri bağlantı fırsatı sağlar
  Geri bağlantılar, SEO stratejiniz için kesinlikle gereklidir ve Google için üst sıralarda yer alan bir faktördür.
 4. Yeniden amaçlanan içerik için daha fazla fırsat sunar
  Uzun içerik, yeniden kullanım için mükemmeldir. Eski blog gönderilerini infografiklere, e-kitaplara, videolara, kontrol listelerine, podcast’lere dönüştürebilirsiniz – birçok olasılık vardır.
 5. Katılımı artırabilir
  Kelime sayınız ne kadar yüksekse, okuyucularınızın tartışması, tartışması ve ilişki kurması gereken o kadar fazla bilgi olacaktır. Artan etkileşimi yorumlar, paylaşımlar ve bahsetmeler aracılığıyla belirleyebilirsiniz.

Dezavantajları

 1. Oluşturmak için daha uzun
  Uzun biçimli içeriğin mükemmelleştirilmesi zaman alır, bu da onu yoğun büyüme stratejileri için daha az uygun hale getirir.
 2. Daha fazla kaynağa ihtiyaç
  var Yüksek kaliteli uzun biçimli içerik oluşturmak için zamana, uzmanlığa ve güncel araştırmaya sahip olmanız çok önemlidir.
 3. Duyarlı bir WordPress temasıyla
  bile mobil cihaz kullanarak sunum yapmak zor En duyarlı WordPress temaları bile, uzun biçimli içeriği mobil cihazlarda görüntüleme konusunda sorun yaşayabilir. WordPress geliştirme konusunda yetkin bir web sitesi tasarımcısı çalıştırmayı düşünün. Bir web tasarımcısıysanız, web tasarımı teklif şablonunuzda CMS yeterliliklerinizi listeleyin .

Kısa Biçimli İçerik

Kısa biçimli içerik, gözden geçirilmek üzere tasarlanmış hızlı, kolayca sindirilebilir içeriktir. Yaygın örnekler arasında kısa blog gönderileri, haber makaleleri, listeler, infografikler ve açılış sayfaları yer alır.

Sözcük sayısı

Yaklaşık 1.000 kelimeye kadar.

Avantajlar

 1. İçerik oluşturmak ve yayınlamak daha kolay
  Kısa biçimli içerik, daha az kaynak gerektirir, bu da içeriği hızlı bir şekilde çıkarmak isteyen işletmeler için idealdir.
 2. Mobil kullanıcılar için daha uygun
  Kısa biçimli içerik mobil cihazlar için daha uygundur. Daha hızlı yüklenir, daha az metin bloğuna sahiptir ve daha küçük bir ekrana daha iyi sığar.

Dezavantajları

 1. İçeriğe daha az bilgi dahil edilebilir
  Kısa biçimli içerik, derin dalışlarla uyumlu değildir. Kapsamlı bir konuyu kısa formatta ele almaya çalışmak, içeriğin kalitesiz olmasına neden olabilir.
 2. Geri bağlantılar için daha az fırsat
  Tüketiciler kısa biçimli içeriği sever, ancak işletmeler – o kadar değil. Bilgi açısından seyrekse, diğer web sitelerinin içeriğinize bağlantı verme olasılığı daha düşüktür.
 3. Okuyucular sitede uzun süre kalmayabilir
  İçeriğiniz okuyucuların göz atabileceği kadar kısaysa, sayfanızdan hemen çıkma oranları yüksek olacaktır. Google, yüksek sıçramaya olumsuz bakar ve SERP sıralamanızı düşürür.

Yüksek Sıralamalı İçerik için Tavsiye Edilen Kelime Sayısı Nedir?

Dürüst cevap? Duruma göre değişir.

Üst düzey SEO içeriği, kullanıcının arama amacının ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Bir kullanıcı hızlı bir nasıl yapılır kılavuzu arıyorsa, Google onlara bunu gösterir. Kapsamlı bilgi arıyorlarsa, bunun yerine onlara bu bilgi gösterilir.

Bu nedenle, uzun biçimli içerik genellikle daha üst sıralarda yer alırken, hedef kitlesinin ihtiyaçlarını karşılamıyorsa SERP’de aşağı çekilebilir.

WordPress için Optimum İçerik SEO Kelime Sayısı

Şöyle ifade edelim: İnsanların %75’i 1.000 kelimeden kısa makaleleri tercih ederken, yalnızca %5’i 2.000 kelimeden uzun makaleleri tercih ediyor.

İdeal Kelime Sayısıyla Yüksek Kaliteli İçerik Nasıl Yazılır?

1. Anahtar Kelime Stratejinizi İzlemeye Odaklanın

Kaç anahtar kelime için sıralamaya çalışıyorsunuz?

Kelime sayınız ile hedeflediğiniz anahtar kelimelerin hacmi arasında doğrudan bir ilişki olacaktır. Beş veya altı anahtar kelimeyi veya birden fazla uzun kuyruklu anahtar kelimeyi hedefliyorsanız, içeriğinizin doğal olmayan bir şekilde okunmasını önlemek için kelime sayınızın daha uzun olması gerekir.

2. Arama Niyetinde Faktör

Hedef kitlenizin anahtar kelimenizi aradığında ne aradığını belirlemeniz gerekir. Kapsamlı bir bilgi derinlemesine incelemesi mi yoksa bir soruya hızlı bir yanıt mı arıyorlar?

Arama amacı verileri, kelime sayısını ve içeriğinizin değerini önemli ölçüde etkiler.

WordPress’in RESTful API’sini veya bir API entegrasyon platformunu kullanarak, daha iyi veri toplama, izleme ve analiz yetenekleri için WordPress’i diğer platformlarınıza bağlayabilirsiniz.

3. Rakiplerin Anahtar Kelime İstatistiklerini Karşılaştırın

Rakiplerinizin anahtar kelime istatistiklerini analiz edin.

Kısa veya uzun kuyruklu anahtar kelimeler mi kullanıyorlar? İçeriklerinin SEO kelime sayısı nedir? Herhangi bir değerli bilgiyi kaçırdılar mı yoksa çok mu fazla kafa yoruyorlar?

Kendi içeriğinizi bilgilendirmek için bu analizi kullanın. Belki okuyuculara daha fazla değer vermek için fazladan bilgi eklemek istersiniz. Veya, hızlı bir yanıt arayan kullanıcılara hitap etmek için makalenizi özetlemeyi seçebilirsiniz.

SEO fiyatlandırma bütçeniz buna izin veriyorsa, sizin için kapsamlı anahtar kelime ve rakip araştırması yapabilecek bir SEO uzmanının yardımını bile kullanabilirsiniz.

4. Yalnızca Orijinal ve Yüksek Kaliteli İçerik Yazın

Yüksek kaliteli içerik orijinal, ilgi çekici ve okuması kolay olup hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılar. İçerik kalitesi, hem yüksek hem de düşük gelirli bloglar için en önemli başarı faktörü olarak derecelendirildi.

WordPress için Optimum İçerik SEO Kelime Sayısı

5. Başlıkların Kullanım Stratejisini Belirleyin

Kötü içerik yapısı, içeriğinizin Google’da sıralanmamasının nedenlerinden biri olabilir.

Başlıklar, içeriği hem arama motorları hem de okuyucular için optimize etmenin iyi bir yoludur. Okuyucular, ihtiyaç duydukları belirli bilgileri bulmak ve/veya içeriğinizin derinlemesine okumaya değer olup olmadığını değerlendirmek için bunları yol işaretleri olarak kullanır.

Başlığı olmayan bir makaleyle karşılaşırlarsa, muhtemelen hemen geri döneceklerdir.

Aynı şekilde başlık etiketleri, arama motorlarının içeriğinizi okumasını ve anlamasını kolaylaştırarak doğru kişilere gösterilmesini sağlar.

İçeriğinizin okunabilirliğini artırmak için içeriği kolayca sindirilebilir bölümlere ayırın. Başlıklarınızın düzgün bir şekilde dağıtıldığından ve dahili içerikle alakalı olduğundan emin olun. Yardıma ihtiyacınız varsa, Yoast SEO okunabilirlik ve başlık dağıtım kontrolleri yapabilir.

6. Yazarken Mümkün Olduğunca Ayrıntılı Olun

İçeriğinizin içerdiği ayrıntı miktarı, hedef kitlenizin ihtiyaçlarına bağlıdır. Örneğin SaaS SEO içeriği, e-ticaret perakende içeriğinden daha ayrıntılı ve teknik olabilir. İyi bir kural, ilk taslağınız sırasında olabildiğince fazla ayrıntı eklemek ve daha sonra sonuca varmak için düzenleme yapmaktır.

7. Güvenilirlik için Araştırma ve İstatistiklerden Alıntı Yapın

Araştırmanıza atıfta bulunmak, içeriğinizin inanılırlığını ve güvenilirliğini artırır. İçeriğiniz ne kadar güvenilir olursa, geri bağlantı alma olasılığınız o kadar artar.

8. Gereksiz Bölümleri Çıkarın ve Tüyleri Kesin

Uzun biçimli içerik, yalnızca gerekliyse uzun biçimli olmalıdır. Kelime sayınızı artırmak amacıyla içeriğinizi gereksiz ayrıntılarla doldurmak yalnızca değerini düşürür.

Aslında, Adobe araştırması , uzun süreli içeriğin tüketiciler için kötü tasarlanmış, optimize edilmemiş ve kişisel olmayan içeriğe göre daha rahatsız edici görüldüğünü keşfetti.

Okunabilirlik puanınızı ve genel SEO’nuzu artırmak için kullanabileceğiniz birçok WordPress eklentisi vardır. Rank Math SEO popüler bir favoridir, ancak All in One SEO ve Yoast SEO gibi birçok Rank Math SEO alternatifi vardır.

SEO Sıralamasını Geliştirmek İçin İçerik Oluşturmadan Önce Kelime Sayısını Düşünmek Daha mı Faydalı?

Gerçekten mi? Evet – ama sadece biraz.

Yazmakta olduğunuz içeriğin türüne göre hedef kelime sayınız hakkında genel bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olur. Örneğin, bir liste oluşturuyorsanız, bir düşünce liderliği makalesi yazmayı planlıyorsanız olduğundan daha az hedef kelime sayınız olmalıdır. Bunu dikkate almak, SEO sıralama amaçları için yazma sürecinizi kolaylaştıracaktır.


SEO kelime sayınız, temel WordPress SEO stratejilerinizin başarısıyla iç içedir . Geri bağlantı stratejinizi, yetkili güvenilirliğinizi, anahtar kelime hedefleme hedeflerinizi, okunabilirliği, yapıyı ve genel içerik kalitesini destekler. SERP sıralamalarına dolaylı bağlantısı, içerik oluştururken dikkate alınmasını sağlar.

Sonuç olarak, kopyanızın uzunluğu en son kelime sayısı ortalamasıyla tanımlanmamalıdır. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayan bir metin oluşturmaya odaklanırsanız, doğal olarak oluşturduğunuz her içerik parçası için en uygun kelime sayısına ulaşırsınız (ve merak ettiyseniz, az önce okuduğunuz bu yazı 1419 kelimeden ibarettir).

Yorum

e-Posta adresiniz yayınlanmaz.